Perde Pilavı

Adanali

Member
Perde Pilavı Tanımı İçin Malzemeler

• 1 tane bütün tavuk (Ben yarısını kullandım, sizler tavuk butu ile de yapabilirsiniz,)
  • 3 su bardağı pirinç (Yarım saat tuzlu sıcak su da bekletilmiş)
  • 4 su bardağı tavuk suyu
  • 2 tane orta uzunluk kuru soğan
  • 150 gr badem
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı tereyağ
  • Yarım çay bardağı kuş üzümü (Sıcak suda bekletilmiş)
  • Tuz karabiber 1 tatlı kaşığı yenibahar çay kaşığı ucu ile tarçın
Hamuru için;

• 2 tane yumurta
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un
Perde Pilavı Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle tavuğu yıkayıp, havuç ve soğan ile haşlanmaya bırakıyoruz. Akabinde hamuru yoğurup, dinlenmeye bırakıyoruz.
  2. Tenceremize sıvı yağ ve tereyağ ile ay formunda doğranmış soğanlarımla kavuruyoruz.
  3. Ardından şayet çığ badem kullanacaksanız bu kademede ek edip, kavuruyoruz. Pirinçlerimizi de ek edip, kavurmaya devam ediyoruz. Kuş üzümü ve baharatları da ekleyip tavuk suyunu da döküp, pişmeye bırakıyoruz.
  4. Haşlanan tavuklarımızı didip pilava ekleyip, dinlenmeye bırakıyoruz.
  5. Hamurumuzun üçte birini ayırıp büyük olan parçayı açıp, tereyağ ile yağlayıp, badem dizdiğimiz tencereye hamurumuzu seriyoruz.
  6. Pişen pilavı karıştırıp tencereye boşaltıp kalan hamuru açıp pilavımızın üzerine kapak yapıyoruz.
  7. Önceden ısıtılmış 180 derece fırının en alt rafında denetimi bir biçimde pişiriyoruz. Pişen pilavı bir tepsiye aykırı çevirip servis ediyoruz. Deneyenlere afiyet olsun. İnstagram adresimde görüntüsü var buharlı_ mutfak. Allaha emanet olun .
Not: Ben bademi kavrulmuş kullandım ocakta su ile bir iki taşım kaynatıp, kabuklarını soydum. Bu ölçülerim 24 cm lik borcam tencere içindir.

Perde Pilavı Tanımı Fotoğraflı Yapılışı