Çocuklarda tedavi edilmeyen alerji okul muvaffakiyetini etkiliyor

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Liv Hospital Samsun KBB Uzmanı Opr. Dr. Yunus Karadavut, çocuklarda alerji ve üst teneffüs yolu hastalıkları (ÜSYE) hakkında ihtarlarda bulundu. Karadavut, “Çocuklar yılda ortalama 3-8, erişkinler ise 2-5 defa üst teneffüs yolu enfeksiyonu geçirebilirler. Kış aylarında besbelli bir artış gösteren, viral ya da bakteriyel kökenli olabilen bu hastalıkların tedavisinde sebebin fazlaca uygun belirlenmesi gerekir” dedi.

SÜT ÇOCUKLARINDA DAHA SIK RASTLANIYOR

Kreş, okul ve 2 yaşa kadar olan süt çocukluğu devirlerinde üst teneffüs yolu enfeksiyonları (ÜSYE) ile daha sık karşılaşıldığını belirten Opr. Dr. Yunus Karadavut, “Bazı çocuklarda sık hastalanmaya yer hazırlayan kimi faktörler olabilir. Bunlardan başlıcaları bağışıklık sisteminin tam gelişmemiş olması, uygunsuz çevresel etkenler (kalabalık mesken ortamı, konutta sigaraya maruziyet), uygunsuz sıhhat ve beslenme şartları, kreş-yuva ve okul ortamında hasta çocuklar ile sık temas, okul çağında kardeşe sahip olma, alerjik hastalıklar, üst ve alt teneffüs yollarının anatomik kusurları ve gastroözofageal reflü olabilmektedir” diye konuştu.

ASTIM VE ALERJİK RİNİT SIK GÖRÜLEBİLİR

Enfeksiyonlara yatkınlık oluşturan alerjik hastalıklara da dikkat çeken Opr. Dr. Karadavut, “Astım ve alerjik rinit, çocukluk periyodunda sık görülen teneffüs yolu alerjik hastalıklarıdır. Alerjik hastalığı olanlarda, enfeksiyon ve alerji içindeki bağlantı araştırılmıştır. Bu çalışmalarda alerjik bireylerde hem doğal immün (bağışıklık) sistemde birebir vakitte daha sonradan oluşan edinsel immün sistemde oluşan bir fazlaca immünolojik anormallik ve işlev bozukluğunun olduğu gösterilmiştir” halinde konuştu.

ÜST TENEFFÜS YOLU ENFEKSİYONLARINA DİKKAT

Alerjik rinitin bulgularına dikkat çeken Dr. Karadavut, “Alerjik rinit; yinelayan burun akıntısı, tıkanıklık, geniz akıntısı, hapşırık, burunda kaşıntı semptomları ile karakterize bir hastalıktır. Üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına benzeri bulgular olabilir. Bu iki durum birbirine karışabilir ve bu hastalara çoğunlukla antibiyotik tedavileri verilebilmektedir. Alerjik rinit ve astım hastalığı olan çocuklar, teneffüs yolu enfeksiyonlarına daha yatkındırlar. Alerjik hastalığı olan çocuklarda nezle, grip üzere üst teneffüs yolu enfeksiyonları daha uzun sürmekte ve daha önemli seyredebilmektedir. Sağlıklı şahıslarda üst teneffüs yolu enfeksiyonları, rastgele bir komplikasyona niye olmadan iyileşebilirken, alerjik rinit ve astım üzere hastalığı olan çocuklarda birtakım komplikasyonlara niye olabilmektedir. Bakteriyel pnömoni (zatürre), dehidratasyon (vücudun susuz kalması), sinüs hastalıkları, orta kulak enfeksiyonları, tonsillit (bademcik iltihabı) ve astım üzere var olan hastalıklarda kötüleşme üzere komplikasyonlara yol açabilmektedir” sözlerini kullandı.

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN

Opr. Dr. Karadavut şunları söylemiş oldu: “Çocuklarda bu tıp sorunlar, çoğunlukla gereksiz antibiyotik kullanması, okul devamsızlığı, çocuğun okul muvaffakiyetinde düşme, dikkat dağınıklığı ve ebeveynlerde de iş gücü kaybı üzere durumlara niye olmaktadır. Sık üst teneffüs yolu hastalığı (ÜSYE) ve alerji hikayesi olan çocuklarda, bağışıklık sisteminin kıymetlendirilmesi açısından çocuk hastalıkları ve allerji-immunoloji uzmanlarının da görüşü alınmalıdır. Üst teneffüs yolunda görülebilecek anatomik sorunlar açısından (geniz eti, bademcik, kulak ve burun ile ilgili yapısal sorunlar gibi) da kesinlikle bir Kulak Burun Boğaz (KBB) hastalıkları uzmanı tarafınca kıymetlendirilmesi gerekmektedir.”

KAYNAK: İHA