Google, Ukrayna’da Canlı Trafik Durumuna Erişimi Engelledi

ahmetbeyler

New member
Rusya-Ukrayna krizi devam ederken şirketlerin ambargoları ve yaptırımları da bir yandan gelirken Google, Ukrayna’daki sivillerin güvenliğini koruyabilmeleri ismine bir adım attı. Teknoloji çağında sahip olduğumuz biroldukca teknolojik kolaylık, bu biçimde savaş durumlarında birer dezavantaja dönüşebiliyorlar.

Google, bu bağlamda Google Haritalarda bulunan kullanışlı bir özelliği devre dışı bıraktı. Google Haritalar, anonim olarak Android aygıtlardan topladığı bilgilerle kentin yollarındaki trafik durumunun size sunulmasını sağlıyor. Lakin bu özellik güvenlik nedeni öne sürülerek bir süre Ukrayna’da olmayacak.

Google Haritaların canlı trafik özelliği Ukrayna’da devre dışı bırakıldı

Google Haritaların canlı trafik özelliği, vatandaşların can güvenliği için Ukrayna’da devre dışı bırakıldı. Sebep olarak ise haritalarda gözüken yüksek trafikli bölgelere yapılabilecek mümkün akınların engellenmesi gösterildi.

Bir OSINT (Açık Kaynak İstihbaratı) uzmanına göre nazaran Rusya, geçtiğimiz Perşembe günü Ukrayna hududundaki yüksek trafiğe sahip bölgelerde arka arda taarruzlar düzenledi. OSINT uzmanı Profesör Jerry Lewis, yaptığı açıklamada ‘Sanırım saldırıyı goren birinci beşerler bizlerdik ve bunu trafik uygulamasında gördük’ dedi.

Trafik özellikleri global erişimden devre dışı bırakıldı fakat Google, bölgedeki adım adım navigasyon özelliklerini kullanan şoförler için canlı trafik ayrıntılarının hala mevcut olacağını söylüyor. Google’ın evvelki çatışmalar yahut savaşlar sırasında bu özellikleri devre dışı bırakıp bırakmadığı net değil.