Her iki tarafça da tutulan önde gelen mahkumlar, liderlere bir değiş tokuş yapmaları için çağrıda bulunuyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
Mariupol’da yakalandığına inanılan iki İngiliz savaşçı da dahil olmak üzere hem Rusya hem de Ukrayna tarafından tutulan yüksek profilli mahkumlar Pazartesi günü değiştirilmeleri için başvuruda bulundu.

Ukrayna’nın en zengin iş adamlarından biri olan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’in yakın müttefiki Viktor Medvedchuk, Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından Twitter’da yayınlanan 34 saniyelik bir görüntüyle ortaya çıktı. Ukraynalı bir siyasi partinin lideri olan 67 yaşındaki Bay Medvedchuk, hem Putin’den hem de Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’den onu Mariupol’u savunan insanlarla ve kuşatılmış, paramparça olan güney liman kentinde mahsur kalan sivillerle takas etmelerini istedi.

Savaş başladığında vatana ihanet suçlamasıyla ev hapsinde tutulan ancak kaçan Bay Medvedchuk, 12 Nisan’da kelepçeli, askeri giysiler içinde ve darmadağınık ve sersemlemiş halde yakalandıktan sonra gösterilmişti. Pazartesi günü yaptığı başvuruda saçları taranmıştı ve üzerinde fermuarlı bir kazak vardı.

Bay Medvedchuk, en küçük kızının vaftiz babası olan Bay Putin’e özellikle yakın kabul ediliyordu.

Görünüşe göre Mariupol’da yakalanan Ukrayna için iki İngiliz savaşçısı Rus devlet televizyonunda göründü ve Bay Medvedchuk karşılığında serbest bırakılmalarını istedi. Her üç adam da gözaltındayken konuşuyor gibiydi. İki Britanyalı, kamerada kimliği belirtilmeyen bir adamın, Bay Medvedchuk’un karısı Oksana’nın hafta sonu serbest bırakılmasını istediği bir basın toplantısından bir görüntü gösteren bir adamın yönlendirmesi üzerine öneride bulundular. Bu, görüşme sürecini kontrol eden Rusların fikir alışverişi yaptığı yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Britanyalıların istediklerini söylemekte ne kadar özgür oldukları belirsizdi. İkili – 48 yaşındaki Shaun Pinner ve 28 yaşındaki Aiden Aslin – Pazartesi günü bir devlet kanalı olan Rossiya 24’te yayınlanan röportajlarda ayrı ayrı konuştu. Her iki adam da İngiliz hükümetinden Bay Medvedchuk için bir takas için yardım teklif etmesini istedi. “Hükümete beni eve göndermesi için çağrıda bulunmak istiyorum; Karımı tekrar görmek istiyorum,” dedi Pinner, Başbakan Boris Johnson’a doğrudan hitap ederek her iki adamın da yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

İkili, Rus kuvvetlerinin geniş Azovstal çelik fabrikası kompleksi dışında neredeyse tamamen ele geçirdiği Mariupol’da Ukrayna tarafında savaştı. Biraz hırpalanmış ve kirli olsa da ikisinin de sağlığı iyi görünüyordu ve Bay Aslin’in alnında bir kesik vardı. Cenevre Sözleşmeleri, savaş esirleriyle görüşmeleri zorunlu kıldı.
-