İnternet Üzerinden Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?

ahmetbeyler

New member
Ülkemizde bir şahsa ilişkin özel konut ve arsa üzere tüm taşınmaz malların Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde bir kaydı vardır. Bu tapu kaydında kelam konusu taşınmaz mal hakkında ilgili tüm bilgileri gorebilirsiniz. Bu niçinle yeni bir taşınmaz alacağınız vakit kesinlikle tapu sorgulama yapmalısınız. Evvelden şahsen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne giderek yapacağınız bu süreci artık internet üzerinden basitçe gerçekleştirebilirsiniz.

Kendi taşınmaz mallarınız hakkındaki tapu sorgulamayı e-Devlet üzerinden, öbür tapu sorgulama süreçlerini ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet sitesi üstündeki araç ile basitçe gerçekleştirebilirsiniz. şüphesiz tüm bu tapu sorgulama süreçleri için kelam konusu taşınmaz mal hakkında kimi bilgilere sahip olmalısınız. Gelin internetten tapu sorgulama nasıl yapılır adım adım tüm bilgileriyla bakılırsalim.

İnternet üzerinden tapu sorgulama nasıl yapılır?

Adım #1: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulamasını açın:
Adım #2: Sorgulama çeşidini seçin:
Adım #3: İstenilen ayrıntıları girin ve Sorgula butonuna tıklayın:
e-Devlet üzerinden tapu sorgulama:
Adım #1: e-Devlet Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu ayrıntıları Sorgulama sayfasını açın:
Adım #2: e-Devlet hesap detaylarınizle giriş yapın:
Adım #3: İsminize kayıtlı tüm tapu ayrıntıları karşınıza çıkacak:
Tapu sorgulama ile hangi bilgilere ulaşırsınız?
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu taşınabilir uygulaması

Adım #1: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulamasını açın:

Evvelce tapu sorgulama süreci için şahsen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne gitmeli ve oradaki yetkililerden bilgi almalıydınız. Günümüzde ise bu süreç Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması üzerinden yapılıyor. Bu uygulamayı masaüstü ya da taşınabilir internet tarayıcılarınız üzerinden açarak sürece devam edebilirsiniz.

Adım #2: Sorgulama çeşidini seçin:

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulamasını açtığınız vakit karşınıza İdari, Taşınmaz No, Tahlil ve Öteki olmak üzere dört temel sorgulama seçeneği çıkıyor. Her bir sorgulama çeşidinde istenilen bilgiler ve sorgulama kararı farklıdır. Bu niçinle sorgulama ile hangi bilgiyi almak istediğinize göre bir sorgulama tipi seçerek devam edin.

Adım #3: İstenilen ayrıntıları girin ve Sorgula butonuna tıklayın:

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulamasını açtığınız vakit karşınıza çıkan sorgulama çeşitlerinden birini seçtikten daha sonra sizden istenen vilayet, ilçe, mahalle, ada, parsel numarası üzere bilgileri girmeniz gerekiyor. Bu ayrıntıları girerek sorgulama yaptıktan daha sonra hem kelam konusu taşınmaz malı harita üzerinde nazarancek birebir vakitte hakkında ilgili ayrıntıları goreceksiniz.

e-Devlet üzerinden tapu sorgulama:

• Adım #1: Buradaki ilişki üzerinden e-Devlet Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu ayrıntıları Sorgulama sayfasını açın.
  • Adım #2: e-Devlet hesap detaylarınizle giriş yapın.
  • Adım #3: İsminize kayıtlı tüm tapu ayrıntıları karşınıza çıkacak.
Adım #1: e-Devlet Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu ayrıntıları Sorgulama sayfasını açın:

bir fazlaca resmi süreci online dünyaya taşıyan e-Devlet Kapısı üzerinden tapu sorgulama süreci de yapabiliyorsunuz. Üstte verdiğimiz temas üzerinden ya da e-Devlet taşınabilir uygulaması üzerinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu ayrıntıları Sorgulama sayfasını açarak süreci başlatın.

Adım #2: e-Devlet hesap detaylarınizle giriş yapın:

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu ayrıntıları Sorgulama sayfası üzerinden tapu sorgulama süreci yapmak için evvela bir e-Devlet hesabınız olması gerekiyor. Sayfayı açtıktan daha sonra ya da evvel TC kimlik numaranız ve şifrenizle ya da başka giriş hallerini kullanarak e-Devlet hesabınıza giriş yapın.

Adım #3: İsminize kayıtlı tüm tapu ayrıntıları karşınıza çıkacak:

e-Devlet hesap detaylarınizle giriş yaptıktan daha sonra açtığınız Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu ayrıntıları Sorgulama sayfasında TC kimlik numaranıza kayıtlı tüm tapu ayrıntılarınız karşınıza çıkacak. Dilerseniz tapu kayıt ayrıntılarının bilgilerinı nazaranbilir ya da dilerseniz ilgili belgeyi PDF olarak indirebilir ve çıktı alabilirsiniz.

Tapu sorgulama ile hangi bilgilere ulaşırsınız?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması üzerinden yapılan tapu sorgulama süreçleri kararında kelam konusu taşınmaz mal ile ilgili gerekli tüm bilgilere ulaşırsınız. Bu süreç daha epeyce mal sahibi ile alıcı içinde paylaşılan ayrıntıların doğruluğunu tespit etmek emeliyle kullanılır. Maalesef bu mevzuda ülkemizde bir epey dolandırıcılık hadisesi yaşandığı için eşeği sağlam kazığa bağlamak gerekiyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulamasındaki en dikkat çeken sorgulama tipi Tahlildir. Tahlil sorgulaması sırasında bir bölgedeki alım satım yoğunluğunu, bağımsız kısım ipotekli satışları, bağımsız kısım satışlarını, ana taşınmaz ipotekli satışlarını ve ana taşınmaz satışlarını yoğunluk haritası ya da küme haritası üzerinden tüm bilgileriyla nazaranbilirsiniz.

Tüm bu uygulamalar üzerinden eriştiğiniz kayıtların sadece bilgilendirme emelli olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Zira bu cins bilgiler her an değişebilir ve yaşanan değişimler anlık olarak sisteme yansımayabilir. Bu niçinle hem Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulamasındaki ayrıntıları tıpkı vakitte e-Devlet Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu ayrıntıları Sorgulama sayfasındaki ayrıntıları, bilhassa değerli konularda şahsen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne giderek doğrulatmak isteyebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu taşınabilir uygulaması:

• Geliştirici: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
  • Boyut: 4,7 MB
  • Yükleme sayısı: 1 Milyon +
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu taşınabilir uygulaması üzerinden vilayet, ilçe, mahalle, ada, parsel ayrıntıları kapsamında idari sorgulama, adrese özel adres sorgulama, koordinat kıymetlerine göre koordinat sorgulama ve harita üzerinden koordinatlara göre harita sorgulama yapabilirsiniz. Uygulama ile karşınıza MEGSİS kapsamında tapu dataları çıkıyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgu taşınabilir uygulaması ile kelam konusu bir taşınmaz malın vilayet, ilçe, mahalle, ada, parsel, yüzölçüm, pafta, mevki, nitelik, koordinat ve coğrafik detaylarıne ulaşabilirsiniz. Tüm bu ayrıntıları PDF, KML, GEO JSON formatlarında indirebilirsiniz. Uygulama rota ve harita ayrıntıları için Google Haritalar, Bing Haritalar ve Yandex Haritalar altyapılarını kullanıyor.

İnternette tapu sorgulama nasıl yapılır sorusunu üzerinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulamasından, e-Devlet’ten ve taşınabilir uygulama üzerinden nasıl tapu sorgulama yapılacağını adım adım tüm bilgileriyla anlattık. Tüm bu internet siteleri ve uygulamalardan üzerinden edindiğiniz bilgilerin sadece bilgilendirme emelli olduğunu ve en hakikat bilgiyi bir daha Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden alacağınızı unutmayın.