Bu Adamlar Suriye’deki Savaştan Ukrayna’ya Kaçtı. Şimdi Yine Kaçtılar.

urfali

Global Mod
Global Mod
LONDRA – Bu bahar Doğu Londra’daki küçük bir kilise salonunda, Ukrayna’daki savaştan kaçan iki düzine kadar insan, yeni topluluklarının üyeleriyle tanışmaya çalışırken çay içti ve öğle yemeğini paylaştı.

Aralarında iki genç adam, Abdul Safwa ve Muhsen Hamed, gülümseyerek grupla Rusça ve Ukraynaca küçük parçalar halinde, üzücü deneyimlerini paylaşırken sohbet etti.

Ancak öğle yemeği için toplanan diğerlerinin aksine, bu erkekler ikinci kez yerlerinden edilmişti: önce kendi ülkeleri Suriye’den, sonra da son on yılı arafta yaşayarak geçirdikleri Ukrayna’dan.

Bay Safwa, ikisinin de İngiltere’ye iltica başvurusunda bulunduğunu detaylandırarak, “Burada kalıp kalamayacağımı hâlâ bilmiyorum” dedi. “Bize nasıl davranacaklar? Bize Ukraynalılar veya Suriyeliler gibi mi davranacaklar?”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin rakamlarına göre, Rusya’nın Şubat ayında işgal etmesinden bu yana yedi milyondan fazla insan Ukrayna’dan kaçtı. Büyük çoğunluğu Ukraynalılar için Homes vize programı aracılığıyla İngiltere’de geçici yeniden yerleşim planına uygun Ukrayna vatandaşlarıydı. Avrupa Birliği ülkeleri, savaştan kaçanlara geçici, vizesiz koruma sağladı.

Bay Hamed ve Bay Safwa’nın Mayıs ayında Ukrayna’dan yerinden edilmiş kişilerin katıldığı bir Doğu Londra toplantısı. Bay Safwa, sığınma talebine atıfta bulunarak, “Burada kalıp kalamayacağımı hâlâ bilmiyorum” dedi. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Ancak kaçanlar arasında, statüleri gri bir alana düşen ve yeni hayatlar inşa etmek için güvenli ve müreffeh bir yer arayışı karmaşık hale gelen Bay Safwa ve Bay Hamed gibi insanlar da vardı. Ve İngiltere gibi bazı ülkelerde, hayatlarının parçalarını toplamaya çalışırken aynı savaştan kaçan Ukrayna vatandaşlarından daha sınırlı destek alıyorlar.

Ukrayna vatandaşlığı olmayan erkekler, Ukrayna’daki savaştan kaçanlara geçici olarak yeniden yerleştirme imkanı sunan vize programlarına başvuramazlar. Bunun yerine, savaştan kaçanların vizesiz seyahat etmesine izin veren İrlanda üzerinden gizlice İngiltere’ye girdiler ve ardından sığınma başvurusunda bulundular.

BM mülteci teşkilatının küresel bir sözcüsü olan Shabia Mantoo, birden fazla çatışmadan bu şekilde kaçan insanların – çoklu yerinden edilme olarak bilinen – inanılmaz derecede zorlayıcı olduğunu ve savaş nedeniyle yerinden edilen insan sayısı küresel olarak artmaya devam ettikçe giderek yaygınlaştığını söyledi. . “Bu gerçekten tehlikeli bir durum,” dedi.

Bayan Mantoo, Bay Safwa’nın ve Bay Hamed’in özel davalarına ağırlık vermese de, Avrupa ülkelerinin savaştan kaçan Ukrayna vatandaşlarına verdikleri yanıtlarda yardım etmek için neler yapabileceklerini gösterdiklerini söyledi.

Savaşın Durumu

• Tahıl Anlaşması:Rusya, savaşın ortasında birkaç işbirliği alanından biri olan Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden sevkiyatına izin veren bir anlaşmaya yeniden katılarak, dünyanın diğer bölgelerinde kıtlığı önlemek için çok önemli olarak görülen bir anlaşmanın kaderi üzerindeki belirsizliği hafifletti.
  • Nükleer Retorik:Devlet Başkanı Vladimir V. Putin kamuoyu önünde tehditlerde bulunurken ve Rus generaller özel görüşmeler yaparken, ABD’li yetkililer Moskova’nın Ukrayna’da bir taktik nükleer cihazı patlatmaya karar verdiğine inanmadıklarını, ancak endişelerin arttığını söylüyor.
  • Tabloları Çevirmek: Güçlü Batı silahları ve ölümcül ev yapımı insansız hava araçlarıyla Ukrayna, Kherson şehri için bir savaşın yakın göründüğü güneyde artık bir topçu avantajına sahip. Düşman hatlarına giren keşif ekiplerinin çalışmaları da Rusya’nın bölgedeki kontrolünü kırmada kilit rol oynadı.
  • Mülteciler:Savaş, Avrupa’ya sığınan Ukraynalıların sayısını artırarak, sığınmacıları diğer çatışmalardan hattın sonuna kadar itti.
Bu arada diğer sığınmacılara yönelik tutumlar ve mesajlar genellikle daha az hoş karşılandı.

Bay Hamed, Sherlock Holmes gibi kitaplar okuyarak İngilizcesini geliştirmeye çalıştığı Londra kütüphanesinde. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Bayan Mantoo, “Ukrayna’nın bize gösterdiği şey, siyasi bir taahhüt olduğunda insani bir yaklaşımın hakim olabileceği ve mültecilerin barındırılabileceğidir” dedi.

Hem Bay Safwa hem de Bay Hamed, 2011’de Suriye iç savaşı başladığında Ukrayna’da öğrenciydiler ve askere alınacakları korkusuyla eve dönmemeyi seçtiler.

Bay Hamed, 2009’dan beri güney Ukrayna’nın Odesa kentindeki Ulusal Denizcilik Akademisi’nde denizci ve ardından kaptan olma umuduyla okuyordu. Suriye’de savaş başlayınca Ukrayna’ya sığınma başvurusunda bulundu.

Ama hem o hem de Odesa’da arkadaş olan Bay Safwa, kendilerini arafta yaşarken buldular. Ukrayna’da hiçbir zaman tam bir mülteci statüsü alamadılar, bu da sonunda vatandaş olmalarına izin verecekti, bunun yerine daha sınırlı “insani koruma” statüsü verildi.

Sonuç olarak, Bay Hamed, kaptan olmak için bir teknede gerekli olan deneyim saatlerini alamadı. Çalışabildiler, ancak Suriye’den kaçan aile üyelerini bile görmek için ülkeyi terk edemediler. Ve sonra, Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde, kendilerini daha önce mülteci olarak buldular.

Savaşın ilk günlerinde Ukrayna’dan kaçan diğer birçok insan gibi, Bay Hamed de kalabalık bir trenle Polonya’ya gitti. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

Hamed, “Ailem bana ‘Suriye’de ne olduğunu gördük, kalmayın’ dedi” dedi. 24 Şubat’ta savaşın başlamasından günler sonra, o ve dört arkadaşı batıya, Polonya sınırına doğru giden dolu bir trene bindiler. Sonunda araba ile karşıya geçtiler.

Bay Safwa, savaş patlak verdiğinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaşıyordu. Başarılı bir turizm işletmesi kurarak, hayatını yeniden başlatmak için yıllarını harcamıştı.

Bunların hepsi bir gecede buharlaştı ve Ukrayna’da uzun süreli bir çatışmadan korktuğu için gitmesi gerektiğini biliyordu.

Rusya’yı Suriye’ye yaptıklarından tanıyoruz. Bizim için yeni değil,” dedi Bay Safwa. “Orduda olan, sivil olan sivil halktan bahsetmiyorlar. Herkesi bombalıyorlar. Bunu hemen anladım ve kararımı verdim. Kaçmaya karar verdim.”

İşgalin başlamasından bir gün sonra komşularıyla birlikte Polonya’ya gitti. Sonra Bay Hamed’den haber aldı.

Bay Safwa’nın kaçtığı gün, 25 Şubat’ta Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir Rus füze saldırısının yapıldığı yer. Rusya’yı Suriye’ye yaptıklarından tanıyoruz” dedi. “Bizim için yeni değil.” Kredi… The New York Times için Lynsey Addario

Birlikte, erkekler sonunda İngiltere’ye gitmeye karar verdi. Her ikisi de biraz İngilizce bildiği ve ülkede aile bağları olduğu için, bunun onlara baştan başlamak için en iyi şansı sunacağını düşündüler. Ancak oraya ulaşmak için vize şartlarını atlatmak zorunda kaldılar, bu yüzden önce Ukrayna’daki savaştan gelen mülteciler için daha gevşek kısıtlamalara sahip olan İrlanda’ya gittiler. Sonra açık sınırı geçerek Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda’ya geçtiler.

Bay Hamed ve Bay Safwa, Mart ayının ortalarında İngiltere’ye vardıklarında sığınma başvurusunda bulundular.

Bay Hamed, İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın sığınma talebini ele alan göçmen ajanları hakkında “Onlara geri dönecek bir yerim olmadığını söyledim” dedi. “Hiçbir yerde evim olmadığı için sığınma başvurusunda bulunmak istedim.”

Adamlar, Ukrayna’dan İngiltere’ye benzer bir rota izleyen bir avuç Suriyeli tanıyor. Başlangıçta İçişleri Bakanlığı, yalnızca İngiltere’de yaşayan Ukraynalıların savaştan kaçan aile üyelerine sponsor olmasına izin vermişti. Ancak ilkbaharda, İngiltere’de aile üyeleri olmayan Ukraynalıların bir asistan tarafından desteklenmesine ve üç yıla kadar ülkede kalmalarına izin veren ikinci bir program başlattı.

İçişleri Bakanlığı, Britanya’nın iltica sisteminden sorumludur ve savaştan kaçanların ülkeye düzensiz yollardan giriş yapmasını engellemek için giderek artan bir şekilde harekete geçmiştir – buna insan hakları grupları ve uluslararası alanda uzmanlar tarafından eleştirilen bir dizi politika dayatmaya çalışmak da dahildir. sığınma normları

Bay Hamed, Londra’daki Denizcilik Müzesi’ndeki bir kat haritasında Odesa, Ukrayna’dan İngiltere’ye giden rotasını izliyor. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Sığınmacıları Ruanda’ya sınır dışı etme planı BM mülteci ajansı tarafından kınandı ve İngiltere’nin yüksek mahkemesinde itiraz edildi.

Bu makale hakkında yorum istendiğinde, İçişleri Bakanlığı, politikası olduğu gibi, Bay Safwa ve Bay Hamed’in davalarının ayrıntılarına ağırlık vermeyi reddetti, ancak hükümetin İngiltere’ye geçici sığınma arayan Ukrayna vatandaşları için mevcut politikalarına işaret etti.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İnsanlar ilk geldikleri ülkede sığınma talebinde bulunmalı ya da korumamıza ihtiyacı olanlar, İngiltere’ye gelmek için güvenli ve meşru yollarımızdan birini kullanarak sığınmalıdır” dedi.

Bay Safwa ve Bay Hamed gibi sığınmacılar genellikle İngiltere’nin sığınma sisteminde oyalanmakta ve çözülmesi aylar hatta yıllar sürebilecek talepler hakkında bir karar beklemektedir.

O zamana kadar, pansiyonlarda veya otellerde kalıyorlar, yiyecek sağlanıyor ve temel ihtiyaç maddelerini satın almaları ve toplu taşıma için hisse senedi almaları için haftada 8 pound veya yaklaşık 9 dolar veriliyor.

İngiltere’de çalışmasına izin verilmeyen Bay Hamed, boş zamanının bir kısmını yerel bir spor salonunda geçiriyor. Kredi… The New York Times için Andrew Testa

Ama çalışamıyorlar, hem Bay Safwa hem de Bay Hamed yapmaya hevesli olduklarını söylüyorlar.

Bay Safwa, “Bana ‘Çalışamazsın’ dediler” dedi. “Bize bu oteli veriyorlar, bize yemek veriyorlar ama neden? Yeter ki çalışalım.”

Şimdilik günlerini İngilizce dersleri alarak, spor salonunu ziyaret ederek ve Londra’yı tanıyarak geçiriyorlar. Bay Hamed, İngilizcesini geliştirmek için Sherlock Holmes kitapları okuyor ve sık sık Greenwich’teki Ulusal Denizcilik Müzesi yakınlarındaki Thames Nehri boyunca yürüyüşler yapıyor. Hala kaptan olmayı hayal ediyor.

“Çünkü ben bir denizciyim ve bir gün bu işte çalışmak istiyorum” dedi. “Bu yüzden müzeyi ziyaret ettiğimde, bu beni biraz daha mutlu ediyor.”

Bay Safwa, Eylül ayında Londra’da Thames Nehri’nin yanında. Bana ‘Çalışamazsın’ dediler. “Bize bu oteli veriyorlar, bize yemek veriyorlar ama neden? Yeter ki çalışalım.” Kredi… The New York Times için Andrew Testa
-