Yardım Vaadiyle İnsanların Bilgilerini Çalan İnternet Sitesi

ahmetbeyler

New member
Milyonlarca insanın birbiriyle bağlantı içerisinde olduğu bir ortam olması sebebiyle internet birçok vakit kamuoyu oluşturmak, gerektiğinde ise yardım toplamak için harika bir fırsat olabiliyor. Lakin hepimiz biliyoruz ki bu durum hem de internetin, insanların yardımsever ve uygun niyetli hislerinden faydalanarak kendilerine çıkar sağlamak isteyen makûs niyetli insanların da yuvası olmak için de çok uygun bir ortam olduğu manasına geliyor.

Yardım ve takviye vaadiyle insanları dolandıran kişi ve sitelerin sayısı her geçen gün artıyor ve maalesef ki bunlardan hangisi gerçek, hangisi dolandırıcı anlamak kimi vakit sahiden sıkıntı olabiliyor. İşte bu sitelerden birisi olan Umutverir.com’un oyunu da, hakkında yapılan şikayetlerin akabinde ortaya çıktı.

Maddi yardım vaadiyle insanların kimlik ayrıntıları çalınıyor

İnsani Yardım Vakfı olarak tanımlanan otomatik kelamda yardım sistemi, yapılan bağışlarla yardıma muhtaç olan şahıslara maddi dayanak sağlamayı vaat ediyor. Bağışçılardan para transferi olarak gelen paraların bir havuzda toplandığının açıklandıği sitede, bu bağışların sistemde kayıtlı olan muhtaçlık sahiplerine otomatik bir biçimde banka transferi yolu ile paylaşıldığı kaydediliyor.

Maddi dayanak için müracaat alan site, ondan sonrasındasında ise WhatsApp üzerinden size ulaşarak bütün kimlik ayrıntılarınızı topluyor. Yani aslında bu dolandırıcı çetesi yardım etmek isteyenleri değil de, yardıma muhtaç olduğu için siteye müracaat yapanları dolandırıyor. IBAN’ınızı sisteme tanımlamanızın ve banka hesaplarından 1-3 TL ortası bir ödeme yapıldıktan daha sonra dekontu paylaşmanızı isteyen dolandırıcılar, bu sürecin tamamlanmasının ardındansa sizi engelliyor. Sizin çalınan bu detaylarınizin ne için kullanıldığı ise dolandırıcıların insafına kalmış oluyor.

21 Ocak 2021 tarihinde kurulan İzmir merkezli dolandırıcılık sitesinde yer alan adresler araştırıldığında ise vakifyardim.com ve destekeli.com isminde iki site daha çıkıyor. Lakin bu sitelerin foyası ortaya çıkmış olacak ki dolandırıcılar şu an yalnızca umutverir.com üzerinden hırsızlıklarını sürdürüyor.

Umutverir.com mağdurlarından şikayetler geliyor

Daha evvel yaşanan yüzlerce emsal çaptaki dolandırıcılık hadisesine karşın günümüzde hala bu biçimde bir şeyin yaşanıyor oluşu ise internet okuryazarlığı düzeyinin ne kadar düşük olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor. Umutverir.com hakkında şikayetvar.com’da da bir hayli şikayet bulunuyor.