“ABD vakit kaybediyor, Putin'le savaşı kaybediyoruz”

kunteper

Global Mod
Global Mod
Ukrayna, ABD'den yeni yardım bekleyerek 6 ayı boşa harcadı ve Washington'un silahları olmadan Rusya'ya karşı savaşı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıAskeri aygıtını güçlendirmeye devam eden ve yeni bir saldırı hazırlayan. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, 'Ukrainska Pravda' tarafından alıntılanan 'Washington Post' köşe yazarı David Ignatius ile yaptığı röportajda bir alarmı daha tetikledi.

Ukrayna geçen yılın sonundan bu yana ABD'den yardım almadı. Kiev için hayati önem taşıyan 60 milyarlık paket Kongre'de sıkışıp kaldı: Senato'dan yeşil ışık yakıldıktan sonra Cumhuriyetçilerin bir kısmının Donald Trump'tan etkilenip tedbiri rayından çıkarabileceği Temsilciler Meclisi'ne geçişi bekliyor.

Kongredeki anlaşmazlıklar nedeniyle “altı ayı boşa harcadık”Ukrayna cumhurbaşkanı diyor. Zelensky, “Daha fazla zaman kaybedemeyiz. Ukrayna, partiler arasında siyasi bir mesele olamaz” diye altını çiziyor. Ukrayna'ya yardım gönderilmesine karşı çıkanlar, topyekun bir savaşta neyin tehlikede olduğunu anlamıyorlar, çünkü “Ukrayna düşerse Putin dünyayı Rusya'nın dostları ve düşmanları olarak bölecek”.

Cumhurbaşkanı, Ukrayna'nın özellikle Rusya'nın füze fırlattığı Kırım havaalanlarını vurabilecek Atacms (Ordu Taktik Füze Sistemi) füzelerine acilen ihtiyacı olduğunu söyledi. Zelensky, “Rusya bu uçakları imha edebileceğimizi bildiğinde Kırım'dan saldırmayacak. Donanmada olduğu gibi. Onları karasularımızdan dışarı ittik. Şimdi onları Kırım hava üslerinden de dışarı atacağız” diye açıklıyor.

Savaş alanındaki durum

Savaş alanında haftalardır pekişen bir trende tanık oluyoruz. “Biz savunmadayız, onlar baskı yapıyor. Gittikçe daha da ilerliyorlar. Üstelik onları silahlandırmaya, takviye etmeye ve seferber etmeye devam ederken izliyoruz. Silah sıkıntısı sorununu çözemeyiz. Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhailo Podolyak, Bild'e şöyle konuştu: “Çeşitli olasılıklara hazırlanıyoruz.”

“Rusların geniş çaplı bir saldırısı olacak mı? Bu ölçekte bunu yapabileceklerinden emin değilim. Ancak zorlamaya devam edecekler ve silahlar olmadan onların tedarik lojistiklerini yok etmemiz mümkün değil” diye vurguluyor Podolyak. Analistlere göre Rusya Mayıs ayında yeni bir saldırı başlatabilir: Dikkatler özellikle, Putin'in Moskova tarafından kontrol edilen bölgelerde daha fazla güvenliği garanti altına alacak bir 'tampon bölgenin' temel taşı olarak tanımlayabileceği Kharkiv bölgesinde parlıyor.

Silah teslimatıyla ilgili olarak Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı şunun altını çiziyor: “Ukrayna için önemli kararlarda bu belirsizlikler olduğunda, Rusya, ortak ülkelerimiz arasında hakim olan korkuyu ve belirli silahların tedarik edilmesi durumunda savaşın tırmanması korkusunu hissediyor.”

“Bu arada, Ruslar asker sayısını artırıyor. Bir bağlantı var: Ukrayna'nın silahı yok, ortak ülkeler korkuyor ve bu nedenle Rusya'da gerilimi daha da artırma, daha fazla insan gönderme ve daha fazla güçle saldırma yönünde artan bir istek var” diyor Podolyak ve şunun altını çiziyor: “Ukrayna'daki sorun Ukrayna'daki savaş, bize çok yardım eden bazı ülkelerin savaşı kazanmaktan korkması, ancak kazanmaktan korkmamaları gerektiğidir.”

Zelensky'nin danışmanına göre bu ülkeler arasında Almanya da var: “Evet, Almanya'nın bu savaşı kazanmaktan korkmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu savaş adaletle ilgili.”

Ayrıca okuyun