Twitch, Rus Yayıncıların Ödemelerini Yatırmayı Askıya Aldı

ahmetbeyler

New member
Dünyanın en tanınan yayın platformu Twitch, Rusya’nın Ukrayna’ya işgali sebebiyle Rusya’ya ambargo uygulayan şirketler kervanına katılıyor. Twitch’in Rus yayıncılarına The Washington Post aracılığıyla gönderdiği bir e-postada durum açıkça belirtiliyor.

İletilen mektupta Rusya’ya karşı ABD’nin ve öteki hükumetlerin uyguladığı yaptırımlara Twitch tarafınca da uyulacağı belirtiliyor. Gelin Twitch’in mektubunun bilgilerina birlikte bir göz atalım.

“Twitch ödemeleriniz yaptırımlar niçiniyle bloke edildi”

“Twitch hesabınızla alakalı finans kuruluşuna yapılan ödemeler yaptırımlar niçiniyle bloke edildi. Twitch, Amerika Birleşik Devletleri ve öteki hükümetler tarafınca uygulanan ekonomik yaptırımlara uyuyor ve Ukrayna’daki duruma cevap olarak uygulananlara uyuyor. Bu yaptırımlar ödemelere erişiminizi, akışınızdan para kazanma yetinizi ve/veya öteki içerik oluşturucularını finansal olarak desteklemenizi sınırlayabilir yahut etkileyebilir.”

Twitch tarafınca yayınlanan yazıda, Twitch’in bu durumun ne kadar hudut bozucu ve güç olduğunu takdir edebileceğini ve şayet yayıncılar alternatif bir gelir sağlayamazsa, şirketin müsaade verilir verilmez yayıncılara ödeme yapmak için elinden gelenin en uygununu yapacağı da belirtiliyor. PayPal bu ödemeler için kalan son seçenek olarak görülüyordu lakin bu hizmet de artık Rusya’da çevrimdışı oldu. Rus Twitch partneri CommanderIvy, Twitch yaptırımları hakkında “Korktum ve bunun olabileceğini biliyordum lakin bu kadar kısa müddette ve bir gecede olmasını beklemiyordum” dedi.

Bu durumun tesiri Rus yayıncı topluluğu genelinde ve hatta ülke sonlarının haricindekiler tarafınca bile hissediliyor. Rus Twitch yayıncısı Alexey Gubanov (diğer ismiyle Jesus AVGN), “Twitch’ten ödeme almam engellendi, biroldukca reklamveren Rusya pazarını terk etti ve Visa ve Mastercard kartlarım yakında yurtharicinde bloke edilecek” diyor.

1,4 milyon Twitch takipçisi olan Gubanov, Vladimir Putin’e muhalefet etmesi niçiniyle Rusya’dan ayrılmak zorunda kaldığını söylemiş oldu: “Uzun yıllardır Putin rejimine karşıyım, bu yüzden ülkemden kaçmak zorunda kaldım ve bir daha de Putin’in tüm fecî aksiyonlarının hesabını diğer bir ülkede bile vermek zorundayım.”