İsrail Hamas, Gazze savaş haberleri bugün 5 Nisan 2024

kunteper

Global Mod
Global Mod
“İsrail'in hiçbir zaman kendini savunma yeteneğinden mahrum kalmamasını sağlayacağız. Aynı zamanda onların yaklaşımında bir değişiklik olmazsa bizim yaklaşımımızı değiştirmemiz de çok muhtemel.” Spectrum News'den bir muhabire şunları söyledi:Amerika Başkan Yardımcısı Kamala Harris'eBaşkan Joe Biden ile Başbakan Benjamin Netanyahu arasındaki konuşmayı “samimi” olarak nitelendirdi.

“Yardım çalışanlarına ve genel olarak insani duruma yönelik saldırılar kabul edilemez. İsrail, sivillere verilen zararı, insani acıları ve yardım çalışanlarının güvenliğini ele almak için bir dizi spesifik, somut ve ölçülebilir önlemi duyurmalı ve uygulamalıdır.” Biden'ın Netanyahu'ya sözleri Beyaz Saray'dan gelen bir nota göre Biden, “ABD'nin Gazze'ye yönelik politikasının, İsrail'in bu önlemlere ilişkin acil eylemine ilişkin değerlendirmemize göre belirleneceğini açıkça ortaya koyduğunun” altını çiziyor.

Başkan ayrıca “insani durumu istikrara kavuşturmak ve iyileştirmek ve masum sivilleri korumak için acil ateşkesin şart olduğunu” vurguladı ve başbakanı, müzakerecilerinin rehineleri eve getirmek için gecikmeden bir anlaşmaya varmalarına olanak sağlamaya çağırdı.

Daha Çarşamba günü Biden, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Gazze'de yardım kuruluşu World Central Kitchen için çalışan yedi kişinin ölümüne yol açan insansız hava aracı saldırısıyla ilgili hızlı bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunarak İsrail'i yardım çalışanlarını korumak için yeterince çaba göstermemekle suçladı.

El Cezire'nin videosunda “Yardım toplarken İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin hedef aldığı Filistinliler”

İsrail askerleri, Gazze'nin kuzeydoğusunda uçaklardan atılan yardımları toplamak için koşan Filistinlileri kasten hedef alıyor. Bu, El Cezire tarafından elde edilen ve 9 Mart'ta çekilen özel bir videonun içeriğidir; bu videoda, hiçbir Filistinli erkeğin tehdit oluşturmamasına rağmen IDF askerlerinin ateş açtığı görülüyor. Adamlar bölgeyi terk edip sınırdan ve askerlerin mevzilerinden uzaklaşırken de ateş devam ediyor.

Hizbullah füzesi ve İsrail askeri yaralandı

Lübnan sınırındaki Metula bölgesine gece saatlerinde düzenlenen tanksavar füze saldırısında bir İsrail askeri hafif yaralandı. Bu İsrail ordusu tarafından bildirildi.

Yukarı Celile'deki Malkia topluluğuna da yedi roket atıldı. Hizbullah, askeri mevzileri hedef aldığını söyleyerek saldırıların sorumluluğunu üstlendi. IDF, füzelerin menşe kaynaklarını toplarla bombaladığını iddia ediyor.

Ayrıca okuyun