Harika Üçlü (Keşkek Pilav Nohut)

Adanali

Member
Harika Üçlü (Keşkek Pilav Nohut) Tanımı İçin Gereçler

• Yarım kg keşkeklik buğday (Aşurelik)
  • 500 gr dana yada kuzu eti (Tavukla da hoş olur)
  • Et suyu (Eti evvelinde haşlayıp suyunu da kullanacağız)
  • Tuz
Pilav için;

• 3 bardak pirinç (Pişirmeden 1 saat evvel ılık suda bekletelim)
  • 5 yada 6 bardak su (Her pirinç farklı olabilir. ona nazaran suyunu ayarlayalım)
  • Et suyu yada bulyon
  • Zeytinyağı (Dileyen tereyağı da kullanabilir)
Nohut için;

• 250 gr nohut (Akşamdan ıslatalım)
  • Kuru soğan
  • Tuz
Harika Üçlü (Keşkek Pilav Nohut) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Gereçler kısmında da yazdım lakin yeniden hatırlatayım.
  2. Keşkeklik buğdayı bir gün evvel suyla ocağa alıp kaynatalım. Yaklaşık 10 dk kaynaması kâfi. Altını kapatıp bir bez ile tencereyi saralım. Sabaha kadar bekleyince kabaracak güzelce.
  3. Nohutu da akşamdan ıslatalım. Biraz tuz atıp su ekleyelim sabaha kadar bekletelim.
  4. Eti kuşbaşı doğrayıp düdüklüde pişirelim (Benim evvelinde haşlayıp dondurucuya attığım et ve suyu vardı onu kullandım).
  5. Sonraki gün eti suyundan alıp tencerenin en altına koyalım. Üzerine buğdayı koyup biraz tuz atalım. Etin suyundan da biraz koyalım üzerini geçmesin. Gerekirse ilave edeceğiz.
  6. Orta ara keşkeği karıştıralım. Suyunu çektikçe biraz biraz ekleme yapalım.
  7. Nohutu yıkayıp tencereye alalım. İçine bir kuru soğanı soyup bütün olarak atalım. Üzerine su ve biraz tuz atıp kaynatalım.
  8. Keşkek güzelce pişince blenderdan geçirelim. tekrar ocağa alıp kaynatmaya devam edelim. Su eklemek gerekiyorsa ekleyelim. Çok koyu olmasın zira daha da yoğunlaşır.
  9. Artık pilavimizi yapalım. Pirinçi yıkayıp ılık tuzlu suda 1 saat bekletelim. Tencereye biraz tereyağı koyup eritelim. Yeteri kadar suyu(et suyu da ekleyelim) ve tuz atıp suyu kaynatalım. Kaynayınca yıkadığımız pirinçi ekleyelim. Kaynayınca altını kısıp suyunu çekmesini bekleyelim. Suyu çekince altını kapatıp dinlendirelim.
  10. Harika üçlü piştiğine nazaran servis kısmına geçelim. En alta keşkek koyup üzerine pilav en üste de nohuttan koyalım. Yapanlara afiyet olsun şimdiden.
Harika Üçlü (Keşkek Pilav Nohut) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı