Eurovision'a gidecek İspanyol şarkısı “Zorra” tartışmalara yol açtı

Adanali

Member
“Sadece bir kaltak olduğumu zaten biliyorum (…) İstediğin kişi olmadığımı zaten biliyorum (…) Eğer tek başıma dışarı çıkarsam kaltak benim (…) Ben Hissettiklerimi haykırmak için sokağa çıkacağım (…) Ve o çok korktuğun orospu güçlendi”, María Bas'ın, ortağı klavyeci Mark Dasousa ile birlikte grubun yarısı tarafından söylediği dizelerden bazıları .

“Bana pek çok kez kaltak denildi. Bu konu, bu kelimeyi hoş bir şeye dönüştürmenin bir yolu. Neden tilki iyi bir şey olmak zorunda, kaltak ise kötü bir şey olmak zorunda? Orospu olmak, ne istediğini bilmektir” diye açıkladı. Devlet televizyonunda tercüman, 55 yaşında.

Ancak şarkı birçok İspanyol feminist derneği tarafından reddedildi ve hatta Eurovision'dan çekilmesini talep etti.

Madrid Feminist Hareketi bir bildiride, “Bu kompozisyon kadınlara cinsiyetçi bir şekilde hakaret ediyor” ve “şikayeti giderme girişimi saçma” diyerek “sürtük kelimesini ısrarla tekrarlamanın” “kadınları güçlendirdiğini” garanti altına aldı.

Tartışma, İspanyol hükümetinin başkanı sosyalist Pedro Sánchez'in bir tavır almasına yol açtı.

Pazartesi günü La Sexta ağına verdiği demeçte, “Bana öyle geliyor ki feminizm sadece adil değil, aynı zamanda eğlenceli de ve bu nedenle bu tür provokasyonların mutlaka kültürden gelmesi gerekiyor.”

Eşitlik Bakanı Ana Redondo García da bu “klişeleri de yıkan eğlenceli şarkıyı (…)” savundu.

Eurovision'un organizatörü Avrupa Radyo Televizyon Birliği, “şarkının ismiyle ilgili birçok yorum bulunduğunun anlaşıldığını” ancak “bu yılki yarışmaya katılım için uygun olduğunu” belirtti.