Google Aktiflik Geçmişi Nedir, Nasıl Açılır ve Silinir?

ahmetbeyler

New member
Android işletim sistemine sahip bir taşınabilir aygıt kullanıyorsanız aslına bakarsan Google eserleriyle içli dışlısınız demektir. Lakin farklı işletim sistemlerine sahip farklı aygıtlar kullanıyor olsanız bile bir daha Google kullanıyorsunuzdur. Zira Google Chrome, YouTube, Gmail ve daha pek fazlaca tanınan hizmetin sahibi Google’dır. Hepimizin bildiği üzere Google, tüm bu hizmetleri kullanırken bıraktığımız izleri kaydediyor ve Google Aktifliğim sayfası üzerinden de bunu bize gösteriyor.

Eğer bir uygulama yüklerken karşınıza çıkan tüm sorulara evet cevabını veriyorsanız muhtemelen Google aktiflik geçmişi sayfanız hayli kalabalıktır. Endişelenmeyin, dünyada milyarlarca insan bu durumda. Pekala neler kaydediliyor şöyleki bir bakalım ya da silelim diye merak etmiyor musunuz? Gelin Google aktiflik geçmişi nedir, nasıl açılır, en kıymetlisi Google aktiflik geçmişi nasıl silinir gibi merak edilen sorulara yakından bakalım ve uygulayabileceğiniz halleri nazaranlim.

Google aktiflik geçmişi nedir? Google etklinlik geçmişini açma ve silme:

Google aktiflik geçmişi nedir?
Google aktiflik geçmişi ne işe fayda?
Google aktiflik geçmişine nasıl bakılır, nasıl açılır?
Yöntem #1: Google taşınabilir uygulaması üzerinden Google aktiflik geçmişine bakma
Adım #1: Kullandığınız taşınabilir aygıttaki Google taşınabilir uygulamasını açın
Adım #2: Google hesap detaylarınizle giriş yapın
Adım #3: Sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza dokunun
Adım #4: Google Hesabınızı Yönetin yazısına dokunun
Adım #5: Datalar ve Kapalılık sekmesini açın
Adım #6: Geçmiş Ayarları başlığını bulun
Adım #7: Aktifliğim seçeneğine dokunun
Adım #8: Google aktiflik geçmişinizi görüntüleyeceksiniz
Yöntem #2: İnternet tarayıcınız üzerinden Google aktiflik geçmişini açma
Google aktiflik geçmişi nasıl silinir?
Yöntem #1: Google taşınabilir uygulaması üzerinden Google aktiflik geçmişi silme
Yöntem #2: İnternet tarayıcınız üzerinden Google aktiflik geçmişi silme

ilk vakit içinderda, Google aktiflik geçmişi nedir?

Neredeyse tüm dijital hizmetler üzere Google da, hangi Google hizmetini kullanırsanız kullanın geride bıraktığınız izleri yani şahsi dataları kaydeder. Web ve uygulama aktifliği, pozisyon geçmişi, YouTube geçmişi olmak üzere üç temel başlık altında saklanan bu bilgilerin hangilerinin saklanacağını siz belirleyebilirsiniz. Dilerseniz hiç bir bilginin saklanmamasını sağlayabilir ve saklanan dataları silebilirsiniz.

Peki, Google aktiflik geçmişi ne işe fayda?

Eğer Google’ın aktiflik geçmişinizi sakladığını birinci sefer duyuyorsanız bu durum biraz korkutucu gelmiş olabilir lakin telaş etmeyin, hepsi bunu yapıyor. Google aktiflik geçmişinin temel maksadı, Google kullanıcılarına epey daha özelleştirilmiş bir hizmet sunmaktır. Daha evvel geride bıraktığınuz izler ve paylaştığınız datalar kaydedildiği vakit bir daha sonraki seferde fazlaca daha şahsi bir hizmet alırsınız.

normal olarak Google aktiflik geçmişinin öncelikli hedefi Google’a para kazandırmaktır. Bugün hangi uygulamayı ya da internet sitesini açarsanız açın karşınıza kesinlikle bir Google reklamı çıkar. Karşınıza çıkan reklamların her biri size özel olarak sunulmaktadır. Zira saklanan datalarınız tahlil edilmiş ve yemek tanımı bakarken hangi reklama daha istekli tıklayacağınız belirlenmiştir. Yani Google aktiflik geçmişinizin kaydediliyor olması demek, karşınıza çıkan her şeyin size özel olacağı manasına gelir.

Google aktiflik geçmişine nasıl bakılır, nasıl açılır?

Yöntem #1: Google taşınabilir uygulaması üzerinden Google aktiflik geçmişine bakma:

Adım #1: Kullandığınız taşınabilir aygıttaki Google taşınabilir uygulamasını açın:

Android işletim sistemine bir taşınabilir aygıt kullanıyorsanız aslına bakarsan yüklü olarak gelen uygulamalar içinde Google taşınabilir uygulamasını bulabilirsiniz. iOS işletim sistemine sahip bir taşınabilir aygıt kullanıyorsanız App Store üzerinden Google taşınabilir uygulamasını indirebilirsiniz.

Adım #2: Google hesap detaylarınizle giriş yapın:

Android işletim sistemine bir taşınabilir aygıt kullanıyorsanız aslına bakarsan Google taşınabilir uygulaması yüklü olarak gelmiş ve Google hesabınızla açılmıştır. iOS işletim sistemine bir taşınabilir aygıt kullanıyorsanız App Store üzerinden Google taşınabilir uygulamasını indirdikten daha sonra süreci sürdürmek için Google hesap detaylarınizle giriş yapmalısınız.

Adım #3: Sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza dokunun:

Android ya da iOS taşınabilir cihazınızdaki Google taşınabilir uygulamasına hesap detaylarınizle giriş yaptıktan daha sonra uygulamanın ana sayfası ile karşılaşacaksınız. Klasik bir Google ana sayfasına benzeyen sayfanın sağ üst köşesinde bulunan Google hesabınıza ilişkin profil fotoğrafına dokunarak süreci sürdürün.

Adım #4: Google Hesabınızı Yönetin yazısına dokunun:

Google taşınabilir uygulamasının sağ üst köşesinde bulunan profil fotoğrafınıza dokunduğunuz vakit açılan menüde Kapalı Modu Aç, Arama Geçmişi, Şifreler, Sesli Oku, Ayarlar ve gibisi bir hayli seçenek goreceksiniz. Süreci sürdürmek için Google Hesabınızı Yönetin yazısına dokunun

Adım #5: Datalar ve Zımnilik sekmesini açın:

Google Hesabınızı Yönetin yazısına dokunduğunuz vakit karşınıza Google Hesabı sayfası çıkacak. Ana Sayfa, şahsi Bilgiler, Bilgiler ve Saklılık, Güvenlik, Şahıslar ve Paylaşım sekmeleri içinden Datalar ve Zımnilik sekmesini genişleterek süreci sürdürün.

Adım #6: Geçmiş Ayarları başlığını bulun:

Veriler ve Kapalılık sekmesini açtığınız vakit karşınıza Zımnilik Denetimi, Yaptıklarınız ve Gittiğiniz Yerler üzere bir epey farklı başlığın olduğu bir sayfa çıkacak. Sayfayı biraz aşağı kaydırarak Geçmiş Ayarları başlığını bulmalısınız.

Adım #7: Aktifliğim seçeneğine dokunun:

Veriler ve Zımnilik sayfasındaki Geçmiş Ayarları başlığının çabucak altında Web ve Uygulama Aktifliği, Pozisyon Geçmişi ve YouTube Geçmişi seçeneklerini bakılırsaceksiniz. Dilerseniz bunları tek tek açarak bilgileri gorebilir ve düzenleyebilirsiniz fakat tüm Google aktiflik geçmişini görmek için Aktifliğim seçeneğine dokunmalsınız.

Adım #8: Google aktiflik geçmişinizi görüntüleyeceksiniz:

Google aktiflik geçmişinizdeki hareketler, bir daha eskiye gerçek sıralanır. Tarihe ve Esere göre Filtrele seçeneği üzerinden belirli Google etkinliklerinizi görmeniz mümkün.

Yöntem #2: İnternet tarayıcınız üzerinden Google aktiflik geçmişini açma:

• Adım #1: Buradaki irtibat üzerinden Google’ın My Activity sayfasını açın.
  • Adım #2: Google hesap detaylarınizle giriş yapın.
  • Adım #3: Sayfayı aşağı kaydırarak tüm Google aktiflik geçmişinizi bakılırsabilirsiniz.
    • ya da
  • Adım #4: Filtre seçenekleri üzerinden makul Google etkinliklerinizi bakılırsabilirsiniz.
İnternet tarayıcınız üzerinden Google aktiflik geçmişinizi görüntülemek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Bu adımlar tüm internet tarayıcılarında ortaktır. Web ve Uygulama Aktifliği, Pozisyon Geçmişi ve YouTube Geçmişi seçenekleri üzerinden aktiflik geçmişini hayli daha ayrıntılı biçimde görüntülemeniz ve düzenlemeniz mümkün.

Google aktiflik geçmişi nasıl silinir?

Yöntem #1: Google taşınabilir uygulaması üzerinden Google aktiflik geçmişi silme:

• Adım #1: Kullandığınız taşınabilir aygıttaki Google taşınabilir uygulamasını açın.
  • Adım #3: Sağ üst köşedeki profil fotoğrafınıza dokunun.
  • Adım #4: Google Hesabınızı Yönetin yazısına dokunun.
  • Adım #5: Veriler ve Kapalılık sekmesini açın.
  • Adım #6: Geçmiş Ayarları başlığını bulun.
  • Adım #7: Etkinliğim seçeneğine dokunun.
  • Adım #8: Sil butonuna dokunun.
  • Adım #9: Son Bir Saat, Son Gün, Tüm vakit içinder üzerinden muhakkak aktiflikleri ve Özel Aralık üzerinden muhakkak vakit aralığındaki aktiflikleri silebilirsiniz.
Google taşınabilir uygulaması üzerinden Google aktiflik geçmişi silme süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Silme sürecinin geri alınamaz olduğunu unutmayın. Bu niçinle hangi aralıktaki süreçleri silmek üzere olduğunuzdan emin olmalısınız.

Yöntem #2: İnternet tarayıcınız üzerinden Google aktiflik geçmişi silme:

• Adım #1: Buradaki ilişki üzerinden Google’ın My Activity sayfasını açın.
  • Adım #3: Sayfayı aşağı kaydırarak tüm Google aktiflik geçmişinizi bakılırsabilirsiniz.
  • Adım #4: Sil butonuna tıklayın.
  • Adım #5: Son Bir Saat, Son Gün, Tüm vakit içinder üzerinden belli aktiflikleri ve Özel Aralık üzerinden belli vakit aralığındaki aktiflikleri silebilirsiniz.
İnternet tarayıcınız üzerinden Google aktiflik geçmişi silme süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Silme sürecinin geri alınamaz olduğunu unutmayın. Bu niçinle hangi aralıktaki süreçleri silmek üzere olduğunuzdan emin olmalısınız.

Google hizmetlerini kullanırken geride bıraktığınız izlerin kaydedildiği Google aktiflik geçmişi nedir, nasıl açılır ve nasıl silinir gibi merak edilen soruları yanıtlayarak uygulayabileceğiniz halleri tüm bilgileriyla anlattık. Google aktiflik geçmişi hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.