DHCP Nedir, Ne işe Fayda ve Nasıl Çalışır?

ahmetbeyler

New member
Son kullanıcılar olarak standart temasların büyük bir kısmını var iseyılan ayarlar üzerinden otomatik olarak gerçekleştiririz zira gerekli ayrıntıları sağlayacak bir epeyce temel protokol vardır. Bunlardan bir tanesi de DHCP sunucusu ismi verilen ve birden çok aygıtın birebir ağa bağlanması durumunda gerekli IP adresi, ağ geçidi üzere ayrıntıları otomatik olarak sağlayan protokoldür.

DHCP nedir pek çoğumuz bilmiyoruz zira bu sistem esasen otomatik olarak işlemekte ve tıpkı ağda kullandığımız aygıtları birbirine bağlamaktadır. Fakat işler biraz daha büyüdüğü vakit ve birebir ağa bağlanması gereken aygıt sayısı arttığı vakit DHCP sunucu ayarları bir daha yapılandırılmaya gereksinim duyabilir. Gelin DHCP nedir, ne işe fayda, nasıl çalışır, nasıl ayarlanır biraz daha yakından inceleyelim.

DHCP nedir?

Dynamic Host Configuration Protocol, özetlemek gerekirse DHCP, Türkçesi ile Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü tıpkı ağa bağlanmak isteyen birden çok aygıtın temas için gerekli temel ayrıntılarını otomatik olarak sağlayan bir sunucu protokolüdür. Hem aygıtlar tıpkı vakitte ağ ayarları üzerinden DHCP ayarları düzenlenebilir.

Genel olarak birden fazla durumda DHCP sunucu protokolü otomatik olarak çalıştığı için birkaç küçük aygıtın birebir ağ üzerinden birbiri ile bağlantı kurmasını ve internete bağlanmasını mümkün kılar. Lakin yüzlerce farklı aygıtın olduğu büyük şirket ağlarında bu sunucu protokolünün özel olarak düzenlenmesi gerekebilir.

DHCP ne işe fayda?

• IP Adresi
  • Ağ Geçidi
  • Alt Ağ Maskesi
  • DNS Sunucu Adresi
  • WINS Sunucu Adresi
Farkında bile olmasak da aslında birebir ağ üzerinden birbirleri ile irtibat kuran ve internete bağlanan aygıtların kimi temel muhtaçlıkları vardır. Bunlardan kimileri üstteki üzeredir. Tüm bu temel bilgiler sağlanmadığı sürece aygıt ağa gerçek bir biçimde bağlanamaz, ağa bağlı başka aygıtlarla bağlantı kuramaz ve internete bağlanamaz. Bu noktada devreye DHCP sunucu protokolü girer ve ağa bağlı aygıtların tamamına bu gerekli ayrıntıları sağlayarak temas güvenliğini ve verimliliğini sağlar.

DHCP nasıl çalışır?

DHCP sunucu protokolü çalışmaya başladığı anda ağa dahil olan aygıtları tespit eder ve birinci vakit içinderda her birine eşsiz bir IP adresi atar. Artık IP adresi muhakkak olan aygıt, ağa bağlı öbür aygıtlarla irtibata geçebilir ve genel ağ olan internete bu IP adresi üzerinden bağlanabilir. Gerekli durumlarda ek bilgiler de bir daha DHCP tarafınca sağlanır.

Çalışma prensibi ise son derece sıradantir; aygıt, ağa bağlanma isteği gönderir. DHCP sunucusu bu iletisi alır ve havuzdan bir IP adresi seçilir. Seçilen IP adresi istemciye yani ağa bağlanmak isteyen aygıta gönderilir. DHCP sunucu protokolünün sağladığı IP adresi, aygıt ağa bağlı olduğu sürece geçerlidir. Yeni bir aygıt, yeni bir IP adresi gerektirir.

Windows DHCP ayarları nasıl yapılır?

• Adım #1: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #2: Ağ ve İnternet sayfasını açın.
  • Adım #3: Ayarlarını değiştirmek istediğiniz ağı seçin ve Yönet yazısına tıklayın.
  • Adım #4: Ethernet ağını seçin.
  • Adım #5: Düzenle butonuna tıklayın.
  • Adım #6: IP ayarlarını düzenle seçeneğine tıklayın.
  • Adım #7: El ile ya da otomatik düzenlemeyi seçebilirsiniz.
  • Adım #8: Elle giriyorsanız IPv4 ve IPv6 ayarlarını belirleyin.
  • Adım #9: Düzenlemeleri kaydedin.
  • Adım #10: Süreç tamam.
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınız üzerinden DHCP ayarlarını düzenlemek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Birden fazla durumda otomatik düzenleme seçeneği bir fazlaca sorunu çözecektir. Elle düzenleme yapmanız gereken durumlarda IPv4 ve IPv6 ayarlarını dikkatli bir biçimde düzenlemelisiniz.

DHCP kullanmanın avantajları:

Şayet bir bilişim uzmanı değilseniz ya da bu tıp işlerle ilgili değilseniz birçok durumda ağ ayarlarının otomatik olarak DHCP sunucu protokolü üzerinden yapılması işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. aslına bakarsan konutta kullanılan ağa bağlanacak aygıt sayısı az epeyce muhakkak olduğu için otomatik düzenleme yapmak her vakit epeyce daha kolaydır.

Ağa bağlanan aygıt sayısı arttıkça ve ağ üzerine binen yük arttıkça özel düzenlemeler yapmak gerekebilir fakat dediğimiz üzere bu uzmanların işidir. Gerekli durumlarda internet servis sağlayıcınızla ya da aygıtlarınızın üretici firmalarıyla bağlantıya geçerek kelam konusu meseleleri çözebilirsiniz. Kimi durumlarda uzaktan erişim ile bu çeşit meseleler çözülebilir.

Birebir ağa bağlanan birden çok aygıt için gerekli ayrıntıları otomatik olarak sağlayan DHCP nedir, ne işe fayda, nasıl çalışır, nasıl ayarlanır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu sunucu protokolü hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Rastgele bir meseleyle karşılaştığınız vakit kesinlikle internet servis sağlayıcınızla irtibat kurun.