Şikayetvar En Değişik Şikayetleri Açıkladı

ahmetbeyler

New member
Türkiye’de vatandaşların yaşadıkları problemlerle ilgili tahlil aramak için çoğunlukla başvurduğu platformlardan bir tanesi olan Şikayetvar, 2021 yılına ait datalarını deklare etti. Yapılan açıklamalarda toplam kaç adet şikayet olduğu, bunların kaçının çözüldüğü, en epey şikayet edilen bölümler üzere bir hayli ayrıntıya değinildi. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, Şikayetvar’ın datalarına yakından bakalım.

Şikayetvar tarafınca yapılan açıklamalara göre tüketiciler, 2021’de 3 milyon 53 bin 73 şikayet oluşturdular. Bunlardan 408 bin 575’i tahlile ulaştı. E-ticaret kesimi ise tüketicilerin en çok sorun yaşadığı alandı. Bu kesimle ilgili şikayetler, 415 bin 145 adet olarak kayıtlara geçti. E-ticaret kesimini 322 bin 523 şikayetle finans, 262 bin 385 şikayetle internet, 221 bin 892 şikayetle kargo ve 155 bin 694 şikayetle de alışveriş bölümü takip etti.

E-ticaret dalı niye bu kadar epey şikayet konusu oldu?

Şikayetvar tarafınca yapılan incelemelere bakılırsa e-ticaret bölümündeki en kıymetli şikayet konusu, pazaryerleri. Bu bağlamda; Türkiye’de hizmet veren pazaryerleri (Hepsiburada, Trendyol, Gittigidiyor, N11 ve Çiçek Sepeti gibi) için oluşturulan şikayet sayısı, 207 bin 420 olarak kayıtlara geçti. Tüketiciler bu mevzuyla ilgili olarak, teslimatların vaktinde yapılmamasından, sipariş iptallerinden daha sonra yaşanan fiyat artışlarından ve birebir eserin daha değerliye satışa konmasından şikayetçiydiler.

Tüketicilerin finans dalındaki şikayet mevzuları ise ekseriyetle bankalarla ilgiliydi. Öte yandan; 2021’de kripto paralarla ilgili şikayetlerin sayısında da artışlar yaşandı. İnternet bölümündeki şikayetlerin esas sebebi ise uzun süren internet nakil başvurularıydı. Tüketiciler, bankalarla ilgili en çok kart aidatlarından şikayet ettiler. İnternet kesiminin kıymetli şikayet hususlarından bir adedinin de cayma bedeli olduğunu belirtelim. Aslında Şikayetvar, hepimizin muzdarip olduğu problemleri gözler önüne sermiş durumda.

2021’de en epeyce karşılaştırılan markalar, Binance ile Paribu oldu

Şikayetvar’ın değerli hizmetlerinden bir tanesi de “Marka Karşılaştır“. İki marka içinde kalan bir tüketici, bu servis üzerinden o markalardan hangisiyle ilgili daha fazla şikayet olduğunu ve markanın kaç şikayeti çözebildiğini bakılırsabiliyor. Bununla ilgili de bilgi yayınlayan Şikayetvar, 2021’de en çok karşılaştırılan markaların Binance ve Paribu olduğunu deklare etti. Görünen o ki yatırım yapmak isteyen vatandaşlar, yerli ila küresel iki marka içinde kaldılar.

En hayli şikayet, İstanbul’dan geldi

Şikayetvar, 2021 yılı boyunca gelen şikayetleri vilayetler bazında da inceledi. Yapılan incelemelerde, en epeyce şikayetin 1 milyon 19 bin 366 adetle İstanbul‘dan geldiği açıklandı. İstanbul’u 356 bin 669 şikayetle Ankara, 140 bin 813 şikayetle Antalya, 241 bin 168 şikayetle İzmir ve 4.386 adetle de Bayburt takip etti. En az şikayet olan illerse Iğdır, Adıyaman, Hakkari, Kars ve Muş olarak kayıtlara geçti.

Her 1000 bireye düşen şikayet sayıları:

Şikayetvar’a gelen en farklı şikayetler:

• İnternetten katlanabilir masa siparişi verdim. Kargo paketini açarken anlamadığım bir şeyi tuttum ve daha sonra anladım ki tuttuğum şey meyyit bir fareymiş. İlgili siteyi aradığımda 4 gündilk evvel paketi alamayacaklarını söylemiş olduler. Kendimi, etrafımdaki insanları ve apartman sakinlerini tehlikeye atmamak için eseri en yakın çöpe götürdüm. Bu paketi denetim etmeden bu türlü ileten satıcıdan ve bir tahlil sağlayamayan pazaryeri sitesinden şikayetçiyim.
  • Restoranda pidenin yanında söylemiş olduğim ayranın içerisinden çiğnenmiş sakız çıktı. Bundan daha sonra çiğnenmemişini koyarsanız ayran bitince sakızı da çiğneriz. Bu nasıl bir rezalet? Söylenmesi gereken her şeyi siz kendinize söyleyin.
  • Şişli ‘de yeşil minibüs sürücüsü bugün 08:32’de idrar dolu kocaman bir poşeti Şişli’nin göbeğinde camdan fırlattı. Gerçekten buna söyleyecek hiç bir şey bulamıyorum. Hala burnum idrar kokusu alıyor.
  • Zincir marketten aldığım vanilin paketlerinin içi boş çıkıyor. Marketten aldığım 10’lu vanilin paketinin ortasından bir paket vanilya boş çıkmıştı ondan sonrasında kullanmak için aldığımda diğer bir paketin daha boş çıktığını fark ettim. Bunu markete hiç yakıştıramıyorum.
  • Bu da oldu. Zincir marketten aldığımız salçanın ortasından reçel çıktı. Ve üstüne üstlük kavanozun kapağında zeytin markasına ilişkin fotoğraf varmış. Alırken hiç fark etmedik. Kavanozda emniyet şeridi de bulunuyor. Yaklaşık 2 hafta evvel aldığımız için fişi kayıp. Bu kamera latifesi mı? Salça diye aldık ortasından ne olduğunu bilmediğimiz reçel çıktı. Mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.
  • Giysi markasına ilişkin kargo poşetinin ortasından yılan çıktı. bu biçimde bir şey nasıl mümkün olabilir? Kargoyu bir açtım sweat ile birlikte yılan çıktı armağan olarak falan yılan mı yolladınız? Nasıl bir dikkatsizliktir? görür görmez şok oldum. Yılanı birisi bana açıklayabilir mi lütfen?
  • Pazaryeri sitesinden blender seti sipariş verdim ama bana gelen çamaşır suyuydu. İade talep ettim. Adresten teslim aldılar. Firmaya ulaşınca da talebim olumsuz olmuş. hiç bir biçimde bir muhatap bulamıyorum. Param yandı. Bu dönemde para kolay kazanılmıyor. Yazık sahiden. Ayıp yani.