Rusya, İspanya'da firari pilotu öldürdü

kunteper

Global Mod
Global Mod
Geçen yıl ağustos ayında askeri helikopterle Ukrayna'ya uçarak kaçan Rus pilot Maksim Kuzminov, İspanya'nın Alicante bölgesindeki Villajoyosa'da öldürülmüştü. Ukrayna medyası haberi Savunma Bakanlığı istihbarat liderlerinin sağladığı bilgilere dayanarak yaydı. Kuzminov bir hafta önce bir garajda vurularak öldürülmüş olacaktı ancak Tass'ta da yer bulan hikayenin ana hatları henüz netlik kazanmadı. Rus ajansına göre pilotun son zamanlarda alkol ve uyuşturucu sorunları vardı.

Kuzminov, Mi-8 helikopterinin kontrolünde sınırı geçerek Kharkiv bölgesine inerek kendisini bekleyen Ukrayna servislerine teslim etmişti. Pilot, Vladimir Putin'in emriyle işgalle açık bir çatışma içinde olduğu için kaçtığını açıkladı: “Olanlar beni üzüyor: Cinayetler, gözyaşları, kan. Ukrayna'da Nazi ya da faşist yok, ben de bilmiyorum.” Rus suçlarının suç ortağı olmak istiyorum”.

Guardia Civil olayı araştırıyor. Suçun geçen Salı işlenmiş olması gerekirken, mağdurun kimliği konusunda kesin bir kesinlik yok: Müfettişler, “Bu sahte olabilir veya başka biri olabilir” diyor.

İspanyol medyası 13 Şubat'ta 33 yaşındaki bir Ukraynalının cesedinin bulunduğunu bildirdi. Eureka News'e göre hiç şüphe yok: O Kuzminov. Ancak öldürülen denek ile Kuzminov'un yaşları uyuşmuyor. RBC-Ukrayna, “Rus pilot şu anda 27 yaşında, bulunan merhum ise 33 yaşında” diye yazıyor.