İnternet Dolandırıcılığı Fraud Ne Demek, Nasıl Önlenir?

ahmetbeyler

New member
Dünyada birinci kredi kartı 1950, Türkiye’de ise 1968 yılında kullanılmaya başladı. Nakit taşımadan bir daha sonraki ay için borçlanarak alışveriş yapabilme imkanı sunan kredi kartları yeni cins hırsızlıkları da birlikteinde getirdi. Fraud ismi verilen bir hırsızlık tipi, kredi kartı dolandırıcılığı manasına gelir. Günlük hayatta da yaşanabilen fraud ile bugün daha epey e-ticaret yani online alışveriş sırasında karşılaşıyoruz.

Fraud nedir diye soruyorsanız ne keyifli çabucak hemen başınıza bu biçimde bir şey gelmemiş. Lakin bugün dünyada milyonlarca insan fraud mağdurudur. Bu hırsızlığı önlemedeki asıl sorumluluk işyerlerindedir lakin kullanıcılar olarak bizim de yapabileceğimiz birtakım şeyler ve alabileceğimiz sıradan lakin tesirli tedbirler var. Gelin fraud ne demek, nasıl önlenir gibi merak edilen sorulara yakından bakalım ve husus hakkında bilmeniz gereken kıymetli bilgileri gorelim.

Temelden başlayalım, fraud nedir?

Fransızca kökenli İngilizce bir söz olan fraud, sahtekarlık manasına geliyor. Geçmiş periyotta kimlik dolandırıcılığı için kullanılan fraud sözü 1950’li senelerdan daha sonra kredi kartı dolandırıcılığı, günümüzde ise çalıntı kredi kartlarının e-ticarette kullanılması halinde uygulanan bir dolandırıcılığı söz etmektedir. bir fazlaca kullanıcı bu söz ile bankalarından gelen ‘Fraud kuşkusu oluştu. Manuel onay için lütfen bekleyiniz. Yeni bir talepte bulunmanıza gerek yoktur.’ biçimindeki bildiri ile tanıştılar.

İyi lakin tam olarak fraud ne demek?

Şöyle anlatalım; hırsızlar bir biçimde kredi kartı ayrıntılarınızı ele geçiyor. Akabinde bir online alışveriş sitesinde hesap açıyor ve sizin kredi kartı ayrıntılarınızı kullanarak alışveriş yapıyorlar. Çoğu vakit bu alışveriş, kredi kartının en üst limiti üzerinden gerçekleştiriliyor. bu biçimdece kullanıcı fraud kuşkusu ile bankaya başvursa bile hırsızlar alabildiklerini almış oluyorlar. Birden fazla vakit satıcının ya da e-ticaret platformunun husus hakkında bilgisi olmuyor lakin organize kabahat örgütlerinin bu işi planlı bir biçimde yaptıkları durumlar da oluyor.

Chargeback de bu sürecin bir modülü:

Fraud sözünü duyduysanız onunla bir arada bir de chargeback sözünü kesinlikle duyarsınız. Kullanıcı, kredi kartı ile kuşkulu süreç yapıldığını gördüğü vakit bu durumu bankaya bildirir ve bir soruşturma süreci başlar. İşte bu süreç chargeback olarak isimlendirilir. Bu süreç boyunca banka, e-ticaret platformu ve satıcı ile birlikte kelam konusu alışverişi inceleyerek sahiden bir fraud durumu yaşanıp yaşanmadığını denetim eder.

Kullanıcıyı haberdar etmek için gönderilen fraud bildirimi ne demek?

Maalesef bir fazlaca kullanıcı birçok vakit fraud gerçekleşene kadar kredi kartı ayrıntılarının çalındığından habersizdir. Çalınan kredi kartı detaylarıyle yapılan alışverişler bankada kuşku uyandırdığı vakit kullanıcı aranır, SMS gönderilir ya da bankanın taşınabilir uygulamasından bir bildirim gönderilir. İşte bu bilgilendirme iletisi, fraud bildirimi olarak isimlendirilir. Fraud bildirimi alan kullanıcı, en kısa müddet ortasında banka ile bağlantıya geçerek durumu bildirmeli ve kartı iptal ettirmelidir. daha sonrası tüzel bir müddetç, bankanız bilgilendirme yapacaktır.

Fraud nasıl önlenir? İşte satıcıların ve e-ticaret platformlarının yapması gerekenler:

• üç boyutlu Secure sistemi kullanın.
  • CVV / CVC2 güvenlik kodunu denetim edin.
  • İlk alışverişleri denetim edin.
  • Sepet ortalamasını denetim edin.
  • Yanlış girilen kart ayrıntılarını tespit edin.
  • Farklı üyelerin birebir kart ile yaptıkları alışverişleri tespit edin.
  • IP adresini denetim edin.
  • Teslimat ve fatura adreslerini denetim edin.
  • Teslimatta kimlik denetimi yapıldığından emin olun.
üç boyutlu Secure sistemi kullanın:

üç boyutlu Secure, fraud kuşkusunu ortadan kaldıran en tesirli usullerden bir adedidir. üç boyutlu Secure sisteminde kullanıcı tüm kart ayrıntılarını girdikten daha sonra karta kayıtlı cep telefonu numarasına bir SMS ya da bankanın taşınabilir uygulamasına bir bildirim gelir. Bu iletide eşsiz bir kod vardır ve tek seferliktir. Bu sayede alışveriş yapan kişinin kart sahibi olduğundan emin olunur.

CVV / CVC2 güvenlik kodunu denetim edin:

CVV / CVC2 güvenlik kodu, kredi kartı ve banka kartlarının gerisinde bulunan 3 haneli bir sayıdır. Bu sayı, büsbütün o karta özeldir. bir epeyce hırsız, direkt olarak kredi kartını çalmadığı sürece kolay kolay güvenlik kodunu öğrenemez. Bu niçinle ödeme sisteminde bu kodun sorulması son derece kıymetlidir.

İlk alışverişleri denetim edin:

Kullanıcıların kredi kartı ayrıntılarını çalan bireyler genel olarak yeni bir e-ticaret platformunda yeni bir hesap açarak fraud yapmayı tercih ederler. Bu noktada satıcılar ve platformlar son derece dikkatli olmalı, birkaç saat evvel açılmış bir hesap yüksek fiyatlı bir alışveriş yaptığı vakit fraud kuşkusu oluşmalıdır.

Sepet ortalamasını denetim edin:

kimi vakit fraud yapan hırsızlar kişinin sırf kredi kartı ayrıntılarını değil, bir e-ticaret platformundaki hesabını ve o hesapta kayıtlı ayrıntıların tamamını ele geçirirler. Fark edilene kadar yapabilecekleri kadar büyük bir vurgun yapmaya çalışan hırsızlar oldukça yüklü bir ölçüde alışveriş yaparlar. Bu noktada platformun durumdan şüphelenmesi ve o hesabın ortalama sepet fiyatını denetim etmesi gerekir.

Yanlış girilen kart ayrıntılarını tespit edin:

Bir olur, iki olur tamam lakin bir kullanıcı online alışveriş sırasında kredi kartı ayrıntılarını arka arda yanlış giriyorsa yani bildiğin deneme yanılma ile elde edemediği öbür ayrıntıları denk getirmeye çalışıyorsa bu durum fraud kuşkusu oluşturmalıdır.

Farklı üyelerin birebir kart ile yaptıkları alışverişleri tespit edin:

Hırsızda taktik bitmez. kimi vakit fraud durumları, birebir kredi kartı ile farklı kullanıcı hesaplarından alışveriş yapıldığı vakit da ortaya çıkabilir. e-ticaret platformlarının fraud analistleri bu durumları göz önünde bulundurmalıdırlar.

IP adresini denetim edin:

Organize bir hata çetesinden bahsediyorsak tıpkı anda birden çok fraud durumu yaşanabilir. Birden çok kuşkulu süreç gerçekleştiği durumda platform, alışveriş yapılan IP adreslerinin benzerliklerine dikkat etmelidir. Bu denetim, banka ile bir arada yapılabilir.

Teslimat ve fatura adreslerini denetim edin:

Olabilir, teslimat ve fatura adresleri farklı girilebilir. Lakin esasen kuşkulu görülen süreçte bir de teslimat ve fatura adresleri farklıysa fraud kuşkusu artmalıdır.

Teslimatta kimlik denetimi yapıldığından emin olun:

Bu noktada sorumluluk kargo firmalarının kuryelerine düşüyor. İş yükünün ağır olduğunu biliyoruz lakin kargoyu teslim ederken SMS kodunu almak ya da kimlik denetimi yapmak son derece değerli. Birtakım fraud durumlarında kuryenin de sorumlu tutulduğunu unutmamak gerekiyor.

Peki biz ne yapalım?

• Kredi kartı ve banka kartı ayrıntılarınızı olur olmadık platformlarla paylaşmayın.
  • Güvenlik kodunuzu herkese söylemeyin.
  • Kredi kartınızı ya da banka kartınızı kaybettiğiniz vakit anında banka ile irtibata geçerek iptal edin.
  • Şüpheli durumları anında bankanıza bildirin.
  • Sanal kart kullanın.
  • Kartlarınızın internet alışveriş limitini hudutlu tutun.
  • üç boyutlu Secure sistemi olmayan platformlardan alışveriş yapmayın.
  • Gördüğünüz her temasa tıklamayın.
  • Her indirime ve avantajlı fırsata kanmayın.
e-ticaret platformlarında çalıntı kredi kartlarıyla alışveriş yapılma sahtekarlığı olan fraud nedir, nasıl önlenir gibi merak edilen soruları yanıtlayarak husus hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Vakit makûs, kollayın kendinizi.