Geçici yönetim yetenekleri sayesinde Afrika'daki şirketler için de fırsatlar

kunteper

Global Mod
Global Mod
Afrika, göç akımları, sosyo-demografik çıkarımlar ve 'evde yardım' hakkında pek çok konuşma yapılıyor. Pek çok ülke için gerçek perspektif iş dünyasıdır: yüzyılın sonunda Afrika nüfusu 4 milyar olacak; dünya nüfusunun yaklaşık %40'ı, çok genç ve bugün halihazırda 4-5 kişilik şehirlerde ortalama aile büyüklüğüne sahip olacak. Adnkronos/Labitalia ile yaptığı röportajda, büyük Afrika pazarının beklentileri hakkında bazı göstergeler veren Momar Tall – SMW – Dünya Çapında Kıdemli Yönetim'in Afrika ortağı, Sahraaltı bölgesi ve Tunus odaklı ve Maurizio Quarta – Geçici Yönetimin Yönetici Ortağı & Capital Advisors (20 yıl önce SMW'nin kurucularından biriydi)

Tall ve Quarta'ya göre, “ilgili ilk gerçek, Afrika'nın bir serbest ticaret bölgesi olan, malların ve hizmetlerin serbest dolaşımına sahip tek bir pazar olan ve 1,2 milyardan fazla nüfusu olan AfCFTA'nın (Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi) yakın zamanda yürürlüğe girmesidir. Tüketiciler ve 2,5 trilyon dolardan fazla GSYİH'ya sahip olan bu anlaşma, ekonominin diğer sektörlerini de (rekabet, yatırımlar, e-ticaret gibi) düzenleyen derin bir anlaşmadır. 2023, 'AfCFTA'nın hızlanma yılı olarak ilan edildi ve bugüne kadar 47 katılımcı ülke var.”

“Makroekonomik düzeyde, Çinlilerin büyük altyapı işlerini finanse eden ustalar olduğunu gözlemliyorlar ve Hintliler, Brezilyalılar ve bazı Arap ülkeleri de yürürlükte. Rusya, 2019 yılında Uluslararası Egemen Kalkınma Ajansı'nı (IASD) kurdu. kendilerini Batı'dan kurtarmaya çalışan ülkelerde ekonomik reformlara yardımcı olma hedefi. Avrupa, üniter ve stratejik olarak tutarlı bir varlığa sahip olmadan, düzensiz bir düzende (İngiltere ve Fransa, sömürge varlığı açısından güçlü, Alman girişimcilik sistemi) hareket ediyor “.

“Makroekonomik çerçeveden – altını çiziyorlar – Avrupalı ve İtalyan işletmeler için fırsatlar yaratmanın mikroekonomik açıdan uygulanabilir bir yolunun ana hatlarını çizmek mümkün. Afrika ülkelerinin çoğunda ekonomi oldukça iki kutuplu; bir tarafta birkaç büyük varlık ve grup, bir tarafta da çok sayıda kişi var. Öte yandan, işlerin %70'ini kapsayan KOBİ'lerin oranı: bu senaryoda, çeşitli kurumların (örneğin Ice, Sace) sinerjik desteğiyle KOBİ'lerden kaynaklanan bir kazan-kazan işbirliğini düşünebiliriz. ve genellikle işsizlikle mücadele eden, bazıları Batılı üniversitelerde eğitim görmüş gençlerden oluşan Afrika KOBİ'leri”.

“İtalya ve Avrupa – Tall ve Quarta'yı açıklıyor – harika bir ayırt edici kaynağa sahip: Afrika'nın ekonomik ve üretim sistemlerine akacak finansal kaynakları yönetmeye yönelik yönetim becerileri. Sistemin çalışması için bunların bir yönetime kanalize edilmesi gerekiyor. Maurizio Guandalini tarafından düzenlenen 'Afrika ve Körfez – Coronavirüs döneminde büyüyen ülkelerin atlası' kitabında umulduğu gibi, yönetim becerileri için Marshall Planı yoluyla organik ve yapılandırılmış bir yol.

“Bu çerçeveye – belirtiyorlar – geçici yönetim (TM) teması ekleniyor ve bunun insanları ve yapıları büyütme ve değişim sürecini kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı olma yeteneği. Sadece bu da değil: bu bağlamlarda TM daha fazlasının taşıyıcısıdır. genel yönetişim becerileri, girişimcilik kültürü ve sınırlarıyla nasıl empati kurulacağını bilmek”.

Tall ve Quarta'ya göre geçici yönetim, şirkete çeşitli etkiler getirebilecek kapasitededir. 1) Stratejik vizyon: Yerel pazarlarda nasıl çalışılacağını, bölgesel dinamikleri anlamayı ve sektörel konulara hakim olmayı bilir. Stratejik vizyon, hedeflenen stratejilerin tanımlanması, büyüme fırsatlarının belirlenmesi ve olası engellerin öngörülmesi yoluyla şirketin sürdürülebilir büyümesini sağlamayı amaçlamaktadır. Vizyon, kısa vadeli hedefleri tutarlı, geleceğe yönelik bir yolla hizalayarak eylemi yönlendirir.

2) Stratejik ortaklıklar ve etki ağı: Afrika pazarındaki etkilerini en üst düzeye çıkarmak için başarılı işbirliklerini kolaylaştıran, uluslararası standartlara bağlı kalarak ve bunları yerel dinamiklere uyarlayarak yerel ve uluslararası düzeyde stratejik ortaklıklar ve etki ağları oluşturmayı bilir.

3) Sosyal ve çevresel sorumluluk: Yerel topluluklar arasında olumlu kabul yoluyla, sürdürülebilir kalkınmaya yönelik etik davranışları teşvik ederek sosyal ve çevresel açıdan sorumlu iş uygulamalarını entegre etme yeteneğine sahiptir.

4) İnovasyon ve dijital dönüşüm: Tm, büyümenin tek motoru olarak inovasyon ve dijital dönüşüm anlamına gelir. Değişim için bir katalizör görevi görerek operasyonel verimliliği artırmak için yenilikçi yaklaşımları ve dijital çözümleri entegre eder. Yeniliği benimseme yeteneği, bir yenilik kültürünün yaratılması ve hızlı teknolojik değişimlere uyum sağlanması yoluyla, Afrika'daki iş dünyasının büyümesine ve rekabet gücüne doğrudan katkıda bulunur.

5) Yetenek ve değişim yönetimi: Etkili yetenek yönetimi, yerel becerilerin geliştirilmesine, becerilerin aktarılmasına ve çeşitli ekipler oluşturulmasına, ekibin yeni gerçekliklere uyumunu kolaylaştırmaya, operasyonel yetenekleri en üst düzeye çıkarmaya ve değişime karşı direnci en aza indirmeye odaklanır.

6) Operasyonel yanıt verebilirlik, yani beklenmedik değişikliklere karşı operasyonel yanıt verebilirlik yaratmak için hızlı ve etkili müdahaleler anlamına gelir. Değişim yönetimi, çalışma ekiplerindeki direncin en aza indirilmesi anlamına gelir; stratejilerin etkin bir şekilde temellenmesini sağlayan pratik ve somut çözümlerin belirli projeler aracılığıyla uygulanması. Bu, projenin sonunda kalıcı bir etki yaratmak için şeffaf ve katılımcı iletişim yoluyla, insanların güvenini, güvenini ve katılımını güçlendirmek için yerel ekiplere beceri ve mentorluk aktarımı anlamına gelir.

“Geçici yönetim müdahalelerinden diğerlerinden daha fazla yararlanabilecek sektörler olduğunu hatırlıyorlar. Altyapı (limanlar, demiryolları, yollar, enerji santralleri, hastaneler ve telekomünikasyon): Son dönemdeki büyümenin yarısından fazlası, önümüzdeki 20-30 yıl için beklenen gelişmeyle bu yatırımlarla bağlantılı. Enerji: Günümüzde sürekli artan tüketim karşısında şebekelerin yetersiz ve güvenilmez olduğunu görüyoruz. Ulaştırma altyapısı ve elektrifikasyonu, üretim kapasitesinin ve iletim ağlarının genişletilmesine yönelik projeler planlanıyor. Yenilenebilir kaynaklarda (dünyadaki en yüksek güneş enerjisi potansiyeli) ve yeşil teknolojilere yatırımlarda büyük fırsatlar.”

Ve yine: “Tıp (güçlü sağlık çalışanı sıkıntısı ve yetersiz altyapı) ve ilaç (özel üretim ve lojistik projelerine örnek). AfCFTA tarafından tercih edilen ulaştırma ve lojistik ve yabancı ortaklarla ticaretin büyümesi. Turizm ve konaklama – bazı alanlar dünyanın en hızlı büyüyen turistik noktaları arasında yer alacak. İşletmelerin ve hükümetlerin dijital dönüşümü ve uluslararası şirketlerin doğrudan yatırımlarıyla bağlantılı. Bir İtalya-Tunus örneği: yüksek potansiyele sahip yeni girişimleri belirlemeyi amaçlayan Lab Innova projesi İtalya'ya yumuşak iniş, yatırımcılarla, endüstriyel ortaklarla ve potansiyel kullanıcılarla ilişkileri teşvik ediyor”.

Quarta ve Tall'a göre tarım-gıda ayrı bir tartışmayı hak ediyor: “Şu an ile 2030 arasında büyük bir büyüme yaşayan bir sektör: Afrika, dünyadaki kullanılmayan ekilebilir arazilerin %60'ından fazlasına sahip (sadece %25'i ekili), çok düşük bir oran ile Tarım ürünlerinde makineleşme ve ithalat oranının yakın zamanda 100 milyar dolara çıkması hedefleniyor.Hedef, hammaddeden hazır gıda üretimine kadar entegre bir tarım-gıda zinciri tasarlamak. Geniş anlamda (makineler, lojistik ağlar, sulama sistemleri, gübreler vb. dahil), İtalyan KOBİ'lerinin Afrika kıtasına yönelik hala karakterize ettiği kararsızlığı iyi bir şekilde temsil ediyor”.

“Bir yandan, kısa vadede bile büyük fırsatların olduğu yorumunu yapıyorlar: Hammadde ithalatı, mahsül verimliliğini artırmak için yerel üreticilerle destek, sistem, tarım makineleri veya gübre tedariği. Diğer yandan, hala çok korkulu ve geleneksel olarak Afrika'yla ilişkilendirilen risklere bağlı: her şeyden önce yolsuzluk, yüksek siyasi istikrarsızlık, güvenilir ve uzun süreli bağlantılar bulma zorluğu.Bir de yapısal bir sorun var: Bunlar Afrikalılarla iletişim kurması ve çalışması gereken İtalyan KOBİ'leri. Bu nedenle bazı ortak sınırları paylaşan KOBİ'ler (nicelik ve nitelik açısından sınırlı yönetim kaynakları, sınırlı mali kaynaklar, kültürel etkileşimdeki zorluklar)”.

Bu nedenle KOBİ'lerin yeni beceriler kazanması gerekmektedir. “Yönetim becerileri üzerinde çalışarak – öne sürüyorlar – sadece İtalyan şirketlerinin bahsedilen nesnel risklerin üstesinden gelmesine yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda Afrika KOBİ'lerinin büyüyebileceği verimli bir döngü yaratmanın da mümkün olduğunu öne sürüyorlar. Geçici yönetim aracı farklı şekillerde ifade edilebilir. Kendilerini Afrika'da kurmak isteyen İtalyan şirketlerini desteklemek için yerel yöneticilerin kullanılması, menşe ülkedeki Afrika şirketlerini (büyük ve KOBİ'ler) desteklemek için Avrupalı yöneticilerin ve Afrika şirketleri için kısmi olarak da olsa Avrupalı yöneticilerin kullanılması yoluyla uluslararasılaşmak isteyen”. Özellikle ilk noktada, İtalyan KOBİ'leri aşağıdaki amaçlar için kaliteli üst düzey kaynaklara sahip olabilecektir: genişleme planlarının planlanması ve uygulanması (anlaşmalar, ortak girişimler, yeni kurulan şirketler); insan kaynakları değerlendirmesi de dahil olmak üzere en uygun yerel ortağın seçilmesi; olası anlaşmayı oluşturun ve kapanışına kadar taraflar arasında arayüz oluşturun. Yerel yönetim becerilerinin tamamlayıcı olarak güçlendirilmesi.”

“Bir KOBİ'nin avantajları – sıraladıkları gibi – değişken maliyetlerle büyük deneyim ve bilgi birikiminin varlığı; bir anlaşmanın sonuçlandırılmasında hız; iki kültür arasında olumlu bir arayüz yaratılması; kullanımlara ve kurallara etkili ve hızlı adaptasyonun garantisidir. , geçici yönetimin, cirosu 1 milyar doların üzerinde olan ve her şeyden önce büyük karmaşıklık ve yolsuzluğu görme eğiliminde olan Batılı şirketlerle çalışmakta zorluk çeken 350'den fazla büyük şirket üzerinde de yaratabileceği olumlu etki. işlevler (örneğin finans, İK, uluslararası işletme), Batılı şirketlerle ilişkileri kolaylaştırabilecek (örneğin yerel ortak girişimler oluşturmak) yeni yönetim sistemleri ve modellerinin tanıtılmasına yardımcı olur”.

“Quarta ve Tall'a göre, Guandalini'nin yukarıda belirtilen ciltte umduğu Marshall Planının, İtalyan hükümeti tarafından başlatılan ve en üst düzeylerde taahhütte bulunma erdemine sahip olan Mattei Planı'nda artık hayata geçirildiğini söyleyebiliriz. Bireysel bakanlıkların faaliyetlerine ve insani acil durumlara bırakılan Mattei Planı, İtalya ile Afrika ülkeleri arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi, özel ve kurumsal yatırımları daha fazla teşvik etmek amacıyla önümüzdeki dört yıl içinde 5,5 milyar avroluk fon sağlamayı amaçlıyor. “.

“Planın geliştirilme aşamasında olduğunu ve çok ayrıntılı olduğunu kabul ediyorlar: Burada, KOBİ'lerin uluslararasılaşmasına yönelik finansman ve destekle bağlantılı bir hususu vurguluyoruz. Roma'daki son IABW kongresinde de ortaya çıktığı gibi, birçok İtalyan KOBİ'si var. Afrika ülkelerine ilgiyle bakın, ancak özel sektörün sınırlı bir mevcudiyete sahip olduğu bağlamlarda nasıl hareket edeceğinizi bilmeden Aşırı teknik detaylara girmeden: Geleneksel ihracat araçlarıyla birleştirilebilecek bir araç, çok taraflı olarak adlandırılan ihalelerdir. Bankalar (örn. Dünya Bankası) tarafından finanse edilen projeleri uygulamak. Bireysel şirketler veya ortak girişimlerde gruplanan şirketler, genel ülke riskini en aza indirgemek (ödemelerin güvenilirliği, operasyonel süreçlerin şeffaflığı) faydasıyla katılabilirler. amaçları bu tür rekabete erişimi kolaylaştırmaktır”.

Özetle, Tall ve Quarta'ya göre, “geçici yöneticiler neredeyse kültürel aracılar gibi çalışırlar, tek tek ülkenin kültürünü tam olarak anlama yeteneğine sahiptirler, yerel halkla nasıl ilişki kuracağını bilirler, yeni sömürgecilerin imajını aktarmadan ve dünyayla Hem yerel hem de uluslararası kuruluşların katılımıyla.”