Rus Bombaları Tarafından Sürgün Edilen Ukraynalı Bir Futbol Takımı Yolculuğunu Kucaklıyor

urfali

Global Mod
Global Mod
Darijo Srna’nın anılarını geri getiren, bunları duymuş olsa da bombaların sesleri değildi. Hava saldırısı sirenleriydi.

24 Şubat sabahı saat 6’dan kısa bir süre sonra Kiev’de patladıklarında, Srna dehşet içinde dondu. Zihni çocukluğuna, 1990’larda eski Yugoslavya’nın dağıldığı ilk savaş deneyimine dair düşünceler ve hatıralarla dolup taştı.

O zamandan beri futbol, 39 yaşındaki Srna’yı Hırvatistan’daki evinden uzakta seçkin bir kariyere götürdü, büyük kısmı şu anda futbolun direktörlüğünü yaptığı Ukrayna kulübü Shakhtar Donetsk’te ve oyunlarda Şampiyonlar Ligi’nde ve iki Dünya Kupası’nda. Ama bir anda siren sesleri her şeyi geri getirdi.

“Paniklemeye başladım” dedi. “Tüm hayatın boyunca, mühlet için – derinlerde bir travma var. Bu unutmaya çalıştığın bir şey. Ama bu tür şeyleri asla unutamazsın.”

Shakhtar Donetsk daha önce bombalardan kaçmıştı. 2014 yılında, Rus kuvvetleri Ukrayna’yı en son işgal ettiğinde, füzeler Shakhtar’ın stadyumuna indi. Birkaç gün içinde kulüp toplanıp batıya yöneldi, göçebe bir varoluşa başladı: ülkenin en batısındaki Lviv’de yeni bir eve ve sonra tekrar doğuya, başkent Kiev’e yerleşmeden önce Kharkiv’e.

Shakhtar’da 15 yıl forma giyen Darijo Srna, artık kulüpte üst düzey bir yetkili. Kredi… The New York Times için Bradley Secker

Şimdi Shakhtar yeniden hareket halinde. Geçen hafta, askerlik çağındaki erkekleri ülke dışına çıkarmak için özel izin aldıktan sonra, oyuncuları ve antrenörleri İstanbul’a indi. Ukrayna sezonunun ikinci yarısının askıya alınmasına yol açan savaşla birlikte, Shakhtar yakında Ukraynalıların kötü durumuna dikkat çekmek ve savaş çabası için para toplamak için gösteri oyunları oynayan bir tur takımı olacak – ilki Cumartesi Yunanistan’daydı – .

Shakhtar Donetsk takım olmayı hiç bırakmamıştı. Şimdi o da bir sembol olmasını umuyor.

“Futbol tarihindeki hangi takım bize benzetilebilir bilmiyorum” dedi Srna. “Geçtiğimiz sekiz yılda bizim yaşadıklarımızı başka hiçbir takım hissetmedi ya da yaşamadı.”

Sürgündeki Bir Ekip

Shakhtar Geçen hafta İstanbul’da antrenman yapan oyuncular. Acil bir yasanın askeri yaştaki erkeklerin kalmasını gerektirdiği Ukrayna’dan ayrılmak için hükümet iznine ihtiyaçları vardı. Kredi… The New York Times için Bradley Secker

Shakhtar yetkilileri, Rusya Ukrayna sınırına kuvvet ve teçhizat yığarken bile bir savaş olmayacağına ikna olmuştu; oyuncular endişelenmeye başlamışken bile; Endişeli aile üyeleri onları her gün Türkiye’deki bir kış eğitim kampında haber, uyarı ve ricalarla aradıkları halde.

2022 Dünya Kupası Rehberi

32 takımlı turnuva 21 Kasım’da Katar’da başlıyor.

• SSS : Oyunlar ne zaman gerçekleşecek? Favoriler kimler? Lionel Messi orada olacak mı? Astarımız sorularınızı yanıtlıyor.
  • Eşleşmeler : Grup atamaları ayarlandı. İşte çekilişin bir dökümü ve her ülkenin nasıl kalifiye olduğuna bir bakış.
  • ABD İadeleri: Felaket bir gecenin ABD’ye bir Dünya Kupası teklifine mal olmasından beş yıl sonra, yeni bir nesil 2022 turnuvasında yer talep etti.
  • Ev sahibi: On yıllık inceleme ve eleştiriden sonra, Katar’ın sonunda Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaktan her zaman beklediği getiriyi alacağına dair bir his var.
Böylece, Şubat ayında, Shakhtar’ın CEO’su Sergei Palkin, artan endişeleri yatıştırmak için bir toplantı çağrısında bulundu.

“Her şeyin yoluna gireceğini söyledim çünkü Ukrayna cumhurbaşkanı, herkes sorun yok, savaş gelmeyecek diyordu” dedi Palkin.

Ekip Kiev’e geri uçtu. Ama Palkin yanılıyordu. Üç gün sonra, Rus birlikleri sınırı geçti ve lig sezonunun ikinci yarısını oynamaya hazırlanmak yerine, takım yönetimi aniden kendini tamamen farklı hesaplamalar yapmak zorunda buldu.

Shakhtar’ın Ukraynalı oyuncularının çoğu, Donetsk’ten ilk ayrılmak zorunda kaldığında takıma ev sahipliği yapan Lviv’e taşınırken, 50’den fazla oyuncu ve personelden oluşan bir grup, takım sahibi Rinat’a ait bir otele sığındı. Ahmetov. Oradan, zamanında yardım ve çılgın telefon görüşmeleri, kulübün yabancı oyuncularını ve ailelerini güvenli hale getirmek için bir planın oluşturulmasına yardımcı oldu.

Srna, oyuncu sendikaları, Ukrayna ve komşu futbol federasyonları ve sporun Avrupa’daki yönetim organı UEFA’yı da içeren bu tartışmalarda önemli bir kanaldı. Kendi deneyimlerinin – aynı zamanda 2014’te en son emniyete kaçtığında ekibin bir üyesiydi – bir rehber olarak hizmet ettiğini söyledi.

“Maalesef,” dedi kederle, “bu benim üçüncü savaşım.”

Ancak oyuncular Güney Amerika’ya ve başka yerlere evlerine döndükten sonra Srna kendi başına bir yolculuğa çıktı: ailesinin çoğunun hala yaşadığı Hırvatistan’a 37 saatlik bir yolculuk olduğu ortaya çıktı. , onların güvende olduğundan emin olmak için. Baba tarafından iki aile üyesi, eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra öldürüldü, yani sakinleştirilmesi gereken tek sinir onunki değildi.

Sergei Palkin ekibine savaş olmayacağına dair güvence vermeye çalışmıştı. O yanıldı. Kredi… The New York Times için Bradley Secker

Ancak üsse dokunduktan sonra, Srna hızla yeni bir görevin üstesinden gelmeye başladı: Shakhtar’ın Kiev dışındaki gençlik akademisinde bulunan düzinelerce çocuğu tehlikeden uzak tutmak. Çaba profesyonel ama aynı zamanda son derece kişiseldi: Çocukların çoğu sadece 12 ve 13 yaşındaydı, Srna’nın savaşı ilk deneyimlediği yaşlarla ilgiliydi.

Srna’nın ilk profesyonel kulübü olan Hajduk Split, şehre gidebilirlerse çocukları ağırlamaya istekli olacaklarını söyledi. Diğer bir Hırvat takımı olan Dinamo Zagreb, Shakhtar’ın oyuncuları Ukrayna’nın Macaristan sınırına götürmesi halinde otobüs sağlayacağını söyledi. Srna, oyuncular ve Shakhtar’ın seyahat ekibinin geri kalanının Dinamo’nun stadyumunda iki gün geçirdiklerini ve burada Split’e geçmeden önce doktorlar tarafından beslendiklerini ve değerlendirildiklerini söyledi.

Bugün, çabalar sayesinde, 80’den fazla çocuk, bazı anneleri ve birkaç yaşlanan koç ve sağlık personeli, savaşın, eğitimin ve hatta yeniden oyun oynamanın en kötü korkularından uzak, güven içinde Hırvatistan’da. .

“Kendimi onların yerine koyuyorum” dedi Srna, katılımıyla ilgili. “Bu çocukların kalıp bütün gün bombalama ve kurşunları dinlemelerini istemedim.

“Çocukken hatırladıklarımı, bana kimin çikolata verdiğini, kimin bana top verdiğini, kimin su verdiğini hatırlıyorum. Ve en önemli olan da buydu.”

Bayrak Sallamak

Shakhtar oyuncuları Cumartesi günü Olympiakos’a karşı sahaya Ukrayna bayrakları taktı. Kredi… Yorgos Karahalis/Associated Press

Ukrayna nüfusunun her köşesi gibi Shakhtar da savaştan daha ciddi şekilde etkilenmiştir. Takımın akademisinden bir antrenör, savaşın ilk haftalarında memleketi Rus kuvvetleri tarafından işgal edildikten sonra öldü. Takımın mağazacılık departmanından iki personel silaha sarıldı.

Shakhtar’ın Kiev’deki eğitim sahası da çatışmanın izlerini taşıyor. Eğitim alanlarının parçaları bombardımanla oyulmuştur ve topçu ateşi, ekibin eğitim ekipmanlarını depoladığı açık hangarları yırtmıştır.

Çatışma aynı zamanda dikkatleri Ukrayna’nın en zengin adamı Akhmetov gibi kişilere de çekti. Rusya’daki bir avuç oligark gibi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının vahşi ve öngörülemez akıbetinde -bazen şüpheli araçlarla ilgili sorular arasında- son derece zenginleşti. Akhmetov, servetinin milyonlarca dolarını savaş çabalarına katkıda bulunduğunun görülmesi gerektiğine dikkat çekti ve bir röportajda ülkesine ve ekibine bağlı kaldığını söyledi. “Tüm çabalarımız, önemli olan tek şeye odaklanıyor – Ukrayna’nın bu savaşı kazanmasına yardım etmek” dedi.

Akhmetov ve futbol takımının çabaları şimdi Ukrayna hükümetinin çabalarıyla iç içe geçmiş durumda – Shakhtar’ın bazı benzersiz engelleri aşmasına yardımcı olan ilişkiler. Örneğin, Türkiye’ye hareket etmeden önce kulübün, savaş sırasında askerlik çağındaki erkeklerin ülkeyi terk etmesini yasaklayan bir olağanüstü hal yasasından özel hükümet muafiyetlerine ihtiyacı vardı. Bu onaylar nihayet Çarşamba öğleden sonra geldi. Artık İstanbul merkezli olduğu için turu çeşitli işlevlere hizmet edecek.

Cumartesi günü Atina’da Olympiakos’a karşı oynanan maçla başlayan oyunlar, kısmen diplomatik bir araç, Ukrayna’nın insani krizini kişiselleştirmek, ülkenin ordusu için para toplamak ve vatandaşlarına insani yardım sağlamak için bir şans olarak görülüyor.

Ancak maçlar da önemli bir sportif rol oynayacak. Birkaç Shakhtar Donetsk oyuncusu aynı zamanda Ukrayna milli takımının da üyesi ve oyunlar, 2022 Dünya Kupası için Haziran ayında yapılacak önemli bir eleme elemeleri öncesinde formlarını korumalarına yardımcı olacak. (Shakhtar’ın rakibi Dinamo Kiev, aynı nedenlerle bir dizi gösteri maçı oynuyor; her iki kulüp de, kısmen Ukrayna’nın Dünya’ya yükselme şansının en yüksek olması için kadrolarını tamamlamak için diğer Ukrayna takımlarından oyuncuları çağıracaklarını söyledi. Haziran playoff kupası.)

Shakhtar’ın oyunlarının birden fazla amacı var: ülkenin içinde bulunduğu kötü durum hakkında farkındalık yaratmak ve milli takımını önde tutmak. Haziran’da Dünya Kupası eleme playoff’u. Kredi… Yorgos Karahalis/Associated Press

Önümüzdeki turda yer alacak Shakhtar takımı – Polonya ve Türk kulüplerine karşı maçlar ayarlandı ve A listesindeki rakiplere karşı maçlar gelebilir – uluslararası yeteneğinin çoğundan mahrum kaldı: Bu oyuncuların çoğu bir opsiyon kullandı savaşın başlamasından sonra Ukrayna dışındaki ekiplerle geçici olarak anlaşmalarına izin veriyor. Çoğu asla geri dönmeyecek. Ancak Brezilyalı defans oyuncusu Marlon gibi bazıları geri döneceklerini söyledi ve diğerleri seçeneklerini değerlendiriyor.

“Kızgın değiliz, hepimiz insanız” dedi Srna. “Güvende ve aileleriyle birlikte olmaları önemli.”

Ukrayna’da yeni sezonun şimdilik Temmuz ayında başlaması planlanıyor. Ülkeye bu kadar çok zarar verilmesi ve savaşın hala devam etmesi nedeniyle, zaman çizelgesi bir yer tutucudan biraz daha fazlası gibi görünüyor. Futbol geri döndüğünde, eninde sonunda olacağı gibi, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Shakhtar’ın evi olan Donetsk’in Ukrayna’nın bir parçası olarak kalıp kalmayacağı bile belli değil. Durum ne olursa olsun, sonuç ne olursa olsun, takım yetkilileri Shakhtar’ın köklerine asla sırtını dönmeyeceğini söyledi.

“Donetsk’e istedikleri bayrağı koyabilirler” dedi Srna. “Ama Shakhtar her zaman Donetsk’ten olacak; bu hiç kimsenin ve hiçbir şeyin değiştiremeyeceği bir şey.”

Shakhtar nerede olursa olsun, bu arada kimi oynarsa eve çağırsa, bir fikri düşünmek bile imkansız: Rus rakiplere karşı maçlar. Palkin, Avrupalı futbol yetkililerinin Ukrayna takımlarının gelecekteki müsabakalarda Rusya’dan rakiplerle yollarının kesişmemesini sağlayacağından emin olduğunu söyledi. Ancak Shakhtar’ın böyle bir eşleşmeyle karşı karşıya kalması durumunda basit bir cevabı vardı. “Oynamayacağız” dedi.

Kredi… Louiza Vradi/Reuters
-