Savaşı anlatan bir muhabir, Holokost’un mirasını yansıtıyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
LUBLIN, Polonya — Geçen bir sabah, Polonya’nın doğusundaki düzenli bir evin güneş alan yemek salonunda, şimdiye kadar tanıştığım en cömert adamlardan birinin karşısında oturdum.

Polonyalı bir elma çiftçisiydi, hepsi tamamen yabancı olan sekiz Ukraynalı mülteciyi aldı ve onlara kalacak bir yer verdi, yemek pişirdi, her sabah kucak dolusu taze ekmek getirdi ve onları bulmaya çalışıyordu. Meslekler.

Ama iş II. Dünya Savaşı’ndan söz etmeye geldiğinde şöyle dedi: “Asıl felaket Rusların işgaliyle başladı. Ruslar Almanlardan beterdi.

“Almanlar” dedi, “sıradan insanlara zarar vermedi.”

İlk tepkim hayal kırıklığı ve sessiz öfke arasında bir yere düştü: Bu çiftçi nasıl bu kadar kibar ve bu kadar kör olabilir? Almanların burada, Polonya’da milyonlarca Yahudi’yi öldürürken “sıradan insanlara” zarar vermediğini nasıl söyleyebilirdi? En büyük ölüm kampları Polonya’daydı ve bunu düşündükçe, çiftçinin söyledikleri beni daha çok sarstı.

Ama sonra onun ve benim aslında benzer bir düşünce tarzıyla meşgul olduğumuzu fark ettim.

II. Dünya Savaşı sırasında Polonya’yı işgal eden ve sonrasında onlarca yıl kontrol eden ve şimdi sınırdan sadece birkaç mil öteye bomba yağdıran Rusya’ya kafayı takmaktan kendini alamadı. Ve Holokost hakkında düşünmeden edemedim. Hiçbirimiz tüm bu tarihi kendimiz yaşamamıştık – travma bize ailelerimizden miras kaldı – ama ikimiz de geçmişte kapana kısıldık.
-