“Kiev tarafından engellenen diyaloğa açık”

kunteper

Global Mod
Global Mod
Barışı bulmak için diyalog. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün gerçekleşen telefon görüşmesinin esasen içeriği bu.

Lula, Twitter’da yayınladığı mesajda, “Az önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüm. “St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’na katılma daveti için kendisine teşekkür ettim ve şu anda Rusya’ya gidemeyeceğimi söyledim, ancak yineledim. Brezilya’nın Hindistan, Endonezya ve Çin ile birlikte her iki tarafla diyaloga istekli olması barış arayışı içinde çatışma halinde”.

Rusya, Ukrayna’daki krizi çözmek için “diyaloğa ve siyasi ve diplomatik kanala” açıktır.Kremlin’den gelen haberlere göre, Putin’in Brasilia’nın girişimiyle gerçekleşen görüşmede söylediği iddia edildi. Rusya cumhurbaşkanının iddiaya göre “Kiev ve Batılı sponsorları tarafından hala engellenen” diyalog ve kanalların altını çizdiği iddia ediliyor.

Kremlin, “yapıcı ve önemli bir görüşme” olduğunu bildirdi. Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ve Lula’nın “BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ve diğer çok taraflı formatlar içindeki ortak çalışmayla ilgili konuları görüştükleri” ifade edildi. . İki cumhurbaşkanı ayrıca “Rusya-Brezilya stratejik ortaklığıyla ilgili güncel meseleler” hakkında konuştu ve “daha da geliştirilmesinde karşılıklı ilgiyi dile getirdi” ve “çeşitli sektörlerde somut işbirliğinin genişletilmesi”.