10 Unsurda Her Gün Söylenen Palavralar: “Denize Düşen Palavraya Sarılır” Kitabının Müellifi Mert Koçak İle Röportaj

Bakec

Member
Herkese fazlaca sevgiler.

Bugün sevgili arkadaşım klinik psikolog Mert Koçak ile Denize Düşen Palavraya Sarılır isimli kitabı üzerinden palavralar ve niçinlerini konuşacağız.

– Mert, evvela seni tanıyalım?

Mert Koçak ben. Klinik psikoloğuyum. Yüksek lisansımı bağlantılar üzerine yaptım. Bu niçinle insan münasebetleri üzerine çalışıyorum. Psikopatolojik sorunlarla de ilgileniyorum. Mesleğimin haricinde kendime ve bedel verdiğim insanlara vakit ayırıyorum. Müzikle ilgilenmeyi seviyorum. Kelam beste yaparak kendime âlâ gelmeye ve keyif almaya çalışıyorum. (Mert’in şahane müzikleri ve klipleri var.) Tabiat ve hayvanlarla bağım çok kuvvetlidür. Hayvanlarla, ağaçlarla, bitkilerle ve toprakla etkileşim halinde olmayı epeyce seviyorum. Toparlayacak olur isek klinik psikoloğum. Aşk, bağlantılar, psikopatolojik durumlar üzere birfazlaca mevzu ve hususlar üzerine çalışıyorum.

– Mert hayvanlara zaafını ve hayvan dostlarımızı da epey sevdiğini, hem meskeninde tıpkı vakitte sokaktakileri beslediğini biliyorum.

Evet, hayvanlara karşı zaafım var, canlılara karşı beslediğim hoş hisler çok ağır. Onlara sevgi göstermedilk evvel hürmet göstermeyi tercih ediyorum. Sevgim ise hiç bir vakit bitmeden ve çoğalarak devam ediyor… Tahminen de onların kent omurundaki korunmasız, saf ve duygusal noktalarında kendimi görüyorum. Hayvanlar ve bitkiler; hislerin en doğal ve temiz halleridir. On beş tane kedim, üç tane de köpeğim var. Onun haricinde bahçemde beslediğim yirmi tane kedim daha var. Kargaları bile köpek mamalarıyla besliyorum. Sokak hayvanlarını elimden geldiğince beslemeye, onlara bakmaya, tedavilerini üstlenmeye çalışırım.

– Mert birinci palavrayla başlıyorum… “Seni seviyorum” palavrası niye söylenir ve bu palavrası erkekler bayanlara bakılırsa daha rahat söyler diye düşünüyorum. Sen ne söylersin?

Bu palavrası en epeyce erkekler kullansa da aslında bayanlar da bu palavrası profesyonelce söyleyebiliyorlar. Ancak kendi ülke hudutlarımızdan örneklendirecek olursak adamların bu palavrası söyleme potansiyeli fazlaca daha yüksektir. Bu palavranın en büyük sebep olduğu sorunlardan biri de aldatmadır. Dünyaya baktığımızda daha fazlaca erkekler aldatır üzere bir algı mevcut olsa da bayanların aldatma oranı da en az erkekler kadar fazladır.

Eğer karşımızdakine “seni seviyorum” palavrasını söylüyorsak bir kararı ya da durumu hedefliyoruzdur. Buradaki hedef karşıdaki beşere kendini pahalı hissettirmek ve onun savunma sistemlerini devre dışı bırakmaktır. Karşı taraf da bu ilgi ve sevgiye açsa, bu sevgiyi daha evvel ağır bir biçimde istediği üzere yaşayamadıysa bu biçimde tehlikeli bir durum başlar.

Peki, daha sonra ne olur? “Seni seviyorum” palavrası ile kandırılan kişi daha verici ve daha fedakâr olmaya başlar. Zira annesinden babasından görmediği sevgiyi gördüğünü düşünüş ve bu duruma yani karşısındaki beşere fazlaca fazla mana yüklemiştir. İçindeki bütün hoş hisleri karşısındaki kişiyi sorgulamadan ona atfetmiştir.

– Erkekler daha sonuç odaklı olduğu için palavraya daha hayli başvuruyorlar üzere geliyor bana. Sence?

Evet, palavranın maksadı aslına bakarsanız bir sonuca ulaşmaktır. Bir şeye gereksinim duyarız ve palavralardan yardım alırız. Bunlar tahminen sevgi tahminen ilgi tahminen cinsel bir haz yaşamak isteriz ya da maddi manada bir dolandırma kelam mevzusuysa gereksinimimiz doğrultusunda palavra söyleriz. Çocuklukta bile cezadan kaçmak için palavra söyleriz. Vazoyu kırar, “anne ben yapmadım” deriz. Palavra söylemenin maksadı bir şeyi, bir durumu elde etmek ya da cezadan yahut olumsuz bir durumdan kaçmaktır.

– Karşı tarafın yansısından emin olamadığımız kimi durumlarda da yumuşak bir başlangıç yapmak için “rüyamda seni gördüm” palavrasını da oldukçaça söyleriz. Bu palavra niye söylenir?

Bu palavranın emelini da bir örnekle anlatayım. örneğin bir alaka yaşadın ve partnerinden ayrıldın. Öteki biriyle daha oldun ve ondan da ayrılınca bir anda yalnız kaldın ve eski partnerin aklına geldi. Yalnızlıktan hazzetmediğin için, canın sıkıldığı için ya da pişman olduğun için bundan evvelki partnerine dönmek istedin. Ayrılık evresi sancılı, sert ve kırıcı gerçekleşmiş ise kişi genelde; seni özledim, seninle vakit geçirmek istiyorum diyecek kadar yürekli olamaz. Zira bu cümlelerden daha sonra gelecek yanıtlar genelde aşikâr olur.

örneğin özledim dersen karşı taraftan “özleseydin bırakmazdın” karşılığı gelebilir ya da “seviyorum” dersen karşı taraftan “sevseydin aldatmazdın” karşılığı gelebilir. “Seni epeyce önemsiyorum” desen bir daha inandırıcı olmayacak. Karşı tarafın bu palavralara karnı tok olunca insan bir mazeret üretme gereksinimi hisseder.

Günlük yaşantımızda insanların birden fazla geçmiş tecrübelerin de tesiri ile pek gerçekçi olmayı seçemeyebilirler. Bu sebepten dolayı palavra söylerler ve hâlâ bu palavraları kullanan milyonlarca insan var. Kişi tüm bu durumlar kararında bir sohbet açmak bağlantının birinci adımını inşa etmek ister bunun için de “rüyamda seni gördüm” palavrasını kullanır.

Bir sohbet açabilmek için bu palavrası araç olarak kullanır ve bu palavrayla karşı taraftan gelecek yansıyı ölçmeye çalışır. Karşı tarafa “seni düşümde gördüm” diyerek şu bilinçdışı iletisini vermeye çalışır: “bir oburunu görmedim seni hayalimde gördüm zira sen benim için kıymetlisin.” Kişi bu iletisi vermeye çalışarak palavraya maruz bıraktığı bireyi etkilemeye ve meraklandırmaya çalışır. Şayet ki palavraya maruz kalan birey meraklanırsa palavrası söyleyen kişi gayesine ulaşır ve bağlantı başlar.

– Mert kitaptaki “umurumda değil” palavrası benim kullandığım birkaç palavradan biridir. Bilhassa karşımdaki insanı kırmak için söylerim. Bu palavrası söylememizdeki sebep nedir?

Evet, senin de söylemiş olduğin üzere karşı tarafı kırmak istiyorsak bu palavrası söyleriz. Freud der ki, şayet bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Lakin bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği kesinlikle bir şey vardır. “Umurumda değil!” Aslında kimi durumlarda da epeyce umurumda demektir. Yani bu palavra ile şahıslar kimi vakit kendilerini açığa verdiklerinin farkında değillerdir.

Bu palavrası söylüyorsak aslında karşımızdakini ya da bahsi geçen durumu fazlaca umursuyor olabiliriz.

“Ruh vücudun görünmez iskeletidir. Ruhumuz sağlam değilse vücudumuz uzun mühlet ayakta duramaz. Bu niçinle umurumuzda olan hususları umurumda değil diyerek o konulardan kaçmaya çalışmamalısınız”.

– Pekala, “sen benden daha güzellerine layıksın” palavrasına gelelim. Mert, madem karşımızdaki o kadar âlâ bir insan. bu biçimde bunu niye ona yaparız? Bunu palavra değil hakikaten söylüyorsak kendimizi de cezalandırmış olmuyor muyuz ve bu palavrası niye söyleriz?

Burçak, ilgilere baktığımızda herkesin ilgisi alma verme istikrarı ile temellidir. örneğin sevgi bekleriz. Bu da bir beklentidir. Herkes kendini yeterli hissettiren bir şahısla olmayı tercih eder örneğin. Yani sen benden daha güzellerine layıksın derken bu kişinin kesinlikle hayatında bir oburu olma ihtimali vardır. Madem insan kendisini daima güzellerine layık görüyorsa niye karşısındakine sen benden daha güzellerine layıksın der ki? Sence de kuşku uyandıran bir durum değil mi?

Bu palavrası söyleyen kişi büyük mümkünlük ile öbür biriyle bir etkileşim kurmuştur. Daha az ilgi duyduğu şahısla kaos olmadan ayrılmaya çalıştığı için bu palavrası söylemeyi tercih eder. Bu ortada kişinin sahiden çözemediği sorunlar varsa ve karşı tarafa acı çektirmek istemiyor ise bu biçimde söylemiş olduği bu cümle palavra değil gerçeklik taşır. Burada kişi kendi hazlarından, his ve isteklerinden vazgeçip, karşı tarafın düzgünlüğünü düşünüp bu cümleyi söylerse bu biçimde bu cümle palavra değil yanlışsız manada kullanılmış demektir. Lakin bunu yapabilecek kişi sayısı da çok azdır.

– Kendinden çok karşı tarafı düşünen bu biçimde insanları da günümüzde bulmak çok sıkıntı diyerek müsaadenle bir öteki palavraya geçiyorum. Mert, “zaman bir gülün açıp hoş kokmasını da sağlar, hoş kokan o gülün solmasını da.” demişsin kitabında. Çok hoşuma gitti bu kelam. “Zaman her şeyin ilacıdır” palavrası hangi durumlarda geçerlidir?

Bazı hisler vakit içinde durulabilir, dalgalı denizler vakit içinde durulabilir ancak bu dediklerim vakit içinde daha da güçlenip çoğalabilir.

Örneğin bir kıvılcımı bir samanlığa atıyorsun ve vakit içinde düzelecek diyorsun. Burada bekledikçe sence o kıvılcımın kendi başına o samanlıkta sönme ihtimali nedir? O kıvılcımın bütün samanlığı yakma ihtimali daha fazladır. Burada durum ve şartlara nazaran kelamların tesirleri değişiri nazaranbiliyoruz. Burada anlatmaya çalıştığım şey tam olarak bu. Biz var olan bir sorunla ilgili gayret göstermeden geçebileceğine inanıyorsak bu kendimizi kandırmaktan öbür bir şey değildir. Vakit nerede senin işine fayda biliyor musun? Bir yaran vardır o yaranın tedavisi için elinden geleni yapmışsındır ve o yaranın kabuk tutması için onu vakte bırakırsın. İşte bu durum ve şartlarda vaktin senin işine yarama mümkünlüğü epeyce daha fazladır.

– Bu biz eğitimciler için de geçerli. Misal fiziği anlamayan bir öğrenci karşımdayken ben vakte bırakayım hususlar ilerledikçe anlar dersem sorun gitgide büyür. Sırada benim gerçek sandığım bir palavra var. Hiç sarhoş olmadığım için bilmiyordum. Meğerse “oldukça sarhoştum hatırlamıyorum” kelamı bir yalanmış.

“Bazı bireyler ayıkken düşünüp söyleyemediklerini sarhoşken söyleme aksiyonu içine girerler zira alkolden daha sonra fizikî ya da zihinsel olarak rahatlama gerçekleşir ve saklanan kanılar daha kolay lisana getirilir.” özetlemek gerekirsesı alkollüyken söylenenlerin gerçek olma ihtimali daha yüksektir.’

– Bu husus hakkında bizlere ne dersin?

Alkol biyolojik ve kimyasal açıdan bedende değişim ve rahatlama yapar. Kaslar eski fonksiyonunu goremez, dengeni koruyamazsın. Kanıların de tıpkı biçimde dağılmaya başlar. Bu durumda insan zihinsel olarak denetimini yavaş yavaş yitirmeye başlar. O yüzden dünyadaki epeyce uygun yöneticiler iş bittikten daha sonra birkaç kadeh bir şey içerler. Tabi herkes için geçerli değil ve bunun sebebi beynini yoran bütün fikirlerin kaçmaktır. Akşam da “uyudun mu?” iletileri bu sebepten gelir. Beden rahatlamıştır. Yani sarhoşken söylenen şeylerin epey büyük bir kısmı doğrudur. Bireylerin bu palavrası söyleme niçini alkollüyken cinsellik üzere istenmeyen bir durum gerçekleşmişse yahut şiddet uygulamışsa ve ayıldığında bu davranışından ötürü bir reaksiyon gördüyse bu yansıyı absorbe etmek için bu savunma düzeneğini seçer. Ben sarhoş olmasam asla bunu yapmazdım bildirisini verir.

– Mert testinin ortasında ne var ise o sızar. İçinden geçmeyen bir şey sarhoşken hiç söylenemez zira palavra söylemek kolay bir aksiyon değildir ve en denetimsiz ve dağınık durumda olduğun sarhoşken palavra söylemek pek zordur üzere bir çıkarımda bulundum. Beni aydınlattın, teşekkür ediyorum.

Bir başka palavraya geçiyorum. Bu epey keyifli bir palavra. Lakin öncesinde kitaptan bir alıntı paylaşmak istiyorum:

‘Samimi olmak ya da cinsel olarak bir şeyler yaşamak isteyen adam bu hislerini açık bir biçimde lisana getiremediği için bayana bana gelsene sinema izleriz der.’

Bu palavrası konuşalım mı ne dersin?

Öncelikle bu palavra daha epey erkekler tarafınca söylenen bir palavradır. Şayet bir erkek bu teklifi ediyorsa aslında bunun manası büyük olasılıkla cinsel beraberlik isteğidir. Bu durum günümüzde bir cinsel beraberlik teklifidir aslında. Tabi istisnalar da vardır. Kardeş üzere yakın bir gözle gördüğün bireyden bu biçimde bir teklif gelirse birinci etapta niyet o olmayabilir ve lakin olay bir daha o biçimde seyredebilir. Lakin yeni tanıştığı bir bayana bu teklifi yapan erkeğin niyeti fazlaca açıktır.

– “Evliliğin tadını çıkarıyoruz, çabucak hemen çocuk düşünmüyoruz.” bir palavra mıdır ve bunu söyleyen niye buna muhtaçlık duyar?

Genelde bu palavrası söyleyen beşerler bir şeyleri açıklamak istemeyen insanlardır. Tahminen bu insanın çocuk yapmak için koşulları çabucak hemen olgunlaşmamıştır. Tahminen maddi imkânları bir çocuğa yetecek boyutta değildir. Tahminen evliliklerinde çabucak hemen aşamadıkları sorunlar vardır ve bu sorunu açıklamak istemiyordur. Tahminen de burada eşlerden rastgele birinin kısırlık sorunu olabilir ve tüm bunları açıklamak istemediği, karşı tarafın bilmesine gerek duymadığı için bu türlü bir palavra söylüyor olabilir.

Bizim toplumda aslında sormamamız icap eden ve üzerimize görev olmayan konularda merakımız ne yazık ki epey fazla. Bu konularda umursamaz ve patavatsız bir biçimde karşı tarafın özel alanına girebiliyoruz. Aylık maaşın ne kadar, evlilik ne vakit, baban ne iş yapıyor, araban meskenin var mı, sen kilo mu aldın, hayatında biri var mı üzere sorular hakikaten özel hayatı ve o insanın sonlarını ihlal eden sorulardır. Tahminen o kişi maaşını söylemek ya da evlenmek istemiyordur. Yahut mazeretini sana açıklamak istemiyordur. Çok mu kilo aldın sen, kaç kilo aldın, yüzün çökmüş… üzere cümleler kurmak ayıptır ve ne yazık ki bizim toplumda çoğunlukla kullandığımız ve maruz kaldığımız cümlelerdir. Garip bir biçimde güya her şeyimiz merak üzerine heyeti.

– Mert onuncu ve son palavraya geçiyorum. Bu palavrası bilhassa toplumsal medyada çoğunlukla görüyoruz. “No filtre” palavrasını bir insan niye söyleme gereği duyar?

Keşke yalnızca filtreyle kalsak Burçak. Bunun haricinde o kadar hayli estetik cerrahi operasyon var ki! Ve kimi vakit hiç bir estetik operasyon bireye yetmez oluyor. Burada mevzuyu daha da aydınlatmak gerekir. Herkes cerrahi operasyon olabilir. Kendini nasıl memnun hissediyorsa o hale yaklaştırabilir lakin şayet birinde vücut dismorfik bozukluk var ise bu önemli bir durumdur. Kişi ütopyasında zihninde bir profil idealize eder. Bu bir ünlü olabilir ya da kendi oluşturduğu bir karakter olabilir. Kişi cerrahi operasyonlar ile kendisini daima zihnindeki profile benzetmeye çalışır. Bu uğurda bir sürü estetik operasyon geçirir. Üstelik hiç bir vakit da istediği imaja kavuştuğunu hissedemez.

örneğin beş sefer burun ameliyatı olabilir lakin bir daha istediği buruna kavuşamaz. Zira aslında kusur o kişinin vücudunda değil düşüncelerindedir. Biz palavraya dönersek, kişi imajını sevmiyorsa ve kusurlarını makul makyaj teknikleri ve uygulamalarla saklamaya çalışıyor ise üzerine bir de “no filtre” diyorsa aslında o kişi doğal olarak hoş ve cazibeli olduğuna inanamadan ve o denli hissetmeden karşı tarafa hoş ve cazip olduğuna dair izlenim vermeye çalışıyordur. Bu benim doğal halim demeye çalışıyordur. Makyaj teknikleri ve uygulamalarla daima olarak zihninde oluşturduğu ‘ben’ e yaklaşmaya çalışır.

– Mert burada ortaya girmek istiyorum. Sonuçta bu palavra bir buluşmada ortaya çıkıyor ve karşı cins için tam bir hayal kırıklığı oluyor. Bile bile niye bu palavra söylenir anlamıyorum.

Ya Burçak ne kıssalar duyuyorum ben. Buluşuyor çiftler, kişi bakıyor karşısındaki şahsa kaş onun fotoğraflarındaki kaş değil, burun onun burnu değil, dudaklar o gördüğü fotoğraftaki dudaklar değil… Ne yapıyor, bir mazeret uyduruyor çabucak. Acil bir işim çıktı, benim kalkmam gerekiyor çabucak. bu biçimde bir dava bile var. Karı koca evleniyorlar, adam sabah uyandığında eşini görür görmez korkuyor. Bayan o kadar epey makyaj yapmış ki adam kendini dolandırılmış üzere hissediyor ve dava açarak davayı kazanıyor.

Burada şunu söylemek istiyorum. Sizi en doğal halinizle kabul etmeyecek beşerle aslına bakarsanız birlikte olmayın. Her vakit bakımlı olamazsın ki o insan karşısında. Hasta olacaksın, yaşlanacaksın… Bu niçinle seni her halinle sevecek beşerle bir arada olmalısın. Saçımız, güzelliğimiz, yakışıklılığımız her vakit bizimle olmayacak. Hatta mental sıhhatimiz da bizde kalmayacak. Seni kusurlarınla kabul edecek kişiyi ömrüne alman lazım. Bu demek değil ki daima bakımsız olalım, kendimizi salalım… elbette mümkün ölçüde kendimize özeneceğiz.

– Bu keyifli sohbet için epeyce teşekkür ediyorum Mert… Okurlarımıza Takviye Yayınevi’nden çıkan Denize Düşen Palavraya Sarılır kitabını tavsiye ediyorum.

Ben de epeyce teşekkür ederim.

Instagram

Facebook