Ukrayna-Rusya savaşı, Kiev için F16 savaş uçağı: ilk evet ABD

kunteper

Global Mod
Global Mod
ABD’nin Ukrayna’ya F16 savaş uçakları tedarikine yol açabilecek yolda ilk evet, Rusya ile savaşta Kiev tarafından defalarca talep edildiği gibi. Başkan Joe Biden, Japonya’da toplanan diğer G7 liderlerine, ABD’nin Ukraynalı pilotları jet kullanmaları için eğitmeye yönelik ortak girişimi destekleyeceğine dair güvence verdi. Bu, Büyükler zirvesinin ilk gününün sonunda yönetim kaynakları tarafından bildirildi ve bunun ABD’de değil, muhtemelen tamamen Avrupa’da gerçekleşeceğinin altını çizdi. Kaynaklar, Amerikalı eğitmenlerin müttefik ülkelerdeki eğitmenlerle birlikte yer alacağını duyurdu.

Ayrıca oku

F16’DAN UKRAYNA’YA, İLK ADIM VE ZELENSKY SEVİNİYOR

“ABD’nin ve Amerikan başkanının tarihi kararını memnuniyetle karşılıyorum. Joe Biden savaş uçaklarından oluşan uluslararası bir koalisyonu desteklemek için. Bu, göklerdeki ordumuzu büyük ölçüde geliştirecektir. Bu kararın pratikte uygulanmasını Hiroşima’daki G7 zirvesinde tartışmayı planlıyorum” diye yazdı Ukrayna cumhurbaşkanı twitter’da Volodymyr ZelenskyHiroşima’da bekleniyor.

Eğitim “önümüzdeki birkaç hafta içinde” başlayabilir, ancak tamamlanmasının aylar alacağı, etkin savaşçı tedarikine ilişkin karar sürelerinin bunun yerine daha uzun olduğu açıkça belirtilerek yeniden belirtildi. Yetkili, “Eğitim önümüzdeki aylarda gerçekleşirse, bu girişime katılan ülkelerden oluşan koalisyon, savaşçıların gerçekte ne zaman tedarik edileceğine, kaç tane olacağına ve onları kimin teslim edeceğine karar verecek” dedi. Ukrayna hava kuvvetlerinin iyileştirilmesi, Ukrayna’nın kendini savunmasına yönelik uzun vadeli taahhüdümüzü yansıtıyor” dedi.

ABD, F16’larını Kiev’e gönderme konusunda isteksiz olmaya devam etse de, CNN’in haberine göre Biden yönetimi son haftalarda Avrupalı müttefiklerine ABD’nin Amerikan yapımı savaş uçaklarının ihracatına rıza göstermeye istekli olduğunun sinyalini verdi. Ukrayna’da.