G7 Maliye Bakanları, Ukrayna’ya Daha Fazla Yardım Sağlamak İçin Yarışıyor

urfali

Global Mod
Global Mod
KÖNIGSWINTER, Almanya — Dünyanın gelişmiş ekonomilerinden üst düzey ekonomi yetkilileri Perşembe günü Ukrayna için bir küresel kurtarma paketi üzerinde anlaşmaya yaklaştılar ve finans liderleri, Ukrayna hükümetini Rusya’nın saldırısının ortasında faaliyette tutmak için milyarlarca dolarlık bir planın ayrıntılarını müzakere etti.

7 ulustan oluşan Grubun maliye bakanları, Ukrayna’ya nasıl yardım sağlanacağına ve Rusya’ya nasıl baskı uygulayacaklarına odaklandıkları iki günlük bir zirvenin ilk gününde acil finansman anlaşması konusunda iyimser olduklarını dile getirdiler. küresel ekonomi. Bazı ekonomistlerin küresel bir durgunluk endişesi yaşamasına neden olan artan gıda ve enerji fiyatlarının nasıl kontrol altına alınacağı yetkililer tarafından tüketildi.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, toplantılar düzenlendiğinde “Ukrayna devletinin likiditesini güvence altına almalıyız” dedi. “Ukrayna devletinin ve halkının kendilerini savunma kabiliyetinden sorumlu hissediyoruz.”

Bonn’un eteklerindeki toplantı, ABD Senatosu’nun Ukrayna için 40 milyar dolarlık bir yardım paketini Perşembe günü geçirmeye hazırlanırken geldi. Biden yönetimi, Ukrayna’nın günlük hükümet operasyonlarını üç ay boyunca sürdürmesine yardımcı olmak için bu fonların 5 milyar dolarını ayırmaya hazır ve Amerikalı yetkililer, müttefiklerine 10 milyar dolar daha katkıda bulunmaları için baskı yapıyor.

Uluslararası Para Fonu ve Ukraynalı yetkililer, ülkenin devlet maaşlarını ve emekli maaşlarını ödemeye devam etmek ve diğer masrafları karşılamak için ayda 5 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söyledi.

IMF’nin genel müdürü Kristalina Georgieva, 7’li Grup toplantısının oturum aralarında Ukrayna’nın mali açığını doldurma planına atıfta bulunarak, “Daha iyimser oluyorum” dedi. “Sorun zamanlama olacak.”

Hazine Bakanı Janet L. Yellen bu hafta yaptığı açıklamada, 7’li meslektaşlarından yardımlarını artırmalarını isteyeceğini söyledi.

Yellen Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna, Rusya’nın işgalini püskürtmek için dikkate değer bir çalışma yaptı, ancak bizim yardımımıza ve şimdi buna ihtiyaçları var” dedi.

Avrupa Birliği yetkilileri bu hafta, Ukrayna’ya 9 milyar avroluk ekonomik yardım kredisi sağlamaya hazır olduklarını, ancak AB içindeki ülkelerin programı desteklemek için garanti vermeleri gerektiğini söyledi.

Yardım paketinin şartları, bu haftaki toplantılarda merkezi bir tartışma konusuydu. Hazine Bakanlığı yetkilileri, muadillerini kredi yerine Ukrayna’ya hibe vermeye teşvik ediyor ve kredi koşullarının mümkün olduğu kadar uygun olması için baskı yapıyor.

Ekonomi diplomatları küresel büyümeyi tehdit eden gıda ve enerji fiyatlarının yükseldiği bir dönemde toplanıyor. Georgieva, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının, düşüşe neden olmadan yüksek faiz oranlarıyla enflasyonu dizginlemeye çalıştıkları için zor bir görevle karşı karşıya olduklarını söyledi.

“Sorun, ne pahasına?” dedi Bayan Georgieva. Sorunun, “durgunluğa girmemek için nasıl yönlendirileceği” olduğunu söyledi.

Ve zorluk giderek zorlaşıyor, diye ekledi: “Kriz üstüne kriz yaşıyoruz” dedi.

Georgieva, Çin’in koronavirüsü kontrol altına almak için uyguladığı katı “sıfır-Covid” karantina politikaları nedeniyle küresel ekonomi için başka bir risk oluşturduğunu söyledi. Çin’in ekonomik temellerinin sağlam olduğunu öne sürdü, ancak politika yapıcıların kilitlenmelerin tedarik zincirleri ve enflasyon üzerindeki potansiyel etkisini yakından izlediğini söyledi.

Politika yapıcılar ayrıca Rusya’ya yönelik ek yaptırımları, Avrupa Birliği’nin Rus enerjisinden nasıl kurtulabileceğini ve küresel gıda güvensizliğine ilişkin artan korkuları tartışıyorlar.

Dünya Bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gıda ve gübre üretimini teşvik edecek ve ticaretin önündeki engelleri kaldıracak projelere önümüzdeki 15 ay boyunca 30 milyar dolar taahhütte bulunduğunu söyledi.
-