Mariupol’un Drama Tiyatrosu’nda ‘Anne!’ İçin Bir Çığlık Kısa Bir Rahatlama Sağlayan

urfali

Global Mod
Global Mod
LVIV, Ukrayna — Sağır edici, kör edici patlama, etraflarındaki duvarları çökertti ve “sonraki anlar sonsuzluk gibi geldi, çocuğumun çığlıklarını duymayı beklerken onun hayatta olduğunu anlayabilirdim. ” dedi Viktoria Dubovitskaya. “Belki bacakları ve kolları olmayacak, ama bırakın yaşasın.”

Geçen ay Ukrayna’nın batısındaki Lviv’deki bir sığınakta görüşülen Bayan Dubovitskaya, 16 Mart’ta bir Rus tarafından harap edildiğinde Mariupol Drama Tiyatrosu’na sığınan birçok sivil arasında kendisi ve iki küçük çocuğu olduğunu söyledi. hava saldırısı. 2 yaşındaki kızı Nastya’nın üzerine bir duvar düştü ve o korkunç ilk anlarda, Bayan Dubovitskaya, kızın hayatta kalıp kalmadığını bilmediğini hatırlattı.

Sonunda şunu duydu: “Anne!” Nastya çığlık attı. Duvara dayalı bir şilte kızının üzerine düşerek darbeleri yumuşattı. Yıkılan duvarın altında Nastya hayattaydı, ancak 11 gün boyunca sığındıkları yer, yüzlerce kişiyle birlikte yıkıldı.

Güney Ukrayna’daki bir liman kenti olan Mariupol’daki tiyatro bombası, tek bir saldırıda yüzlerce insanı öldürmüş olabilir ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde yaptığı vahşetlerin en belirgin örneklerinden biridir. Bu saldırıdan kısa bir süre sonra Başkan Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’i bir savaş suçlusu olarak nitelendirdi.

Kuşatılmış ve bombalanmış Mariupol’da yaşananların çoğu gibi, tiyatroya yapılan saldırıyla ilgili bilgiler de istikrarsız bir şekilde ortaya çıktı. Orada kaç sivilin olduğu veya kaç kişinin öldüğü belli değil ve şehirle iletişim neredeyse tamamen ortadan kalktı. Mariupol yönetimi, tiyatro grevinde yaklaşık 300 kişinin öldüğüne inandığını söylüyor. Yetkililer, 130 kişinin kurtulduğunu bildiklerini söyledi.

Mariupol’un Drama Tiyatrosu geçen ay bir Rus hava saldırısıyla harap oldu. Yüzlerce insanın burada barındığı sanılıyor. Kredi… Alexei Alexandrov/Associated Press

Güvenli koridorlar açma ve Mariupol sakinlerini tahliye etme girişimleri engellendi ve birçok yardım konvoyu geri dönmek zorunda kaldı. Belediye başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, şehre yapılan saldırılarda en az 5.000 kişinin öldürüldüğüne inandığını söyledi.

24 yaşındaki Bayan Dubovitskaya, bombalamanın kargaşasında tiyatrodan fotoğraflar içeren telefonunu kaybettiğini ve hikayesinin bağımsız olarak doğrulanamayacağını söyledi. Ancak kocası Dmitri Dubovitsky’nin Instagram hesabında, Mariupol’den olduklarını gösteren coğrafi konum etiketleriyle birlikte ailenin fotoğrafları yer alıyor. Bay Dubovitsky’nin bir arkadaşı olan Maksim Glusets, karısının da tiyatroya gittiğini ve sosyal olarak Mariupol’den tanıdıkları Bayan Dubovitskaya ve çocuklarını gördüğünü söyledi.

New York Times, tahliye edilenlerin hikayelerini anlatabilmeleri için Ukrayna ve uluslararası medyaya erişimi koordine etmeye yardımcı olan bir gönüllü tarafından temas kurulduktan sonra Bayan Dubovitskaya ile röportaj yaptı. Gönüllü, yerinden edilmiş insanlara yardım eden bir doktor tarafından Bayan Dubovitskaya’nın Lviv’e geldiği konusunda bilgilendirildi. Dubovitskaya, çatışmalar sırasında su ve elektriği de kesilen Mariupol’daki tiyatroda olduğunu Batı ile paylaşmak ve uluslardan Ukrayna’ya daha fazla silah göndermelerini istemek istediğini söyledi.

Rus ordusu Mariupol’u düzleştirirken ve kalan Ukraynalı savunucuların etrafındaki kordonu sıkılaştırırken, insanlar molozların arasından örülmüş arabalarda ve otobüslerde durmadan kaçtılar. , kraterler, yanmış araçlar ve Rus askeri kontrol noktaları.

Geçen hafta bir Mariupol sakini, sığındığı zarar görmüş bir çocuk evinin önünde yemek pişiriyor. Şehir sakinlerini tahliye etmek için yapılan çok sayıda girişim engellendi. Kredi… Alexander Ermochenko/Reuters

Hanım. Dubovitskaya, kendisinin ve çocuklarının, bombanın patlamasından uzakta, tiyatronun ikinci katında olduklarını söyledi. (Kocası, 24 Şubat’ta savaşın başlamasından bu yana çalışmakta olduğu Polonya’daydı.) Bomba sahnenin yakınına isabet etti ve oraya veya bodruma sığınan insanların çok az şey hissettiklerini söyledi. hayatta kalma şansı. Yakınlarda şiddetli çatışmalar ve takip eden grevlerden korkulduğunda, acil servisler olay yerine hemen ulaşamadı.

“Aşağıya indiğimizde ceset gördük” dedi Bayan Dubovitskaya. “Bir sürü ceset. Her yer kan içindeydi. Başka bir saldırının olabileceğini veya Rus askerlerinin şehrin bir zachistka , ” veya “temizlenmesi” için gelebileceğini biliyorduk.

“Sadece koştuk,” dedi. Dışarıda, bombalama ve otomatik silahların patlama sesini duydular. Evlerin yandığını gördüler.

6 yaşındaki oğlu Artyom, nefes almak için durduğunda bir ceset gördü.

“Orada yatan bir adam var” dedi.

Annesi bir yalanla cevap verdi. “Sadece kestiriyor,” dedi ona.

Sonunda yakındaki bir okula sığındılar. 23 Mart’ta, tiyatro grevinden bir hafta sonra, nihayet şehri terk ettiler ve güvenli olduğuna inandıkları tek yöne gittiler: Rus birliklerinin elindeki bölge, Nikolske olarak bilinen ama yerlilerin Volodarske olarak adlandırdığı bir kasaba, şehrin 14 mil kuzeybatısında. Mariupol.

Bu arada Bay Dubovitsky, karısı ve çocukları için çılgınca bir arama başlattı. Tiyatronun içinde saklandıklarını biliyordu ve onları aramak için Polonya’dan Ukrayna’ya geri döndü.

Perşembe günü hasarlı bir Mariupol caddesi boyunca ilerleyen Rusya yanlısı güçler. Belediye başkanı, şehre yapılan saldırılarda en az 5.000 kişinin öldüğüne inandığını söyledi. Kredi… Alexander Ermochenko/Reuters

Eşi onun o zamanki zihniyeti hakkında “’Onları sadece ceset olarak bulsam da en azından yanımda olacaklar’” dedi.

Bir röportajda, eşiyle birlikte Lviv’deki aynı sığınakta kalan Bay Dubovitsky aramasını anlattı. Şehre yardım etmeye gelen gönüllülerle Mariupol’un batı yakasına geldiğini, büyük bir kısmı harap olan Port City Alışveriş Merkezi’nin yanına girip yolun geri kalanını yürüyerek geçtiğini söyledi.

Bir arkadaşından karısının ve çocuklarının hayatta olduğunu ve tiyatronun yanındaki okula sığındıklarını öğrenmiş, ancak onlar gittikten sonra oraya varmış. Birisi ona Volodarske’ye gittiklerini söyledi, karısı Bayan Dubovitskaya ile tiyatroda barınan arkadaşı Bay Glusets tarafından doğrulandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı: Önemli Gelişmeler

Kart 1 / 4

Füze saldırısı. Doğu Ukrayna’da kalabalık bir tren istasyonuna düzenlenen füze saldırısında en az 50 kişi öldü ve yaklaşık 100 kişi yaralandı. yukarı saldırgan.

Rusya’yı izole etmek için yeni çabalar. Rusya, Kiev’in banliyölerinde artan vahşet kanıtlarına yanıt olarak yeni cezalandırma önlemleriyle karşı karşıya. Avrupa Birliği, Rus kömürü yasağını onaylarken, Birleşmiş Milletler Rusya’yı İnsan Hakları Konseyi’nden askıya aldı. ABD Senatosu, ülkeyi ABD ile tercihli ticaret statüsünden çıkarmak için oy kullandı.

Mariupol şehrinde. Kentin belediye başkanına göre, savaşın başlamasından bu yana güneydoğu kentinde 5.000’den fazla insan öldü. Başkan Volodymyr Zelensky, Rusya’nın Ukrayna kuvvetleri sivilleri öldürmüş gibi göstermek için sahneler kurmaya çalışabileceği konusunda uyardı.

Barış görüşmeleri. Rusya dışişleri bakanının Ukrayna tarafının önceki versiyonlardan sapan yeni bir anlaşma taslağı önerdiğini söylemesinin ardından ilerleme umudu azaldı. Belarus, müzakerelere dahil olmayı talep ederek durumu daha da karmaşık hale getirdi.

Volodarske’de sığınma evine dönüştürülmüş başka bir okulda aramaya başladı. Tanıdık yüzler için birinci katı taradı, ardından ikinci kattaki birkaç sınıfı kontrol etti.

Son odada umutsuzluğa kapıldı – kimseyi tanımamıştı. Sonra, tanıdık paltolu bir çocuk gözüne çarptı. Ayrı oldukları bir ay boyunca büyük ölçüde değişen oğluydu.

“Onu hemen tanıyamadım” dedi Bay Dubovitsky. “Eskiden biraz midesi vardı. Ama şimdi o kadar kilo kaybetmişti ki kaburgaları omurgasından dışarı çıkıyordu.”

Bu ay Drama Tiyatrosu içinde. Mariupol yönetimi, tiyatroya yapılan saldırıda yaklaşık 300 kişinin öldüğüne inandığını söyledi. Kredi… Alexei Alexandrov/Associated Press

Bayan Dubovitskaya, oğlunun Mariupol’un savaş zamanında geçirdiği ayın onu derinden etkilediğini söyledi. “Muhtemelen yetişkin düzeyinde savaşın ne olduğunu biliyor” dedi. “Bir patlama olursa ne yapacağını, nasıl saklanacağını ve nasıl bir saklanma yeri bulacağını çok iyi biliyor. O her şeyi biliyor.”

Ancak çevresinde olup bitenler yüzünden travmatize oldu – tiyatro bombalamasından günler önce ortaya çıkan acı.

“Öğle yemeğinde uyuyakaldı ve uyandığında nerede olduğunu, kim olduğumu veya arkadaşımın kim olduğunu bilmiyordu” dedi. “Hemen kucağıma alıp doktora götürdüm. Bu çocuk kollarında oturmuyor – hiç oturmuyor – ve sonra onu alıp taşımama izin verdi. Onunla konuşmaya çalışıyorum ama beni tanımıyor. Annesine sesleniyor ve benim onun annesi olduğumu anlamıyor.”

Evvel 20 dakika sonra kendine döndü, dedi, ona “Sadece yaşamak istiyorum” dedi.

Bayan Dubovitskaya, bu olayın, çocukluğunun kendisinden ne kadar çok alındığını eve getirdiğini söyledi. “Oyuncak ya da yemek bile istemiyor” dedi. “Sadece yaşamak istiyor.”

Bu, ailenin hayatını kurtarmış olabilecek bir başka doktor ziyaretiydi.

Kalabalık, dondurucu tiyatroda kalan kızının zatürree olduğunu söyledi Bayan Dubovitskaya. Bu nedenle, çocuklarını ikinci kattaki geçici bir kliniğe götürdü ve burada onlara kalacak bir yer verildi. Bu onları bombanın etki noktasından uzaklaştırdı.

Kızı “Anne!” diye bağırdığında Duvar üzerine düştükten sonra, Bayan Dubovitskaya, mutluluk ve rahatlamanın içinden geçtiğini söyledi. “Enkazda el yordamıyla dolaşmaya başladım,” dedi. “Bir çeşit kumaş hissettim ve sadece çekip çektim. Yüzü hariç bembeyazdı çünkü yüzünü bir battaniyeyle örttü ve içine düştü.”

“Muhtemelen onu kurtardı,” Bayan Dubovitskaya, “çünkü kafasına bir taş çarpsaydı, 2 yaşındaki bir çocuğun hayatta kalması neredeyse imkansız olurdu.”

Ms. Dubovitskaya geçen ay kızıyla Lviv’de oynuyor. Kredi… The New York Times için Mauricio Lima
-