İngiltere, Sığınmacıları Ruanda Stokes Öfke ve Korkuya Göndermeyi Planlıyor

urfali

Global Mod
Global Mod
FOLKESTONE, İngiltere — Kamal Mohamad, neredeyse her gün, İngiltere’nin güneydoğusundaki Kent’te bir sahil kasabası olan Folkestone’un eteklerindeki dönüştürülmüş askeri kışladan Irak’taki anne babasını arıyor. sığınma talebine ilişkin bir karar.

Ama iki hafta önce ailesiyle konuştuğunda, teselli edilemezlerdi.

24 yaşındaki Bay Mohamad, “Babam beni aradı, ağlıyordu” dedi. “Hükümetin beni Ruanda’ya göndermesinden çok korktu ama ona endişelenme dedim.”

İngiliz hükümetinin geçen ay Afrika ülkesine bazı sığınmacıları göndermeye yönelik tartışmalı bir planın duyurusu, İngiliz Kanalı’nı geçen küçük teknelerle buraya gelen Bay Mohamad gibi birçok kişi için kafa karışıklığı ve endişe yarattı. veya diğer düzensiz yollarla.

Politikanın kimi etkileyeceği veya hükümetin planını nasıl uygulayacağı hala belirsiz. Birçoğu savaş bölgelerinden kaçan ve ardından İngiltere’ye ulaşmak için tehlikeli yolculuklardan geçen sığınmacılar, belirsizliğin üzerlerine ağır bir yük getiren ek bir yük olduğunu söylüyorlar.

Folkestone’daki eski Napier Kışlası. Dönüştürülen binalarda yaklaşık 320 adam barındırıldı. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

İngiltere’de pansiyonlara, otellere ve diğer geçici konutlara dağılmış sığınmacıları destekleyen yardım grupları, yeni politikanın zaten tehlikeli durumda olan insanlar için belirsizliği derinleştirdiğini vurguladı. Göçmenleri taşıyan küçük teknelerin genellikle Manş Denizi’ni geçtikten sonra geldiği Kent’in birçok yerel sakini bile planın adil olmadığını söylüyor.

Kürt olan Bay Mohamad, geçen yıl kalabalık bir sandalla İngiltere’ye geldi. O, şu anda Folkestone’daki eski Napier Kışlasında bulunan sığınma talebinde bulunan yaklaşık 320 erkekten biri.

Bay Mohamad Irak’tan uçuşu hakkında “Başka seçeneğim yoktu” dedi. “Ülkemde çok fazla sorunumuz var. Sırf hayatta kalmaya geldik.”

Bu yıldan önce geldiği için, Bay Mohamad, yeni politikanın kendisi için geçerli olmayacağını düşündüğünü söyledi. Ancak babasına güven veren sözlerine rağmen endişeli olduğunu kabul etti. Ve birçok yeni gelenin Ruanda’ya gönderilme konusunda çok endişeli olduğunu söyledi.

Mültecileri destekleyen bir yardım grubu olan Care4Calais’in acil müdahale ekibi lideri 39 yaşındaki Katie Sweetingham, kuruluşunun saldırıdan bu yana düzinelerce çılgınca mesaj aldığını söyledi. Hükümetin planı açıklandı.

Merkez sağdaki Care4Calais yardım grubundan bir gönüllü, Nisan ayında Folkestone’da sığınmacılarla konuştu. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

“Geleceklerinin ne getireceğini zaten bilmiyorlar, ama sonra bu korkunç şey üzerinizde asılı duruyor” dedi. “Bence insanları travmatize etmek başka bir şey.”

Bayan Sweetingham ve diğer 21 gönüllü, Kent kıyı şeridi boyunca gelen tekneleri izliyor, karaya çıkan insanları selamlıyor ve onlara sıcak içecekler sunuyor. Care4Calais ayrıca Napier Kışlasında ve diğer geçici konaklama yerlerinde yaşayanlara destek sunuyor.

Bayan Sweetingham göçmenler hakkında “Bunlar savunmasız insanlar ve bir tehdit değiller” dedi.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ruanda ile ortaklığın “bozuk iltica sistemimizi elden geçireceğini” belirterek, “BM Mülteci Sözleşmesinde güvenli bir ülkeye gönderilmeyi engelleyen hiçbir şey yok” dedi.

Ancak uluslararası hak uzmanları ve sığınmacıları temsil eden gruplar, önlemlerin gerçekten de bu mevzuata, 1951 Mülteci Sözleşmesine ve Birleşmiş Milletler mülteci kuruluşu BMMYK’nın politikayı kınadığını söylüyor.

Şimdiye kadar, İngiltere’nin planı ayrıntıda yetersiz, ancak bu yılın başından beri küçük tekne de dahil olmak üzere “İngiltere’ye yasadışı veya tehlikeli veya gereksiz yöntemlerle gelen” herkesin, Ruanda’ya taşınmayı düşündü.

İngiliz Kanalı’nda toplanan göçmenler, Eylül ayında bir kurtarma botu ile Dover’daki limana getirildi. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Öneri, muhalefetteki milletvekillerinden ve hatta iktidardaki Muhafazakar Partideki bazılarından tepki aldı. Ayrıca bildirildiğine göre İçişleri Bakanlığı içinde kargaşaya neden oldu ve kıdemli memurların protestosunu çekti. Muhalifler, politikanın amaçlanan caydırıcı etkiye sahip olamayacağını ve vergi mükellefleri için pahalı olabileceğini söylüyor.

İnsan hakları grupları, planın Başbakan Boris Johnson’ın baskı altında olduğu bir zamanda siyasi puan kazanmak için kullanıldığını söylüyor.

Politika, İngiltere Af Örgütü mülteci ve göçmen hakları programı direktörü Steve Valdez-Symonds

“Olacak olan tek şey, nispeten az sayıda umutsuzca talihsiz insanın keyfi olarak seçilerek bu ülkeden Ruanda’ya sürülecek olması ve onlara ne olabileceğini Allah bilir” diye ekledi. .

İngiltere’ye göç edenlerin küçük bir kısmını sığınmacılar oluşturuyor ve küçük teknelerle gelenlerin neredeyse tamamı sığınma talebinde bulunuyor. Tüm sığınma başvurularının yaklaşık üçte ikisinin 2021’de gerçek mülteciler olduğu bulundu. barındırılmaktadır. Davacılar, yasal çalışma veya okula gitme hakkı olmaksızın aylar veya yıllar boyunca geçici konaklamalarda kalabilirler.
Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Geçtiğimiz iki yılda tekne geçişleri artmış olsa da, sığınma başvuruları yirmi yıl önceki zirveden hâlâ önemli ölçüde düşük. Göç uzmanları, bunun muhtemelen rotalardaki bir değişiklikten kaynaklandığını söylüyor. Bununla birlikte, tekne gelişleri Muhafazakar hükümetin odak noktası haline geldi.

Hükümet geçen Pazartesi günü bir göçmenlik önleminde geri adım attı ve tekneleri geri çevirme yetkisini geri çekti – geçen sonbahardan bu yana hiçbir zaman fiilen uygulanmayan bir politika.

Bu hareket, politikayı yürütmekle görevli sınır memurlarını temsil eden bir sendika da dahil olmak üzere çeşitli grupların yasal bir itirazından sonra geldi. Davaya dahil olan Care4Calais’in kurucusu Clare Moseley, “insanlara yardım etmemiz gerekirken şaşırtıcı derecede pahalı bir başka egzersiz” olarak adlandırdığı Ruanda politikasına meydan okumak için çabaların artık sürdüğünü söyledi.

Geçenlerde bir Cumartesi öğleden sonra, Londra’da bir pansiyonda yaşayan yaklaşık 20 genç erkek, Care4Calais tarafından düzenlenen oyunlar, atıştırmalıklar ve İngilizce dersleri için bir kilisenin bodrum katında toplandı.

Nisan ayında Londra’nın merkezinde bir kilisenin bodrumunda sığınmacıları desteklemek için yapılan bir Care4Calais toplantısı. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Çoğu savaştan, siyasi baskıdan veya zulümden kaçmıştı. Diğer ülkelerin yanı sıra Eritre, Irak, İran, Sudan ve Suriye’den geldiler. Bazıları tekneyle gelmişti. Bazıları Avrupa’dan kamyonların arkasına kaçırıldı. Diğerleri sahte belgelerle uçakla geldi.

Bir masada, bir gönüllü Uno’nun kurallarını açıklıyordu. Bir diğerinde, dört adam bir Jenga oyununun etrafında toplandı ve tahta bloklar yuvarlandığında kahkahalar attı.

Toplantıda bir adam, 31 yaşındaki Medhi, güvenlik endişeleri nedeniyle yalnızca adının kullanılmasını isteyen bir İranlı, İngiltere’ye üç ay önce geldiğini anlattı önce Hristiyanlığa geçtiği için ailesinden zulümden kaçtıktan sonra uçakla.

Medhi, babasının açtığını söylediği kirpiklerden kaynaklanan ciddi yaraları gösteren sırtının bir fotoğrafını paylaştı. Medhi, hükümetin kendisini Ruanda’ya ya da eve geri göndermesinden endişe ettiğini söyledi.

Dover’da sığınmacıları işlemek için bir merkez. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Ruanda’ya gönderilme olasılığı hakkında “Bu karardan korkuyorum” dedi. “Burada kalmak istiyorum.”

Kent’teki pek çok yerel sakin, hatta bazıları, bakış açıları göçmen karşıtı duygulara yönelmiş olsa bile, Ruanda politikasının kendilerine pek uymadığını söyledi.

“Buraya yasa dışı yollardan , gelmelerine katılmıyorum, ama daha önce buraya gelmeleri, en azından yardım edebilirsek,” dedi Kerrie Heath, 33 yaşında Folkestone’da alışveriş yapıyordu. Sadece hayatlarını iyileştirebilecekleri bir yere gitmeye çalışıyorlar” dedi.

Pek çok yetişkin sığınmacı, başvuruları ve olası temyizleri işlenirken meşru çalışma veya okula gitme yeteneği olmadan aylar veya yıllar boyunca geçici konaklamalarda kalır.

İngiliz Kanalı’nı geçen göçmenler tarafından Nisan ayında Dover’da bir iskeleye bağlanmış tekneler. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Folkestone’un yenilenmiş liman bölgesinde kız arkadaşıyla içki içen 41 yaşındaki askeri gazisi Marc Elsdon, Ruanda politikasından utandığını söyledi.

“Yeni bir hayata başlamak isteyen herkese açığız” dedi ve göçmenlerin çoğunun savaştan kaçtığını kaydetti. “Ben ömrüm burada olsaydı, başka bir ülkeye yardıma giderdik.”

Sahilden yaklaşık 15 dakika uzaklıkta, yerel yardım kuruluşu Napier Friends ile gönüllüler, yakın zamanda, bir topluluk bahçesinin dikilmesine yardım eden dönüştürülmüş kışladan bir grup sığınmacı ile öğleden sonra güneşinin altında sohbet etti.

Sığınmacılar ve Napier Friends hayır kurumunun üyeleri Nisan ayında Kent’te bir çiftlikte gönüllü olarak çalıştı. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Toprak kürekleyen bir grup arasında Irak Kürdistanından 28 yaşındaki Zana da vardı. O da güvenlik endişeleri nedeniyle soyadının kullanılmamasını istedi. Zana İngilizce öğretmeni olarak çalıştı ve Irak’ta İslam Devleti’ne karşı savaşan koalisyon güçlerinde tercümanlık yaptı.

“Orada hayatım tehlikedeydi” diyerek koalisyonla yaptığı çalışmalardan dolayı saldırıya uğradığını anlattı. Yeniden yerleşim vizesine başvurmaya çalıştı ama bunun “imkansız” olduğunu kanıtladı, bu yüzden yedi ay önce bir kamyonun arkasında Avrupa’ya, ardından da İngiltere’ye kaçırılmayı ayarladı.

Şimdi, yıllarını yardım ettiği ülkeler tarafından terk edilmiş hissettiğini söylüyor.

“Orada harika bir hayatım vardı ama onu bırakmak zorunda kaldım” dedi Irak için. “Burada çok daha iyisini beklerdim.”
-