‘Uzak kalamazdım’: Rusların geri itilmesiyle bölge sakinleri Kharkiv’e geri dönüyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
Salı günü başkent Kiev’den gelen trenle kentin bombardımanından kaçan akrabalarının gelmesiyle aile fertleri, Salı günü Kharkiv tren istasyonunda sevinçle birbirine sarıldı.

25 yaşındaki Daryna Mostyvskaya annesini çiçeklerle karşıladı, ancak annesi çantaları ve aile kedisi ile trenden inmeden önce köpeği CJ’ye önce kıvranan bir kürk demeti verildi.

50 yaşındaki ilk yardım görevlisi olan annesi Lyudmyla Mostyvskaya, yaklaşık bir aydır uzaktaydı. “Özledim,” dedi yaşlı kadın. “Uzak kalamazdım. Kalbim kırılıyordu.”

Avukat olan kızı, gönüllü bir gruba katılmıştı ve aylarca şehirde, savaşın ilk günlerinde başlayan ağır bombardıman altında kaldı.

Daha önce Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv, Rus kuvvetleri tarafından neredeyse kuşatılmıştı ve son haftalarda bir Ukrayna karşı taarruzu saldırgan güçleri uzaklaştırana kadar iki ay boyunca her gün saldırıya uğradı.

Rus kuvvetlerinin şehirden yaklaşık 20 mil uzağa çekilmesi, sürekli topçu ateşinden bir soluklanma sağladı ve sığındıkları orta ve batı Ukrayna’dan her gün 2.000 kadar insan trenle geri dönüyor.

Annesi onu öperken, Mostyvskaya’nın kızı gülerek “Geri gelmesine izin vermedim” dedi. “Ukrayna’da hiçbir yer güvenli değil ve her gün her an değişebilir. Ancak Ukrayna güçlerimiz sayesinde artık daha güvenli” dedi.
-