Madrid, Latin Amerikalılar ve Paraları İçin Bir Cennet Olarak Miami’ye Rakip Oldu

urfali

Global Mod
Global Mod
MADRID — Caracas’ın eski belediye başkanı Antonio Ledezma, bazen Madrid’in beş yıl önce kaçtığı Venezuela’nın başkenti olmadığını unuttuğunu söyleyerek şaka yapıyor.

“Ne zaman etrafta dolaşsam ya da otobüse binsem, muhtemelen iki ya da üç başka Venezüellalıyla karşılaşıyorum” dedi. Caracas’ın ana bulvarlarından birine atıfta bulunarak, “Biraz garip, ama bu bazen bana Sabana Grande gibi geliyor,” diye ekledi.

Latin Amerika’dan insanlar uzun süredir İspanya’da – genellikle temizlikçi, garson veya şantiye gibi düşük ücretli işlerde – iş ararken, son yıllarda bölgedeki kargaşa, önde gelen ve varlıklı sürgünlerin akını getirdi. Şimdi, İspanyol başkenti Miami ile Latin Amerikalılar için bir sığınak olarak rekabet ediyor – ve yeni gelenlere ve onlara hizmet eden diğerlerine göre genellikle paraları için.

Bay. Ledezma ve Venezuela’dan diğer bazı yüksek profilli muhalefet politikacıları, Başkan Nicolás Maduro’nun baskıcı hükümetinden kaçtıktan sonra Madrid’e indi. Diğer zengin Latin Amerikalılar da paralarını, 2018’de Meksika, geçen yıl Peru ve en son olarak Mart ayında Gabriel Boric’in ülkenin en genç cumhurbaşkanı olarak göreve başladığı Şili de dahil olmak üzere, seçmenlerin yakın zamanda solcu başkanlar seçtikleri ülkelerden dışarı kaydırmaya başladılar. Bay Boric, Şili toplumunu daha eşitlikçi hale getirme sözü verdi.

Venezuela’nın başkenti Caracas’ın eski belediye başkanı Antonio Ledezma, beş yıl önce Başkan Nicolás Maduro’nun baskıcı hükümetinden kaçtı. Madrid’e geldikten hemen sonra İspanyol vatandaşlığı teklif edildi. Kredi… The New York Times için Samuel Ortanda

İspanya’da tepki kırmızı halı sermek gibi görünüyor. Bay Ledezma, Kasım 2017’de Madrid’e geldiğinde, o zamanki İspanya başbakanı Mariano Rajoy tarafından karşılandı ve kendisine hemen İspanyol vatandaşlığı teklif etti. Bay Ledezma teklifi geri çevirdi, ancak diğer birçok Latin Amerikalı, özellikle de zenginler, İspanyol vatandaşlığına başvuruyor ya da almış durumda. Bazıları, bir mülk için en az 500.000 avro veya yaklaşık 550.000 dolar harcama karşılığında İspanya’nın verdiği sözde altın vize aldı.

İspanya, Latin Amerikalıların, diğer uyruklar için 10 yıllık veya mülteciler için beş yıllık ikamet şartından daha kısa olan iki yıllık yasal ikamet süresinin ardından vatandaşlık başvurusunda bulunmalarına izin vermektedir.

Madrid’de bir medya şirketi olan Venezüellalı Jorge Neri, “İspanya, Venezüellalılara karşı gerçekten çok cömert davrandı, kapılarını ardına kadar açtı ve onlara burada kanunî ikametgahı almaları için birçok yol verdi” dedi.

Zengin Latin Amerikalılar için Madrid’in son zamanlarda Miami’den daha iyi yatırım fırsatları sunduğunu belirtti. “Bence Madrid, Miami’deki fiyatların hızla artması nedeniyle kendisini Miami’nin üzerinde konsolide ediyor” dedi.

Madrid’in Salamanca semtinde lüks bir mağaza. Latin Amerikalılar ticari gayrimenkul ve otel satın alarak başkentteki iş ayak izlerini hızla genişletti. Kredi… The New York Times için Samuel Ortanda

Venezüellalı bir iş danışmanı olan Gilberto Carrasquero, Miami’de bir mülk satan ve Madrid’de bir tane satın alan birçok Latin Amerikalıdan biridir – onun durumunda, Venezüellalı ve Meksikalı emlak geliştiricilerinin kapandığı Salamanca semtinde bir daire ve tüm binaları yeniledi.

“Venezuela krize girdiğinde ve biz ayrılmaya başladığımızda, akın etmek için doğal yer Miami gibi görünüyordu, tam olarak yaptığım şeydi, ama gerçekte Madrid şimdi bana daha çok evim gibi geliyor. İspanyol vatandaşlığına başvuran Bay Carrasquero,” dedi.

Şu anda İspanya’da resmi olarak kayıtlı yaklaşık 200.000 Venezüellalı var, ancak uzmanlar gerçek sayının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu söylüyor çünkü İspanya’nın ulusal istatistikleri resmi olarak ikamet etmeyenleri veya ülkeye yasadışı yollardan girenleri içermemektedir. 2020’de yayınlanan bir araştırmaya göre, İspanya’ya Latin Amerika göçünün yaklaşık dörtte biri yasa dışı.

Jorge Neri, merkez, Venezuelalı ve Madrid’de bir medya şirketinin sahibi. İspanya kapılarını sonuna kadar açarak Venezuelalılara karşı gerçekten çok cömert davrandı” dedi. Kredi… The New York Times için Samuel Ortanda

İspanya hükümetine göre, Venezuelalılar, sıkı bir pandemik seyahat kısıtlamasına rağmen 2020’de sayıları tekrar yüzde 50’den fazla artarak İspanya’daki başlıca yeni yerleşimciler haline geldi.

Ancak Bay Neri, artık diğer Latin Amerika ülkelerinden daha fazla insan gördüğünü ve birçoğunun bölgeyi süpüren “sol siyasetten” endişe duyduğunu söyledi. Kolombiya, başkent Bogota’nın solcu eski belediye başkanı Gustavo Petro’nun öne geçtiği Mayıs ayında yapılacak bir cumhurbaşkanlığı seçimiyle bu yönde sallanan en son ülke olabilir. Bay Petro’nun zenginlere net bir mesajı var: Hisse daha fazla vergi.

18 yıldır Madrid’de yaşayan Perulu bir emlakçı olan Bruna Denegri Iglesias, Perulu müşterisinin Temmuz ayından bu yana beş kattan fazla arttığını söyledi. solcu Pedro Castillo başkan seçildi.

Madrid’de bir durak. Pandemi kısıtlamalarının gevşetilmesiyle birlikte, birçok ayrıcalıklı Latin Amerikalı, İspanyol başkentinin de aralarında bulunduğu çok evli bir yaşam tarzına geri döndü. Kredi… The New York Times için Samuel Ortanda

“Madrid’i acil iniş olarak gören insanlar var, bu yüzden hemen 1 milyon €’luk bir daire satın almak, oturmak ve sonra zamanlarının çoğunu gerçekten burada geçirirlerse muhtemelen daha iyi ve daha büyük bir şeye geçmek istiyorlar. ”dedi. Perulular artık müşterilerinin en az yüzde 80’ini oluşturuyor, geçmişte “Peru’dan tek bir telefon bile alamadığım aylar oldu” dedi.

Pandemi, hareketliliği önemli ölçüde sınırladı, ancak seyahat kısıtlamalarının yakın zamanda kaldırılması, birçok ayrıcalıklı Latin Amerikalı’nın, Madrid’in de aralarında bulunduğu çok evli bir yaşam tarzına dönmesine izin verdi.

Washington arka müzesi Phillips Collection’ın yönetim kurulu başkanlığını yürüten Arjantinli Dani Levinas, zamanını Amerika’nın başkenti Miami ile altı yıl önce bir daire satın aldığı Madrid arasında bölüyor.

Madrid’de yaşayan Perulu bir emlakçı olan Bruna Denegri Iglesias, Perulu müşterisinin Temmuz ayından bu yana beş kattan fazla arttığını söyledi. Kredi… The New York Times için Samuel Ortanda

Levinas, birçok Latin Amerikalı sanatçı ve koleksiyoncuyu bir araya getiren bir arka fuar olan Arco’ya katıldıktan sonra ilk kez Madrid’de yaşamayı düşündüğünü söyledi. “Kişisel olarak, Madrid’in yaşam tarzı ve kültürü şimdi beni Miami’den çok daha rahat hissettiriyor” dedi. “Madrid’de sekiz tiyatroya yakın oturuyorum, bu yüzden her hafta tek bir taksiye binmeden farklı bir performans izleyebiliyorum – ve bu tür bir fırsat Miami’de yok.”

Latin Amerikalılar da Madrid’deki iş ayak izlerini hızla genişletti. Meksikalı sahipleri tarafından finanse edilen bir revizyonun ardından geçen Ekim ayında yeniden açılan beş yıldızlı Rosewood Villa Magna da dahil olmak üzere ticari gayrimenkul ve oteller satın aldılar. Bazı girişimciler de kendi Latin Amerikalı çalışanlarını Madrid’e getiriyor.

İspanya yüksek işsizlikle mücadele etmesine rağmen, hükümeti ülkenin yaşlanan nüfusunu dengelemek ve bazı kilit sektörlerdeki işgücü sıkıntısından kaçınmak için her yıl yüz binlerce yeni göçmene ihtiyaç olduğunu da kabul etti.

Ocak ayında, César Figari İspanyol başkentinde üçüncü Peru restoranını açtı. Hepsi Latin Amerika’dan olmak üzere 45 kişiyi istihdam ediyor. Yarısından fazlası, Bay Figari’nin İspanyol çalışma vizelerine sponsor olduktan sonra bir daire kiraladığı dokuzu da dahil olmak üzere Perulu arkadaşlar. Giderek artan bir şekilde müşterisinin Latin Amerika’dan geldiğini söyledi.

Mart başında Madrid’de César Figari’nin Peru restoranlarından birinde yemek. Bay Figari, tümü Latin Amerika’dan olmak üzere 45 kişiyi istihdam etmektedir. Kredi… The New York Times için Samuel Ortanda

“Madrid’de daha fazla insanın Peru mutfağını keşfetmesini sağlamak istedim, ama şimdi onun yerine gastronomi ile tanışmaya ihtiyacı olmayan birçok insana hizmet ediyorum” dedi.

Mart 2021’de, 27 yaşındaki Milagros Visintin ve ortağı, daha önce Arjantin’de Walmart için çalışmış olan bir Alman perakendeci olan Metro’nun İspanyol yan kuruluşunda bir iş bulduğu Madrid’e gitmek için Buenos Aires’ten ayrıldı.

Geçen yıl içinde, üniversite mezuniyet yılındaki sekiz arkadaşı da Madrid’e taşındı. Bayan Visintin, Arjantin’in para biriminin düşen değeri de dahil olmak üzere mali sorunlarının, “eğer kurumsal bir kariyer istiyorsanız sayıların artık artmadığı” anlamına geldiğini söyledi. Ayrıca Madrid’in nispeten düşük suç oranını da memnuniyetle karşılıyor. “Bir kadın olarak artık Buenos Aires’te geceleri toplu taşımaya asla binmem” dedi.

Bay. Eski Caracas belediye başkanı Ledezma, Venezüella cumhurbaşkanı Bay Maduro’yu devirmeye yardım etmeye hala kararlı olduğunu, ancak şimdi aynı zamanda daha az ayrıcalıklı Venezuelalıların Madrid’e yerleşmesine yardım etmeye istekli olduğunu söyledi.

“Tabii ki Madrid’de çok iyi karşılandım, ancak mesele burada yemek dağıtmak için bisiklete binen Venezuelalıların da iyi durumda olup olmadığıdır” dedi. “Burada olduğum sürece, bu göçün gerçekten büyük bir mücadele olduğu insanlara da dayanışma göstermek istiyorum.”

Salamanca mahallesi. Meksikalı ve Venezüellalı emlak geliştiricileri, bölgedeki tüm binaları kaptı ve yeniledi. Kredi… The New York Times için Samuel Ortanda
-