Tane Tane Pirinç Pilavı

Adanali

Member
Tane Tane Pirinç Pilavı Tanımı İçin Malzemeler

• 1 çay bardağı kadar sıvı yağ
  • 1.5 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 su bardağı haşlanmış tavuk suyu
Tane Tane Pirinç Pilavı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle pirinçimizi bir kabın içine alıp yıkayalım, ben pirinçi yıkadıktan daha sonra üstünü geçecek biçimde yeniden su ekleyip en az yarım saat suda bekletiyorum.
  2. Ardından yeniden yıkayıp suyunu düzgünce süzelim.
  3. Öncelikle yağlarımızı tenceremize alalım ve ocağa koyalım.
  4. Yağlar eriyince tuzumuzu ekleyip karıştıralım.
  5. Tercihen granit tencere kullanıyorum pilav için daha uygun pişiyor.
  6. Ardından yıkamış olduğumuz pirinçi tencereye ekleyelim.
  7. 2-3 dakika kadar pirinçimizi yağda düzgünce kavuralım ve 3 su bardağı haşlama suyumuzu ekleyelim bir defa daha karıştırıp tenceremizin kapağını kapatalım ve en yüksek ateşte kaynamaya bırakalım.
  8. Kaynamaya başlayınca ocağı en kısık ateşe alalım ve pilavımızı suyu büsbütün çekene kadar pişirelim.
  9. Burada püf noktamız tencerenin kapağını daima açmamamız gerekiyor. Ve pilavı karıştırmamamız gerekiyor. Yoksa pilavımız lapa olur tane tane dökülmez.
  10. Pilav pişerken göz denetiminde olmalı yoksa tabanı meblağ.
  11. Suyu çeken pilavın altını kapatalım ve üstüne kağıt havlu koyarak dinlenmeye bırakalım.
  12. En az yarım saat dinlenmeli.
  13. Ben dinlendirirken üzerini sıkı sıkı havlu vs rastgele bir şey ile örtüyorum.
Not: dinlenen pilavımızı servis etmedilk evvel tüm tenceredeki pilavı bir defa karıştırmayı unutmayın.

Not; tavuğun haşlama suyuna tuz attığımız için bir tatlı kaşığı tuz koymak kâfi, şayet tavuk suyuna tuz atmadıysanız 1.5 tatlı kaşığı tuz ekleyebilirisiniz pilava.

Tane Tane Pirinç Pilavı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı