''Bombaların altında ramazanda yemek yok, namaz kılacak cami yok''

kunteper

Global Mod
Global Mod
İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde saatlerce, aralıksız ve aralıksız bombardımana devam ediyor. Durum her geçen gün daha da kötüye gidiyor'' dedi. Filistinli insani yardım çalışanı ve video yapımcısı Jumana Shahin, eğer ''Ramazan barış, hayırseverlik ve bağışlama ayıysa'' soruyor: ''Ramazan şimdi nerede?'' Barış nerede, ateşkes nerede, bize destek olması, yanımızda olması gereken insanlar nerede?''. Gazze Şeridi'nin merkezinde, bombalar altında iki yaşına giren kocası ve kızıyla İsrail'in misillemesinin başlangıcında taşındığı sözde “orta bölge”de Adnkronos'un temasa geçtiği Shanin, “Biz” diyor. Namaz kılmak için camiye bile gidemiyorum çünkü Gazze'deki camilerin yüzde 90'ı vuruldu ve yıkıldı''. Ama en çok acıtan şeyin “sevdiğimiz insanlarla, sevdiklerimizle bir arada olamamanın” imkansızlığı olduğunu ekliyor. Çünkü ''Bütün yıl bu ayı bekliyoruz'' ama Gazze Şeridi'nde artık evlerdeki akrabalarımızı bile ziyaret edemiyoruz, çünkü ''evler yıkılmış, daha da kötüsü akrabalarımız öldürülmüş.'' Çok, çok fazla''.

Aslen Gazzeli olan 28 yaşındaki Shanin, ''Hayal bile edemeyeceğiniz kadar korkunç bir durumda yaşıyoruz'' diyor. Gazze halkı “Ramazan ayına denk gelmesi gereken ateşkesin gerçekleşmesini umarken, bu da gerçekleşmedi”, Shanin ise “halkıma elimden geldiğince yardım etmeye” çalışıyor. Bir insani yardım çalışanı olarak “her saat, sürekli olarak durmak bilmeyen bombalamalara karşı koymaya” çalıştığı bir destek. Uyuyamadan, yemek yiyemeden''. Çünkü Ramazan orucu aslında çatışmaların başlangıcından beri uygulanan bir oruçtur. ''Saldırı başladıktan bir ay sonra yiyecekler tükenmeye başladı. “Aç, susuz ve korkmuş” Filistinlilerden söz ederken, “Zaten kelimenin tam anlamıyla eksik olan temel mallar da” diyor. İçecekleri temiz su olmadığı için sağlıklarını feda ettik'' dedi. Ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin nasıl yaptığını düşünürken, dünyadaki diğer Müslümanlar Ramazan'ı nasıl kutluyor diye merak ediyor. Ve yine ekliyor; ''Yiyeyecek hiçbir şeyi olmayan bir çocuğu düşünürken nasıl yemek yiyebilirim?'' Bütün bunlar kabul edilemez'' dedi.