Şekerli içecekler, dünyada tüketim patlaması

Adanali

Member
Öğrenim görünüyorum

Analiz, yıllar boyunca Küresel Diyet Veri Tabanına dayanıyordu. 1990, 2005 Ve 2018 Bölgeden bölgeye büyük farklılıklar olmasına rağmen şekerli içecek tüketiminde genel bir artış tespit edildi. Friedman Beslenme Bilimi ve Politikası Okulu’ndaki araştırmacılar, 2018’de bir kişinin haftada ortalama 2,7 porsiyon şekerli içecek tükettiğini, ancak bu rakamın Güney Asya’da haftada 0,7 porsiyondan haftada 7,8 porsiyona kadar değiştiğini buldu. Latin Amerika ve Karayipler’de hafta.

Ulusal olarak, insanların haftada en fazla porsiyon şekerli içecek tükettiği ülkeler arasında Meksika (8,9),Etiyopya (7,1), Amerika Birleşik Devletleri (4,9) ve Nijerya (4,9), Hindistan, Çin ve Bangladeş (0,2) ile karşılaştırıldığında. Erkekler ve gençler daha çok içiyordu.

Araştırmanın ilk yazarı, “Bu bulgular, özellikle reklam düzenlemeleri, gıda etiketleme ve gazlı meşrubat vergileri gibi önleyici tedbirler konusunda daha fazla şey yapılması gerektiğini gösteriyor” diye altını çiziyor. Laura Lara-Castor.

Neden halk sağlığı açısından endişe vericiler?

Porsiyon başına elliden fazla kalori içeren şekerli içecekler halk sağlığı açısından endişe vericidir çünkü bunlar riskle bağlantılıdır. obezite, İle ilgili diyabet ve kardiyometabolik hastalıklarBunlar dünya çapında ölüm ve sakatlıkların önde gelen nedenleri arasındadır.

Tüketim kontrolü

Birçok ulusal kılavuz, eklenen şekerlerin aşağıdakilerle sınırlandırılmasını önermektedir %5-10 Günlük kalori miktarı düşüktür ve gazlı meşrubatlar hiçbir besin değeri sağlamadığından, bazı ülkeler vatandaşlarının bu hedefe ulaşmasına yardımcı olmak için bunların tüketimini vergilendirmektedir.