yüzer iskele ve günde 2 milyon öğün dağıtacak bin adam

kunteper

Global Mod
Global Mod
Gazze Şeridi kıyısı açıklarında, bölgedeki Filistinli nüfusu karşılayıp günde yaklaşık iki milyon öğün dağıtabilecek bir yüzer iskele. Bu, ABD'nin, eski askeri ve istihbarat görevlileri tarafından yönetilen, az bilinen özel bir şirket olan Fogbow ile birlikte geliştirdiği iddialı plandır. Operasyona binden fazla Amerikan askeri katılacakancak Pentagon bunun Gazze Şeridi'ne ayak basmayacağını garanti etti. Aynı şekilde hiçbir sivil iskeleye çıkamayacak.

Teknik olarak Pentagon'un her zaman açıkladığı gibi yapı iki bileşenden oluşacak: çelik parçalardan oluşan büyük bir yüzer iskele ve daha küçük bir iskele. 548 metre uzunluğunda iki şeritli geçit ile ana karaya bağlanacak. Geçit, birbirine bağlanan ve kıyıya sabitlenen 40 metrelik çelik parçalardan oluşacak. Kargo gemileri, malzemeleri yüzer havuza teslim edecek ve buradan da malzemeler, yüzer havuza ulaşacak bir dizi mavna ve daha küçük gemilere boşaltılacak. Bu, Amerikan ordusunun bölgeye ayak basmamasını sağlamak için denizde inşa edilen ve sahile “sıkışan” bir yolla Gazze Şeridi'ne bağlanacak.

Bilgili kaynakların BBC'ye açıkladığı gibi, ABD ve İsrail hükümetlerinin onayladığı bir plan kapsamında konteynerler yüzer iskeleye boşaltılacak ve içindekiler Gazze'deki dağıtım noktalarına götürülmek üzere kamyonlara yüklenecek. BBC'ye Fogbow'un hala fon aradığı ve bir dizi Avrupa ve Orta Doğu hükümetine planlar hakkında bilgi verdiği söylendi. Uzun vadede Fogbow, Gazze'ye yardım ulaştırılmasına yardımcı olmak için bağışçıların işlettiği bir vakıf kurmayı planlıyor.

Planın başarısının güvenliğe bağlı olduğunu belirten Amerikalı askeri uzmanlar, halen aktif olan bir savaş bölgesinde düşman ateşiyle vurulma ve kıyıda toplanan büyük sivil kalabalığın saldırısına uğrama olasılığına dikkat çekiyor. Bu nedenle insani yardım sağlama konusunda deneyimli ABD Donanması gazisi emekli Tuğamiral Mark Montgomery, operasyonun hem sahilde hem de yakınlardaki sığ sularda bir “güvenlik kozası” yaratılması gerektiğini söyledi. Montgomery, “İskelede sivilleri barındıramazsınız” dedi. “Bu, çocukları için yiyecek sıkıntısı çeken bir ebeveyn ya da başka birini öldürmeye çalışmak isteyen biri olabilir. Bu, operasyonları sekteye uğratır” diye açıkladı.

Plana aşina olan iki kaynak BBC'ye, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) sivil kalabalığının sahile ulaşmasını önlemek ve bölgeyi güvenli hale getirmek için “dış” güvenliği üstleneceğini söyledi. Dağıtım yerel, silahsız Filistinlilerin sorumluluğunda olacakken, Fogbow'un yardım dağıtımıyla ilgili olmayan sınırlı lojistik görevlere sahip olduğuna inanılıyor.

Montgomery, Amerikan askerlerinin Gazze'de olmayacağından şüpheli çünkü “işlerin olması gerektiği gibi gittiğinin kontrol edilmesi” gerekecek. Yani, eğer sahilde gerçekten ABD askeri yoksa, o zaman “dışarıdan bir yüklenici, muhtemelen emekli bir Amerikan askeri olacaktır” diye ekledi.

Yardımın etkinliği konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı, bunun bir fark yaratabileceğine inanıyor. Çünkü amaç günde 2 milyon öğün yemek dağıtmak olsaydı, bu Gazze Şeridi'nin neredeyse tamamının, yani 2,3 milyon insanın ihtiyacını karşılardı. Bu, şu anda Mısır sınırındaki Refah kapısı ve İsrail ile Kerem Şalom kapısı aracılığıyla kara yoluyla ve havadan yardım yoluyla gelen yardımlardan çok daha üstün olacaktır. Ancak Gazze halkına yardım ulaştırmanın en hızlı yolu kara yoluyla olmayı sürdürüyor ve bu nedenle, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller'ın açıkladığı gibi, bu tür bir dağıtımın yerine deniz desteği getirilecek.

Montgomery, “En iyi senaryoda bile iskele etkili bir dağıtım mekanizması olarak iki ay boyunca kurulmayacak” dedi. “Önümüzdeki 45 gün boyunca insani zorluklarla karşı karşıya kalırken bunu hesaba katmalıyız” diye vurguladı.

Ancak BBC'nin öğrendiğine göre Fogbow, yüzer havuz inşaatı tamamlanmadan önce malzemeleri kamyonlara boşaltabilmek için mavnaların kıyıya yeteri kadar yaklaşmasını sağlamak üzere bir sahili tarama olasılığını inceliyor. (kaydeden Melissa Bertolotti)

Ayrıca okuyun