Japonya'da kurtarma çalışmalarında cankurtaran köpeği

Adanali

Member
Sivri kulaklı siyah köpek, kurtarma ve askeri ekiplerle birlikte evinin enkazı altında sıkışıp kalmasından endişe edilen yaşlı bir kadını arar.

Felaketten üç gün sonra, onun çabalarını izleyen komşular ve kurtarıcılar arasında bir kişi ona “Lütfen Elsa, lütfen onu bul” diye yalvarıyor.

Hayvan, Yasuhiro Morita tarafından, yaklaşık 500 kilometre uzakta, Tottori'nin batı bölgesinde bulunan kurtarma köpeği eğitim merkezinden bu kıyı kentine getirildi.

Morita, AFP'ye “Bir ceset bulduğunda havlamak üzere eğitildi” dedi. “Fakat bugün kalabalığın içinde öylece dolaştı, bu da muhtemelen orada ceset olmadığı anlamına geliyor” diye ekledi.

Morita, Elsa'yı “Batı Japonya'nın en iyisi” olarak tanımladı. Ancak kurtarma görevlerinde görevlendirilen tek köpek bu değil.

Savunma Bakanı, bir diğer kurtarma köpeği Jennifer'ın enkaz altında mahsur kalan yaşlı bir kadını canlı bulduğunu duyurdu.

Japonya Denizi kıyısında yer alan Wajima ve Ishikawa vilayetinin diğer bölgelerinde hasar oldukça büyük. Toprak kaymalarına, büyük bir yangına ve bir metreden yüksek dalgalara sahip bir tsunamiye neden olan Pazartesi günkü yıkıcı depremden bu yana güçlü artçı sarsıntılar bölgeyi sarstı.

Cuma günkü son rakamlara göre 94 doğrulanmış ölüm ve 222 kayıp var. Ayrıca su ve yiyecek de kıt. Wajima'nın 53 yaşındaki sakini Hiroyuki Hamatani, “Malzemeler henüz ulaşmadı ama sanırım şimdiden yoldalar” diyor.

“Cevap lütfen!”

Yaklaşık 23.000 nüfuslu bir şehir olan Wajima'nın eteklerindeki tüneller kısmen kayalarla kapatılmış durumda.

Yıkılan evler rotayı belirliyor, yollarda enkaz ve kar var. Şehre gelenleri daha da şok edici görüntüler bekliyor. Yedi katlı görkemli bir bina yan yatmış durumda ve devrilen elektrik direkleri cadde boyunca geçişi engelliyor.

Ekibi bir evin yıkıntıları arasında kayıp başka bir sakini ararken bir asker, “Orada kimse var mı? Lütfen cevap verin!” diye bağırıyor. Deprem ayrıca pazarın bulunduğu ve toplamda 200'e yakın yapının yandığı bir alanı da harap eden büyük bir yangına neden oldu. 47 yaşındaki Shinichi Hirano, kalıntılar üzerinde düşünüyor.

AFP'ye verdiği demeçte, “Burası büyükannemin evinin olduğu yerdi ama yandı” dedi. Çocukken sık sık gittiği bir pastanenin yerini göstererek, “Uzun zaman önce vefat ettiğinden evi boştu ama bu bölge yine de güzel anılarla doluydu” diye ekliyor. “Ama her şey gitti. Şimdi sadece harabeleri görüyorum” diyor hüzünlü bir gülümsemeyle.

“Hiç sözüm yok” diye ekliyor. Adını vermek istemeyen 80 yaşındaki bir adam, ıssızlığa üzüntüyle baktı. Yaşlı adam, “Akrabalarımı kontrol etmeye geldim ama onları henüz göremedim” diyor. “Bu korkunç, korkunç” diye içini çekiyor. “Sanki savaş olmuş gibi.”