“Ukrayna savaşı başlattı, bitirmek istiyorum”

kunteper

Global Mod
Global Mod
“Ukrayna savaşı 2014'te başlattı. Rusya ise savaşı 2022'de başlatmadı. Bizimkisi savaşı durdurma girişimidir. Biz müzakere etmek istiyoruz, Ukrayna müzakere etmeyi reddediyor. İstanbul'da imza atmaya hazırdık ve savaş 15 ay önce sona erecekti”. Vladimir Putin, Tucker Carlson ile nehirde yapılan röportajda kendisini bu şekilde ifade ediyor. Rusya Devlet Başkanı, Amerikalı gazeteciyi Kremlin'de karşılıyor ve 2 saat süren sohbette konuşuyor. geniş vuruşlar için bu, Carlson'un müdahale edemediği bir monologdur.

Kalkış bütün bir programdır. Putin muhatabını hemen sıraya koyuyor: “Bu bir talk show mu, yoksa ciddi bir konuşma mı?” Röportajın ilk yarım saati, Putin'in Ukrayna ile Rusya arasındaki bağları ve temel olarak Ukrayna devletinin yapay doğasını vurguladığı uzun bir tarihsel önermeden oluşuyor. Tarih dersini durduramayan Carlson'u şaşırtan derinlemesine konuşmasında Putin, “Ukrayna'nın yapay bir devlet olduğunu söylemek için her türlü nedenimiz var” diyor. “Macaristan başbakanına Ukrayna'nın bir parçasını alabileceğini asla söylemedim. Bu konu hakkında hiç konuşmadık ama Macarların tarihsel olarak kendilerine ait olan topraklara dönmek istediklerini biliyorum” dedi Putin, birkaç sorudan birini yanıtlarken.

“Sovyetler Birliği'nin çöküşüne Rus liderliği neden oldu. Ukrayna ile bağların dil, din, aile bağları ve ekonomik ilişkiler açısından güçlü olduğuna inanılıyordu. Rusya'nın, Birleşik Devletler de dahil olmak üzere uluslararası toplum tarafından açık kollarla karşılanması bekleniyordu. Devletler”, diye ekliyor başkan, yavaş yavaş mevcut panoramaya yol açan senaryoyu anlatıyor.

“Burada, Kremlin'de Başkan Bill Clinton'la yaptığım toplantıda ona şunu sordum: 'Bill, sence Rusya NATO'ya katılmak isteseydi bu gerçekleşir miydi?'. O anda 'Biliyor musun, öyle düşünüyorum' diye cevap verdi. Daha sonra akşam yemeğinde tekrar buluştuğumuzda bana 'Ekibimle konuştum, artık mümkün değil' dedi. Ona sorun…” diyor Putin. “Mümkün olup olmadığını sordum, cevabı 'hayır' oldu. Eğer evet derse yakınlaşma süreci başlayacaktı. Ama hayır, hayır demektir,” diye ekliyor ve bölümü kapatıyor.

“Ukrayna 2014'te savaşa başladı”

Putin, “Bağımsızlık ilanına göre Ukrayna tarafsız bir ülke olarak doğmuştu, ancak 2008'de NATO'nun kapıları açıldı…” diyor ve Ukrayna'nın iç gelişimine paralel olarak Moskova ile Kiev arasındaki ilişkilerin yeniden inşa edilmesini öneriyor. Ukrayna'daki durum. “2014'te darbe olduKırım'a tehdit getirdi ve Donbass'ta savaş başlattı. Her şey oradan başladıBirbiri ardına askeri operasyonlarla. Olan bitenle ilgili nasıl endişe duymayız?” diyerek “mevcut Ukrayna liderliğini” Minsk anlaşmalarını uygulamamakla suçluyor.

“ABD ve Avrupa ülkelerine” Ukrayna için karmaşık olan anlaşmaları uygulamalarını söyledik. Donbass halkını Ukrayna'ya dönmeye ikna edersek – çok çalışmamız gerekecek – yaraların iyileşmeye başlayacağına inanıyordum. Ama herkes meseleyi askeri güçle çözmek istiyordu ve biz buna izin veremezdik. Ukrayna askeri harekat hazırlamaya başladı, Ukrayna 2014'te savaşa başladı. Amacımız 2022 yılında başlatmadığımız bu savaşı durdurmaktır, bizimki ise onu durdurmaya yönelik bir girişimdir. Putin, “Ukrayna'da 2014'ten sonra ortaya çıkan sorunların barışçıl yollarla çözülmesini defalarca önerdik ama kimse bizi dinlemedi” dedi.

Rusya hedeflerine ulaştı mı? “Henüz değil, çünkü bunlardan biri Ukrayna'nın Nazilerden arındırılmasıdır”. Putin, Volodymyr Zelensky'nin Kanada gezisinde Ukraynalı bir kişinin de bulunduğu bir bölümü hatırlatarak, “Hitler 80 yıldır ölü, ancak onun örneği hala mevcut. Ukrayna'nın şu anki başkanı Kanada parlamentosunda bir Nazi'yi alkışladı” diyor. Parlamentoda Kanadalı savaş gazisi.

Biden'a mesaj: “Kiev'e silah yeter, savaş derhal biter”

Şimdi çıkmazdan nasıl çıkacağız? Putin, “Ukrayna cumhurbaşkanı Rusya ile müzakereleri engelleyen bir kararname imzaladı. Bazı fikirleri var ama diyaloğa ihtiyacı var, değil mi?” diyor. Carlson'a göre müzakere, Putin ile Joe Biden arasındaki temaslardan geçiyor.

Amerikan başkanıyla en son ne zaman konuştunuz? “Hatırlamıyorum, ne zaman olduğunu hatırlamam gerekiyor mu? Özel askeri operasyon başlamadan önce onunla konuştum ve Ukrayna'da olanı destekleyerek tarihi boyutlarda büyük bir hata yapacağını söyledim. “Ben ne düşünüyorum?” dedi. Sor ona, sen Amerikan vatandaşısın… Tekrar ediyorum, Amerikan liderliğine diyoruz ki eğer savaşı bitirmek istiyorlarsa birkaç hafta içinde tedariki durdurmalılar, o zaman biz de ulaşabiliriz. bir anlaşma. Daha basit ne olabilir? -Putin diyor ki-. Şimdi ona ne demeliyim? 'Lütfen silah göndermeyi bırakın?'”.

Beyaz Saray'da başka bir başkan olsaydı ABD ile ilişkiler değişir miydi? “Bu bir lider ya da belirli bir kişi meselesi değil. ABD'de sönük bir kovboy olarak tanımlanan Bush'la mükemmel bir ilişkim vardı. Onunla insani düzeyde mükemmel bir ilişkim vardı, ne yaptığını biliyordu.” Putin, “Trump'la bile kişisel ilişkilerim vardı” diyor. “Bu, liderin kişiliğiyle değil seçkinlerin tutumuyla ilgili bir sorundur: Amerikan toplumunda ne pahasına olursa olsun hükmetme fikri hâlâ geçerliyse hiçbir şey değişmeyecek. Ancak dünyanın değiştiği ve ABD'nin bu duruma uyum sağlamak istediği netleşirse işler değişebilir.”

Zelensky'yi halledebilir miyiz? Putin'in yanıtı

Volodymyr Zelensky muhatap olabilir ve müzakere edebilir mi? “Neden olmasın? Kendini devlet başkanı olarak görüyor, seçimleri kazandı, ABD ve Avrupa tarafından tanınmanın tadını çıkarıyor. Babası Nazilere karşı savaştı. Bir keresinde ona şöyle dedim: 'Ukrayna'daki neo-Nazileri neden destekliyorsunuz? '. Bana ne cevap verdiğini söylemeyeceğim… Yargılama özgürlüğünüz var mı? Neden olmasın? Seçimleri kazandı. Ama sonra neo-Nazilerle çatışmamanın daha iyi olduğunu anlamış olmalı. , çünkü saldırganlar. İkincisi, ABD'nin Rusya'ya karşı duranları her zaman destekleyeceğini anladı. Savaşı sona erdirme sözü verdiği halkını aldattı” diyor Putin.

“Ukrayna'yı Türkiye'de ele aldık” 15 ay önce ön belgeleri imzaladılar. Daha sonra, kamuoyuna açıkladıkları gibi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya ile savaşmanın daha iyi olduğunu söyleyerek müdahale etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı, Rusya ile müzakereleri yasaklayan bir kararname imzaladı: Kararnameyi iptal edin ve müzakere edelim, müzakere etmeyi asla reddetmedik. Bay Johnson nereye gitti? Bu arada savaş devam ediyor… Müzakere etmek istiyoruz“.

“Eğer Zelensky yönetimi müzakere etmeyi reddederse, bunu Washington'un talimatıyla yapacağını varsayıyorum: Ukrayna ABD'nin uydu devletidir”diyor Putin, Rusya'nın sahada mağlup edilemeyeceğine inanıyordu. “Rusya'yı yenilgiye uğratmak konuşuldu. Bana göre bu imkânsız, hiçbir zaman da olmayacak”. Batı'daki iktidar sahipleri Rusya'yı yenmenin mümkün olmadığını anlıyorlar. Artık ne yapacağımızı düşünmemiz lazım, diyaloğa hazırız. Müzakere etmek istiyorlar ama nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Durumu en uç noktaya taşıdılar, biz değildik. Artık trendin nasıl tersine çevrileceğini anlamaları gerekiyor.”

“Polonya ve diğer ülkelere tehdit yok”

Nükleer savaş tehlikesi var mı? “Bu, hayali bir Rus tehdidiyle halklarını korkutmak amacıyla konuştukları bir şey. Bu yanlış” diyor, hâlâ parmağıyla Ukrayna'yı işaret ediyor. Putin için bir başka yalan haber de, Rusya'nın Ukrayna ötesinde yeni bir saldırı ihtimali: “Polonya, Letonya veya diğer ülkelerle hiçbir ilgimiz yok. Polonya'ya yalnızca tek bir durumda saldırabiliriz: Polonya Polonya'ya Rusya'ya saldırırsa. Küresel bir savaşın insanlığı yıkımın eşiğine getireceğini anlayacak bir analist olun.”

“Ukrayna'da önce Polonya'dan, ardından ABD ve Gürcistan'dan paralı askerler var. Birisi düzenli asker göndermek isterse bu insanlığı küresel bir çatışmaya sürükler. ABD'nin buna ihtiyacı var mı? Kendi topraklarından binlerce kilometre uzağa mı? Yapma. Başka sorunlarınız mı var? Yapacak daha iyi bir işiniz yok mu? Rusya'nın kendi çıkarları için sonuna kadar savaşacağını bilerek Rusya ile bir anlaşmaya varmak daha iyi olmaz mı?” diye soruyor Putin.

Boş soru: Nord Stream boru hattını kim havaya uçurdu? CIA ya da NATO'ya dair kanıtınız var mı? “Ayrıntılara girmeyeceğim ama bu durumlarda 'kimin ilgileneceğini düşünün' diyoruz. Ve kimin böyle bir şeyi yapma becerisine sahip olduğunu düşünün. Kimin bu konuya derinlemesine inme ilgisi ve becerisine sahip olduğunu düşünün. Baltık Denizi'ne saldırabilir ve bir saldırıya neden olabilir.” patlama”, Rusya cumhurbaşkanının şifreli tepkisi.

Putin ve Çin ile ilişkiler

Çin Rusya için bir tehdit mi?
Çin bizim komşumuzdur. Akrabalarınızı seçemediğiniz gibi komşularınızı da seçemezsiniz. Binlerce kilometrelik bir sınırı paylaşıyoruz, asırlık bir birlikte yaşama geçmişimiz var. Üçüncüsü, Çin'in dış politika felsefesi saldırgan değil, uzlaşmaya dayalıdır” diyor Putin.

“Çin'le iş birliği artıyor. Avrupalılar endişeli mi? Bilmiyorum onlara sorun. Sürekli Çin pazarına girmeye çalışıyorlar” diye ekliyor. Putin, “Dostumuz ve meslektaşımız Xi Jinping ile birlikte ticarette 200 milyar dolarlık bir hedef belirledik. Şimdiden 230 milyar dolara ulaştık. Ticaret dengeli ve tamamlayıcı” diyor Putin, “Bric'lerin büyüdüğü küresel çerçeveyi çiziyor” ve bunun Ukrayna'daki savaşla hiçbir ilgisi yok.”

Gershkoviç davası

Son soru olarak; Carlson, Putin'den uzlaşmacı bir jest istedi: Gazeteci Evan Gershkovich'in serbest bırakılmasıRusya'da casusluk suçundan yaklaşık bir yıldır cezaevinde olan Wall Street Journal gazetesinin muhabiri: “Çok iyi niyet jestleri yaptık, onları tükettik. Karşılık vermedik… Karşılıklı adım atılırsa sorunu çözebiliriz” Tabu yok, hizmet kanalları üzerinden tartışılan konular var, anlaşmaya varılabileceğini düşünüyorum, sonuç getiren birçok temas örneği var.”

“Muhtemelen bu davada da sonuç olur ama anlaşmaya varmamız lazım. Ben de onun eve dönmesini istiyorum, diyalog devam ediyor” diyerek anlaşmaya kapıyı açık bırakıyor ancak suçlamaları yineliyor: “Onun da eve dönmesini istiyorum, diyalog devam ediyor” gizli belgeleri alırken suçüstü yakalandı. Kimin için çalıştığını bilmiyorum ama gizli belgeleri gizlice almak casusluktur. O sadece bir gazeteci değil.” Rusya'nın savaşı durdurmak için müzakereye hazır olduğunu yinelediği son bölümün ardından Putin, röportajın sonunda düdüğü çalıyor: “Başka bir şey var mı?”. Hayır, perde.