‘Utanç ve Acı Hissediyorum’: Papa Kanada’nın Yerli Halkından Özür Diledi

urfali

Global Mod
Global Mod
VATIKAN ŞEHRİ — Papa Francis Cuma günü Roma Katolik Kilisesi’nin 100 yıl boyunca Yerli çocukları istismar eden bir Kanada yatılı okul sistemine dahil olmasından dolayı özür diledi. düzinelerce çocuğun kalıntılarının bulunduğu isimsiz mezarlar.

Papa, “acı verici” istismarlar için “utanç ve acı hissediyorum” dedi. “Tanrı’dan af diliyorum ve özür dilemek için Kanadalı piskoposlara katılıyorum.”

Francis ayrıca iyileşme ve uzlaşma sürecinin bir parçası olarak “yakınlığımı” daha iyi gösterebileceği Kanada’ya seyahat edeceğine söz verdi.

Francis, Vatikan’a özür dilemek için seyahat eden Kanada’nın en büyük üç Yerli grubundan 62 delege ile Apostolik Sarayı’ndaki bir dinleyici kitlesi sırasında konuştu. Bu, Kanada’nın Yerli halkından bir papadan ilk özürdü ve Francis’in önceki pozisyonunun tersine çevrilmesiydi.

1880’lerden 1990’lara kadar Kanada hükümeti, Ulusal Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun bir tür “kültürel soykırım” olarak adlandırdığı bir zorunlu yatılı okullar sistemi yürüttü. ” Katolik Kilisesi, sistemdeki okulların yaklaşık yüzde 70’ini işletiyordu.

Yaklaşık 150.000 Yerli çocuk ailelerinden ayrılarak hem fiziksel hem de cinsel istismarın, ihmal ve hastalığın yaygın olduğu bu yatılı okullara gönderildi. Komisyonun başkanı olan eski yargıç Murray Sinclair, en az 6.000 çocuğun kaybolduğunu tahmin ediyor.

Dene ulusal şefi, merkezi ve Kanada Yerli gruplarından delegeler Gerald Antoine Perşembe günü St. Peter Meydanı’nda haber medyasına seslendiler. Vatikan. Kredi… Vincenzo Pinto/Agence France-Presse — Getty Images

Cuma günü, Inuit delegasyonu üyeleri tarafından söylenen “Babamız” da dahil olmak üzere çeşitli Yerli grupların dillerinde dualarla başlayan dinleyiciler, Vatikan’da bir hafta süren duygusal ve bazen acı verici bir karşılaşmayı sonlandırdı. onlarca yıl önce başlayan bir yolculuğun parçası.

Alberta ve Saskatchewan’daki Altı Birinci Ulus Antlaşması Konfederasyonu’nun eski büyük şefi Wilton Littlechild Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında “40 yıldan beri Roma’ya bu yürüyüşteydim” dedi. .

Bu haftanın başlarında Métis, Inuit ve First Nations delegeleriyle yapılan özel oturumlarda Francis, Katolik eğitimcilerin ellerinde maruz kaldığı acı dolu hikayenin ardından hikayeyi duydu. okullar. Delegeler – hayatta kalanlar, liderler, yaşlılar, gençler ve çeşitli uluslardan manevi danışmanlar – papanın dikkatle dinlediğini ve üzüntüsünü dile getirdiğini söyledi. Delegeler bu hafta, Papa’nın açık yaraları iyileştirme konusundaki kararlılığının samimi olduğuna inandıklarını söylediler.

Ontario’daki Onigaming First Nation’ın Ojibways’inden bir ihtiyar olan Fred Kelly, yalnızca “kilisenin başı” değil, her şeyden önce “bir insan olan” Francis ile konuşmaktan onur duyduğunu söyledi. bir kalp ve şefkatle.” Francis’e bir çift mokasen getirdiğini ve papayı “bizimle yürümesi” için davet ettiğini söyledi.

Grubun manevi danışmanlarından Bay Kelly, Francis’e manevi bir isim de verdi: “Ona benim dilimde artık beyaz tüy olarak bilindiğini söyledim” dedi. onu beyaz tüylü. “Birleşen ve şimdi beyaz güvercinle uçan kartalı anmak için. Barış ve uyum sözcükleri, her birimizin anladığı gibi, Büyük Ruh’un yaratıcısı Tanrı’nın amaçladığı gibi, bir kez daha gerçek kardeşler olabilmemiz için nihai uzlaşma ve şifa sözcüklerine götürür.” Papa Francis,

“Acı verici” istismarlar için “utanç ve acı hissediyorum” dedi. “Tanrı’dan af diliyorum ve özür dilemek için Kanadalı piskoposlara katılıyorum.” Kredi… Andreas Solaro/Agence France-Presse — Getty Images

Francis’ten hayatta kalanlardan ve ailelerinden özür dilemek için Kanada’ya gelmesini istemenin yanı sıra, delegeler Francis’ten Vatikan Müzeleri koleksiyonlarındaki eserleri ülkesine geri göndermesini ve araştırmacıların kayıtları ve belgeleri tarayabilmeleri için Vatikan arşivlerini açmasını istediler. Yatılı okul sistemi ile ilgili.

Delegeler ayrıca Francis’ten Papa VI. Katoliklik. Birleşmiş Milletler’e göre, “keşif doktrini” hakkında bilgi veren papalık boğası, “Yerli topraklarına el koymak ve onların sömürgeci ya da egemen uluslara transferini kolaylaştırmak için yüzyıllar boyunca kullanıldı”.

Kanada’daki yerli gruplar, doktrinin altında yatan ırksal üstünlük teorilerinin uzun süredir gözden düşmesine rağmen, 2014 yılına kadar toprakla ilgili yasal anlaşmazlıklarda su yüzüne çıkmaya devam ettiğini söylüyor. Kanada Yüksek Mahkemesi o yıl isim vermeden karar verdi. Papalık boğası, Avrupalılar tarafından talep edilene kadar kimsenin toprak sahibi olmadığı fikrinin “Kanada’da asla uygulanmadığını” söyledi.

Birinci Milletler Meclisi Ulusal Gençlik Konseyi eş başkanı Taylor Behn-Tsakoza Perşembe günü Francis ile bir araya geldiğinde, “bir keşif doktrini hakkında çok şey var” dedi. Ondan papalık boğasını iptal etmesini ve onu Yerli insanlara ve kültürlerine değer veren yeni bir resmi belgeyle değiştirmesini istediğini söyledi.

“Buraya sadece şikayet etmeye gelmedik” dedi. “Ona çözümler de sunduk”

Bayan Behn-Tsakoza “Benim neslim yatılı okullara gitmedi ama biz yine de bunun etkilerini yaşadık” dedi. Büyümek ve yaşlı nesillerin “kim olduklarıyla gurur duymak için her gün mücadele ettiğini” izlemek zordu.

Perşembe günü Francis ile yaptığı görüşmeden sonra, başka bir delege ve eski yatılı okul öğrencisi Phil Fontaine, İlk Milletler Meclisi’nin ulusal şefi olarak ilk kez 2009’da Vatikan’a özür dilemek için gitti. Papa Benedict XVI’dan umut dile getirdi. “Geçmişte pek çok kişinin kafasını karıştıran bu konuda nihayet köşeyi dönmenin eşiğinde” hissettiğini söyledi. Şunları ekledi: “Kutsal Baba’nın bize ‘Kilise sizinle’ dediğini duyduk ve bu inanılmaz derecede önemli bir açıklamaydı.”

Kilise, geçen yıl, üç Yerli grubun, zemine nüfuz eden radarın, çoğu çocuk olmak üzere insan kalıntıları içeren yüzlerce işaretsiz mezarın işaretleri bulduğunu açıklamasının ardından özür dileme konusundaki tutumunu yumuşattı.

İlk duyuru Mayıs ayında British Columbia’daki bir First Nation’ın jeofizik bir araştırmanın 215 kişinin kalıntılarının eski Kamloops Kızılderili Konut Okulu’nun arazisinden bir nehir boyunca uzandığını gösterdiğini bildirmesiyle geldi. Araştırmayı yürüten antropolog, kalıntıların çoğunun boyutlarının, kayıp olanlar gibi çocuk olduklarını gösterdiğini söyledi.

Birinci Milletler Meclisi’nden Bay Fontaine, “Kısmen Kamloops’ta olanlardan dolayı dünyanın gözleri bütün hafta üzerimizdeydi” dedi. “Keşif haberleri tüm dünyaya yayıldı ve o noktada kilisenin bizimle birlikte ilerlemek için gidecek başka bir yeri olmadığına ikna oldum.”

Dene ulusal şefi Gerald Antoine, Kanada Yerli halkının “Kutsal Baba Kutsal Peder’i tam olarak ağırlamayı dört gözle beklediklerini ve bunun bir ölçüde güven, haysiyet ve saygı açacağını umuyoruz” dedi. zarar gören tüm insanlara.”

Cree Nation of Eeyou Istchee’den Büyük Şef Mandy Gull-Masty Perşembe günü yaptığı açıklamada, “hatırlatmak için bir çift el yapımı kar ayakkabısı verdiğini söyledi. Papa, biz hala buradayız ve Cree kültürü hala burada.” O ve halkı, Papa’nın Kanada’yı ziyaret etmesini, hayatta kalanlar, aileleri ve liderleriyle görüşmesini ve sorumluluğun kabul edilmesini bekliyorlardı.

“Özgünün gücünü görmezden gelemeyiz,” dedi, “öfkeyi ve incinmeyi barış ve sevginin iyileşme sürecine dönüştürmenin.”

Francis ziyareti İngilizce bir kutsama ile sonlandırdı. “Benim için dua edin, sizin için dua ediyorum. Güle güle,” dedi.
-