Ukraynalı mültecilerle görüştükten sonra Biden, Putin’e ‘kasap’ diyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
VARŞOV — Başkan Biden Cumartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’i “kasap” olarak nitelendirdi. Rus güçlerinden günlerce süren bombardımanla dümdüz oldu.

Bay Putin ve Mariupol’da olanlar hakkında ne düşündüğü sorulduğunda, Bay Biden basitçe “O bir kasap” dedi.

Bu yorumu, Polonyalı yetkililerin Ukrayna’dan kaçan insan dalgalarına yardım ettiği Varşova’daki bir stadyumu ziyaret ederken geldi. Etrafında kalabalık olan insanlarla el sıkıştı ve görüş alışverişinde bulundu. Bir noktada pembe ceketli ve kahverengi atkuyruklu küçük bir kızı aldı ve onunla bir selfie çekti.

Bay Biden, çocukların her birinin Ukrayna’da kalan “babam veya büyükbabam ve erkek kardeşim için” dua etmesini istediğini söyledi.

Polonya iki milyondan fazla mülteciyi kabul etti ve bu, savaştan kaçan 3,5 milyonun üzerindeki en büyük sayı.

Perşembe günü, Bay Biden, ABD’nin Polonya’ya ve diğer doğu müttefiklerine insani krizde yardım etmek için 1 milyar dolar daha göndereceğini ve toplam Amerikan yardımını 2 milyar doların üzerine çıkaracağını duyurdu. Ukrayna’nın işgali.

Cumartesi günü erken saatlerde, Bay Biden Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda’ya ülkesinin altındaki yükün farkında olduğunu söyledi ve Amerikan halkının Ukrayna halkına yardım etmeye devam edeceğine söz verdi.

“Polonya’nın önemli sorumluluklar üstlendiğini kabul ediyoruz” dedi. “Sadece Polonya olması gerektiğini düşünmüyorum. Bu tüm dünya olmalı, tüm NATO’nun sorumluluğunda olmalıdır.
-