Ukrayna’daki sivil kurbanların görüntüleri bazı yabancı gönüllüleri savaşmaya teşvik ediyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
Will, 33, solda, Kuzey Carolina’dan eski bir ABD Denizcisi ve 29 yaşındaki Meksika ordusunda kıdemli bir asker olan Luis, savaşa katılmak için gönüllü oluyor Rus kuvvetlerine karşı. Kredi… The New York Times için Mauricio Lima

“Evde oturup para kazanabilir ve kenardan izleyebilirdim, ama eğitimim var, yeteneklerim var,” dedi eski bir ABD Denizcisi Will. Kredi… The New York Times için Mauricio Lima

Meksika Ordusu gazisi Luis, Mariupol’da çekilen bir Associated Press fotoğrafında Ukraynalı bir kadın hakkında “O kadında kız kardeşimin yüzünü gördüm” dedi. Kredi… The New York Times için Mauricio Lima

LVIV, Ukrayna — Meksika Ordusu gazisi Luis, bir Rus hava saldırısından sonra Ukraynalı bir doğum hastanesinden kaldırılan yaralı hamile bir kadının fotoğrafını gördü ve kız kardeşini hatırladı.

Kuzey Carolina’dan bir denizci olan Will, bir Rus tankının içinde yaşlı bir Ukraynalı çiftin olduğu bir arabaya birkaç mermi attığını gösteren bir görüntüyle sarsıldı. Alman Ordusunda patlayıcıları etkisiz hale getiren bir çiftçi olan Martin, Rusya’nın işgalini belgeleyen bir haftalık televizyon görüntülerine kızdı.

Cuma günü Ukrayna hükümetinin onları eğitimden önce yerleştirdiği Lviv’deki bir hostelde bekleyen birkaç yabancı askeri gönüllü arasındaydılar. Şubat ayındaki Rus işgalinden sonra Ukrayna, yabancı bir lejyon oluşturduğunu duyurdu ve askeri deneyime sahip Ukraynalı olmayanları gelip savaşa katılmaya davet etti.

The New York Times’ın röportaj yaptığı küçük gönüllü gruplarından hiçbiri, kendi ülkelerindeki Ukrayna büyükelçilikleriyle temasa geçtiklerinde bir yanıt alamadı, ancak yine de seyahate çıkmaya karar verdiler. Yabancıların çoğu sosyal medyada ve televizyonda gördüklerinden ilham aldıklarını söyledi.

Yabancı gönüllüler, yabancı bir ordu için savaşmak üzere evlerine döndüklerinde yargılanabilecekleri endişesi nedeniyle yalnızca ilk isimleriyle tanımlanmalarını istedi. 18. yüzyıldan kalma bir ABD yasası, vatandaşların ABD ile savaşta olmayan ülkelerle savaşmasını yasaklıyor, ancak nadiren uygulanıyor.

Ukrayna dışişleri bakanı Dmytro Kuleba, 52 ülkeden 20.000’den fazla insanın savaşmak için gönüllü olduğunu söyledi, bu sayı doğrulanamadı. Ukraynalı yetkililere göre, iki hafta önce Liviv yakınlarındaki yabancı gönüllüler için kullanılan bir eğitim üssüne Rus füze saldırısı en az 35 askeri personel ve sivili öldürdü. Rusya 180 yabancı askeri gönüllüyü öldürdüğünü söyledi. Her iki rakam da bağımsız olarak doğrulanamadı.

Cuma günü pansiyonda bekleyen gönüllüler yılmadı.

29 yaşındaki Luis, on yıl önce Meksika Ordusu’nda uyuşturucu kartelleriyle savaştığını söyledi, ancak geçen haftaya kadar Meksika’nın Chihuahua Şehrinde çoğunlukla düğünleri fotoğraflayan bir etkinlik fotoğrafçısıydı. Daha sonra Reddit’te gezinirken, Mariupol’daki bir doğum hastanesine Rus grevinin ardından kurtarma görevlileri tarafından sedyede kimliği belirsiz hamile bir kadını gösteren bir Associated Press fotoğrafı buldu. Rus yetkililer, Ukrayna güçlerinin hastaneyi üs olarak kullandığını ve görüntülerin sahte olduğunu söyledi.

“O kadında kız kardeşimin yüzünü gördüm,” dedi Luis. “Henüz çocuğum yok ama bebeğin babasının nasıl hissettiğini, kadının ve ailesinin nasıl hissettiğini hayal ettim.”

Avrupa’ya uçmadan önce hiç Ukraynalı biriyle tanışmamıştı. Ancak kadının ve bebeğinin öldüğünü okuduğunda, stüdyosunu kapatmaya, kameralarını satmaya ve Polonya’ya gitmek için dört uçuş rezervasyonu yaptırmaya karar verdi, oradan Ukrayna sınırına gitti.

Anne babasına, 25 yaşındaki kız kardeşine ve dört yıllık kız arkadaşına tatile gideceğini söyledi. “Asla anlamayacaklar,” dedi. “Bu konuşmaya nasıl başlayacağımı bilmiyorum.”

Will, tankın sivil bir araca ateş açtığı görüntüsünü gördüğünde kamyon şoförü ve posta işçisi olarak çalışıyordu. Ukrayna medyası tarafından yayılan ve sokaktaki güvenlik kameraları tarafından çekildiği anlaşılan görüntüde, arkasında engelli bir yolcuyu gösteren çıkartma olan sivil bir araba, bir tank ateş etmeden önce bir kavşağın yakınında duruyor. Sürücü ve bir yolcu hayatını kaybetti.

“Bunlar sivildi,” dedi 33 yaşındaki Will. “Sadece günlerini yaşıyorlardı, biliyor musun? Bu anlamsız. Bu tamamen başka bir düzeyde vahşet” dedi. Kenarda kalamazdı, çünkü eski bir denizci olarak “Eğitimim var, yeteneklerim var” diye ekledi.

Almanya’dan bir çiftçi olan 35 yaşındaki bir başka gönüllü Martin, Avrupa topraklarındaki bir savaşın televizyon görüntülerinin kendisini Ukrayna’ya gelmeye ikna ettiğini söyledi.

“Ordu deneyimim var ve Avrupa’yı savunmak istiyorum” dedi, yağmurda Ukraynalı bir yetkiliyi onları bir eğitim üssüne götürmek için takip etmek için yola çıkmadan önce.
-