Cristina Rivera Garza, “Liliana'nın Yenilmez Yazı” adlı kitabıyla Pulitzer ödülünü kazandı

Adanali

Member
Rivera Garza “Anılar” kategorisinde birinci oldu.

Pulitzer organizasyonu şunun altını çiziyor: “Bir hikaye, anıları, feminist araştırmacı gazeteciliği ve şiirsel biyografiyi kayıptan doğan bir kararlılıkla birleştiriyor.”

İlk kez 1917'de verilen Pulitzer ödülleri, Amerikan gazeteciliğinin en prestijli ödülleridir.

'Liliana'nın Yenilmez Yazı' neyle ilgili?

Kitapta 20 yaşındaki mimarlık öğrencisi Liliana Rivera Garza'nın kadın cinayeti anlatılıyor.

“Yıllardır, onu bırakmamakta ısrar eden liseli erkek arkadaşıyla ilişkisini bitirmeye çalışıyordu. Trajediden birkaç hafta önce Liliana nihayet kesin bir karar verdi: kışın ortasında, kendisinde şunu keşfetmişti: Albert Camus'nün de çok güzel söylediği gibi, yenilmez bir yaz yaşandı” diyor kitabın yazarı ve Liliana'nın kız kardeşi metnin açıklamasında.

Yayınevi Penguin Books şunu belirtiyor: Liliana'nın yenilmez yazı Pek çok ataerkil ilişkiyi karakterize eden cinsiyetçi şiddeti ve yakın partner terörünü tanımlamak, kınamak ve bunlara karşı savaşmak için gerekli dilden bizim gibi ve herkes gibi yoksun olan parlak ve cesur bir kadının hayatına dair bir kazı.

“Bu kitap, onun yeryüzünde geçirdiği zamanı kutlamak ve ona elbette onu atacağımızı söylemek için. Onu ataerkillikten atacağız” diye ekliyor.

Cristina Rivera Garza'nın kitapları

– Benim adım orada olmayan bir bedendir. Tam şiir.

– Liliana'nın yenilmez yazı.

– Ilon tepesi.

– Cotton'un otobiyografisi.

– Çok fazla sis ya da duman vardı ya da ne olduğunu bilmiyorum. Dillerin haritası.

-Kimse ağladığımı görmeyecek.

– Ölüm bana veriyor.

– Jeolojik yazılar.

– Romancılara göre romanlar (koordinatör olarak).

– Asi ölüler (Iñaki Landa ile birlikte yazılmıştır).

Cristina Rivera Garza'nın Biyografisi

1964'te doğdu. Meksikalı yazar ve çevirmendir.

FES Acatlán'da Kent Sosyolojisi okudu ve Houston Üniversitesi'nde Latin Amerika tarihi alanında doktora derecesi aldı.

1989'dan beri Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyor.

2020 yılında MacArthur Bursunu aldı. Seçkin profesör ve Houston Üniversitesi'nde İspanyolca Yaratıcı Yazarlık alanında doktora programının kurucusu.