böylece baş ağrılarını ayırt edebilirsiniz

Adanali

Member
Dünya Sağlık Örgütü bunun sadece acı verici bir durum olmadığını, aynı zamanda sakatlığa da yol açabileceğine dikkat çekiyor.

“Çok kötü bir baş ağrım vardı ama diğerlerinden farklı olarak bu bıçak saplanıyordu, başımın zonkladığını hissettim ama sadece yarısı (…) bu baş ağrısını ikinci kez hissettiğimde kustum, ışığı göremedim Canımı acıttığı için yüksek sesleri bile dinlemedim” diye detaylandırıyor Diana bir röportajında.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre migren gibi sık görülen baş ağrıları, hastaların “bir sonraki krizden sürekli korkmasına, aile hayatına, sosyal ilişkilerine ve işine zarar vermesine” neden oluyor.

Baş ağrısı türleri

Enstitü, baş ağrısının tek bir türü olmadığını açıkladı Meksika Sosyal Güvenliği (IMSS), bu grupta migrenin yanı sıra gerilim baş ağrısı, küme baş ağrısı ve aşırı analjezik tüketiminden kaynaklanan baş ağrılarının da olduğuna dikkat çekiyor.

Migren

• Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve esas olarak 35 ila 45 yaş arasındaki yetişkinleri etkiler; Kafadaki sinirler ve kan damarları çevresinde ağrıya neden olur. Ömür boyu sürer, bulantı, başın bir tarafında ağrı veya zonklama gibi dönemler halinde ortaya çıkar ve saatler veya günler sürebilir.
Gerilim baş ağrısı

• En yaygın olanıdır ve genellikle ergenlik döneminde başlar ve kadınlarda daha sık görülür; Stresle doğrudan ilişkisi vardır ve kronik veya epizodik olabilir. En yaygın semptom, baş çevresinde, bazen boyna da yayılan bir gerginlik hissidir.
Baş zonklaması

• Her 1000 yetişkinden birinde görüldüğü için nispeten nadirdir. Yirmi yaş üstü erkeklerde daha sık görülür. Semptomları, göz çevresinde sulanma ve kırmızıya dönüşme, tekrarlayan, sık ve aşırı ağrılı ataklardır. Ayrıca etkilenen tarafta burun geçişinde tıkanıklık vardır ve göz kapağı sarkabilir. Epizodik veya kronik olabilir.
Ağrı kesicilerin aşırı kullanımına bağlı baş ağrısı (rebound baş ağrısı)

• Baş ağrısı ilaçlarının aşırı kullanımından kaynaklanır ve kalıcı olmasıyla, genellikle uyandıktan sonra daha kötü olmasıyla karakterize edilir.
Migreni ne tetikler?

Diana için bu stresti ama ona göre IMSS Kaygı, uykusuzluk, peynir, sosis, konserve, narenciye, kırmızı şarap, kafein ve çikolata tüketimi bu hastalığı tetikleyen faktörlerdir. Hormon üretimindeki değişiklikler nedeniyle adet dönemiyle de ilişkilidir.