Pentagon, Ukraynalı askerlere Rus güçlerine karşı silahlı insansız hava araçları kullanmaları için eğitim veriyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
Biden yönetiminin Ukrayna’ya düzinelerce silahlı insansız hava aracı göndermesiyle Pentagon, ABD’deki Ukraynalı askerleri Rus tanklarına ve diğer zırhlı araçlara saldırmak için silahları kullanmaları için eğitiyor.

Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III, Salı günü House ifadesinde ilk kez eğitimi açıkladı. Pentagon yetkilileri Çarşamba günü ordunun Sustalı İHA olarak adlandırdığı ve ABD’li yetkililerin bir Ukrayna askeri kadrosuna onları savaş alanında kullanma talimatı verdiği hakkında daha fazla ayrıntı sundu.

Pentagon geçen ay Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık askeri yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya 100 Sustalı İHA göndereceğini duyurdu. Daha fazlası yolda. Askeri yetkililer, sırt çantasında taşınan silaha, doğrudan bir tanka veya bir grup birliklere uçurulabilmesi ve hedefe çarpıp patladığında imha edilmesi nedeniyle “kamikaze drone” adını veriyor.

ABD yapımı Predators veya Reapers gibi daha büyük silahlı insansız hava araçları, Ukraynalıların uçmasını zorlaştıracak ve Rus savaş uçakları tarafından kolayca imha edilecektir. Ancak Pentagon yetkilileri, küçük, taşınabilir kamikaze insansız hava araçlarının Rus zırhlı konvoylarına karşı daha uygun maliyetli ve yakalanması zor bir silah olabileceğini kanıtladı.

Pentagon yetkilileri, yaklaşık bir düzine Ukraynalı askerin Şubat işgalinden çok önce planlanmış bir eğitim göreviyle Amerika Birleşik Devletleri’ne geldiğini fark edince, bunu yapmaya karar verdiler. Birliklere öldürücü insansız hava araçlarını kullanma konusunda hızlı bir kurs verin.

Pentagon baş sözcüsü John F. Kirby Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Onları hâlâ ülkede bulundurarak onlara Sustalı Bıçak konusunda birkaç günlük eğitim verme fırsatını yakaladık” dedi. Bay Kirby, Ukraynalıların genellikle bu silahı kullanmadığını, ancak öğrenmenin kolay olduğunu kaydetti.

“Bir kişi yaklaşık iki gün içinde Switchblade drone’u nasıl kullanacağı konusunda uygun şekilde eğitilebilir” dedi.

Ukraynalı askerler, yetkililerin güvenlik nedenleriyle tanımlamadığı güney Amerika’daki bir askeri üste hazırlıksız drone eğitimlerini tamamlıyor. Yetkililer, önümüzdeki günlerde eve döndüklerinde Sustalıların onları bekliyor olacağını söyledi.
-