Yunanistan, Göçmenlere Yardım Eden Yardım Görevlilerinin Casusluk Davasını Açtı

urfali

Global Mod
Global Mod
Suriyeli mülteciden aktivist olan Sara Mardini’nin de aralarında bulunduğu iki düzine yardım çalışanı, Avrupa’da 2015 ve 2016’da yaşanan göç krizinin ardından Yunanistan’a geldikten sonra göçmenlere yardım etmedeki rolleriyle ilgili casusluk suçlamasıyla Salı günü yargılandı.

Krizin ön saflarında yer alan Yunan adası Midilli’deki bir mahkemede görülen dava, Yunanistan’ın muhafazakar hükümetinin Avrupa’da sertleşen iklime paralel olarak göç ve göçmenlerle çalışan gruplar konusundaki tutumunu sertleştirmesiyle geldi.

Yazdan önceki genel seçimlere hazırlanan hükümet, Avrupa’ya gitmek üzere bir milyondan fazla göçmenin Yunanistan üzerinden akmasına ve ülkenin kaynaklarını tüketmesine yol açan krizin tekrarlanmasını önleme sözü verdi. Yetkililer, Türkiye ile olan kuzey kara sınırını bir çit çekerek ve muhafızlar ekleyerek güçlendirme sözü verdiler.

Yunanistan ile Türkiye arasında toprak anlaşmazlıkları ve göç de dahil olmak üzere bir dizi konuda son aylarda yükselen gerilim, uzun süredir huzursuz bir ilişki içinde olan iki komşu arasında bir çatışma hayaletini artırıyor.

Yunanistan yargısı, göçmenlerle çalışan sivil toplum kuruluşlarına da baskı yaptı. Bu hafta yargılanan kişilerin yanı sıra, Greek Helsinki Monitor ve Aegean Boat Report adlı iki grubun daha başkanları, göçmenlerin yasa dışı girişine yardımcı olma ve suç örgütüne üye olma suçlamalarıyla karşı karşıya.

İnsan hakları grubu Uluslararası Af Örgütü, Yunan makamlarının STK’ları kriminalize etme çabalarında “zirve” olarak adlandırdığı şeye işaret ederek Bayan Mardini ve diğer sanıklar aleyhindeki davayı “saçma” olarak nitelendirdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa Direktörü Nils Muiznieks, “Yunan hükümeti insani eylemi çeşitli yollarla caydırmaya çalıştı” dedi. “Davanın sonucu, benzer iş yapan diğerleri için önemli bir işaret olacaktır” diye ekledi.

Midilli’de yargılanan 24 sanık, Uluslararası Acil Müdahale Merkezi adlı bir STK’nın üyesi veya gönüllüsü. Bunlar arasında şu anda Berlin’de yaşayan ve Salı günü mahkemede olmayan Bayan Mardini de var. Mardini Hanım olimpik yüzücü Yusra Mardini’nin kız kardeşidir.

Kız kardeşler, Suriye’deki savaştan kaçtıktan ve mülteci teknelerini güvenli bir yere sürükledikten sonra 2015 yılında uluslararası ilgi gördü, bu hikaye geçen yıl sinemaya çevrildi.

Almanya’da sığınma hakkı aldıktan sonra, Sara Mardini diğer göçmenlere yardım etmek için 2016 yılında Yunanistan’a döndü. İki yıl sonra tutuklandı ve yüksek güvenlikli bir Atina hapishanesinde üç aydan fazla alıkonuldu.

Bir polis soruşturması, kendisinin ve diğer sanıkların Yunan Sahil Güvenlik telsiz kanallarını ve gemilerini izlediklerini ve Midilli’deki kısıtlı erişim alanlarına girmek için sahte askeri plakalı bir araç kullandıklarını ortaya çıkardı.

Sara Mardini, 2018’de Berlin’de. Mardini Hanım ve kız kardeşi Yusra Mardini, geçen yıl sinemaya aktarılan bir hikayeyle mülteci teknelerini güvenli bir yere sürükledikten sonra 2015’te uluslararası ilgi topladı. Kredi… John Macdougall/Agence France-Presse — Getty Images

Casusluk ve sahtecilik de dahil olmak üzere suçlamalardan suçlu bulunursa, Bayan Mardini ve diğer 23 yardım çalışanının her biri sekiz yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Yunanistan’ın göç bakanı Notis Mitarachi, aynı sanıklar hakkında insan kaçakçılığı ve kara para aklama da dahil olmak üzere daha uzun cezalar gerektiren suçlarla ilgili adli soruşturma olduğu için dava devam ettiği için yorum yapmadı.

Bayan Mardini’yi temsil eden insan hakları avukatı Clio Papapantoleon ve bir diğer sanık olan İrlanda vatandaşı Sean Binder, kendilerine isnat edilen veya itham edilen suçların hiçbirine ilişkin suçlayıcı bir delil bulunmadığını ve temelde rehin tutulduklarını söyledi. .

Bayan Papapantoleon, “Dava, diğer gençlerin yardım etmek ve bu büyük dayanışma dalgasına katılmak için Yunanistan’a gelmeyi düşünmelerini engellemek için bir örnek olarak kullanıldı” dedi. “Ama tamamen asılsız.”

2021 Avrupa Parlamentosu raporu, bunu “Avrupa’da dayanışmanın suç sayıldığı en büyük vaka” olarak nitelendirdi. Uluslararası Af Örgütü’nden Bay Muiznieks, “Avrupa’nın en ölümcül deniz yollarından birinde boğulma riski taşıyan insanlara yardım etmek ve onlara kıyı şeridinde yardım etmek suç değildir” dedi.

Muiznieks, davanın Yunan makamlarının göçmenlere insani yardımı caydırma taahhüdünün altını çizdiğini, “bazı Avrupa ülkelerinde gördüğümüz bir şey” olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa’ya giden göçmenler için bir başka popüler giriş noktası olan İtalya hükümeti de STK’lar konusunda daha sert bir tavır aldı. Yeni aşırı sağcı başbakanı Giorgia Meloni, geçtiğimiz günlerde denizde göçmenleri kurtaran hayır kurumları için daha katı kurallar getirdi.

Yunanistan, 2020’de STK’ların işleyişini düzenleyen kuralları sıkılaştırdığından beri, bu tür gruplarla giderek daha fazla anlaşmazlığa düşüyor. Bazıları, Yunanistan tarafından “geri itme” olarak adlandırılan, yasal süreç olmaksızın göçmenlerin sınır dışı edilmesinin belgelenmesine vesile olmuştur. Avrupa Birliği’nin sınırları denetlemekle görevli kuruluşu Frontex, Yunanistan’ın göçmenleri sınır dışı etme çabalarını örtbas etmekle suçlanıyor.

Bazı analistler, STK’lara yönelik baskının Yunanistan’ın Türkiye ile zorlu ilişkisinden kaynaklandığını söylüyor. Atina Üniversitesi’nde kanunî teori profesörü olan Aristides Hatzis, “Bugün Ege’de bir Soğuk Savaş yaşanıyor ve mülteciler Türkiye tarafından silahlandırılıyor” dedi. Ancak Türkiye tarafından sömürülmeleri durumlarını azaltmıyor ve çoğu STK gönüllüsü yalnızca insani trajediyle ilgileniyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dahil olmak üzere Türk yetkililer, Yunanistan’ı düzenli olarak göçmenlere kötü muamele etmekle suçladılar.

Bayan Mardini yakın tarihli bir röportajda Yunanistan’daki gönüllü çalışmasını “bir tutku” olarak tanımladı.

Orada bir şeyler önerebileceğimi düşündüm, dedi.

Sanıkların çoğundan farklı olarak Salı günü Midilli’de bulunan Bay Binder, tüm yapmak istediğinin yardım etmek olduğunu söyledi.

Mardini Hanım ile aynı zamanda Yunanistan’ın Sakız Adası’ndaki farklı bir cezaevinde tutuklu bulunan Binder, “Çoğu zaman elimde bir şişe su ve bir battaniyeyle kıyı şeridinde oturdum” dedi. .

“Ben özel değilim,” diye ekledi. “Bu herkesin başına gelebilir. Senin başına gelebilirdi.”
-