Ukrayna’da Savaş, Daha Fazla Askeri Harcama için Kongre’de Destek Topluyor

urfali

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Washington Demokrat Temsilcisi Adam Smith, Silahlı Kuvvetler Komitesi başkanı olarak oturduğu yerden, verimsiz harcamalarla şişirilmiş bir Pentagon bütçesi olarak gördüğü şeyden uzun süredir yakınıyor. Şahin milletvekilleri geçen yıl ordunun kasasına yaklaşık 24 milyar dolar daha akıtmak için başarılı bir suçlamaya öncülük ettiğinde, harekete karşı çıktı.

Ancak geçen hafta, Rus kuvvetleri Ukrayna’ya saldırılarını sürdürürken ve o gelecek yılın askeri bütçesinin boyutunu düşünürken, Bay Smith farklı bir tonda konuştu.

“Henüz bir sayı seçmedim,” dedi, “ama kuşkusuz, düşündüğümüzden daha büyük olması gerekecek.” Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, ulusal güvenlik duruşumuzu ve savunma duruşumuzun ne olması gerektiğini temelden değiştirdi. Daha karmaşık hale getirdi ve daha pahalı hale getirdi. ”

Onun değişimi, Demokratların zaten Bay Biden kara savaşları ve Amerikan gücünün yurtdışında kullanımını yeniden tasavvur etmek istediğini belirtti.

Şimdi, Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir V. Putin’in askeri saldırısıyla karşı karşıya ve Avrupa’da uzayan bir savaşın ve cesaretlendirilmiş bir Çin’in artan korkuları, her iki ülkede de milletvekilleri Geçmişte direnmiş olanlar da dahil olmak üzere taraflar, değişen bir güvenlik ortamını ele almak için askeri harcamalarda büyük artışlar için baskı yapıyor.

Ukrayna’dan, Rus füzelerinin amansız ve gelişigüzel bir yaylım ateşi tarafından harap edilen şehirlerin görüntüleri akarken, Ukrayna davasına yardımcı olacak anlamlı bir yasanın arkasında birleşmeye çalışan Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, birkaç önemli araçtan birinin etrafında toplanıyorlar. onlar için kullanılabilir: para ve silah göndermek.

Meclis bu hafta Ukrayna’ya 10 milyar dolarlık acil durum fonunu onaylamaya hazırlanıyor, buna 4,8 milyar dolar zaten Ukrayna’ya ve doğu yan müttefiklerine gönderilen silahların maliyetini ve Amerikan birliklerinin konuşlandırılmasını karşılamak için dahil. Ancak şimdiden Pazartesi günü, New York Demokratı ve çoğunluk lideri Senatör Chuck Schumer, milletvekillerinin Kiev’e daha fazla yardım göndermeye ne kadar istekli olduğunun bir işareti olarak, milletvekillerinin 12 milyar dolarlık bir paketi onaylayabileceklerini öne sürdü. Yalnızca ABD, Avrupa’ya 15.000’den fazla asker gönderirken, gerekirse NATO’nun yanıt gücüne 12.000 asker daha gönderiyor.

Acil ihtiyaçların finansmanının ötesinde, daha cömert Pentagon harcamaları konusundaki fikir birliği, muhtemelen Bay Biden ve birçok Demokratın umduğu türden büyük artışları kilitleyerek, gelecek yılın savunma bütçesi etrafında müzakereleri yönlendirmesi muhtemel bir dinamiğin ön izlemesini yapıyor. bitirmek için.

Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde yer alan Virginia Demokrat Temsilcisi Elaine Luria, “Sanırım insanlar bir şekilde güvenli bir dünyada yaşadığımıza dair bu pustan uyanıyor” dedi.

Ms. Luria şunları ekledi: “Geçen yıl Beyaz Saray’dan, özellikle Çin’e, özellikle de Donanma veya gemi inşasına ilişkin olarak gelen bütçeden memnun değildim ve yeni dünyanın ışığında çok hayal kırıklığına uğrayacağım. bir daha böyle bir bütçe çıkarsalar.”

Düşüncedeki hızlı değişim, Meclis, Senato ve Beyaz Saray’ın birleşik Demokratik kontrolünün daha küçük bir Pentagon bütçesine ve dünya çapında Amerikan birliklerinin ayak izinin azalmasına dönüşeceğini ümit eden ilericiler için bir aksilik. .

Minnesota Demokrat Temsilcisi İlhan Omar kısa bir röportajda, ABD’nin Ukraynalılara bazı savunma silahları sağlamasının çok önemli olduğuna inandığını söyledi, ancak şunları ekledi: fazla olur? Evet.”

Bayan Omar, özellikle dünyanın dört bir yanından siviller Rus Ordusunu geri püskürtmeye yardım etmek için Ukrayna’ya akın ederken, bir isyanı silahlandırma olasılığı konusunda özellikle endişeli olduğunu söyledi.

Somali doğumlu Omar, “Afganistan’da bu kadar çok insanı Ruslara karşı savaşmak için silahlandırdığımızda bunun sonucunun ne olduğunu gördük” dedi. “Bu insanların çoğu kendi ülkelerine geri döndü ve benim geldiğim ülke de dahil olmak üzere çok fazla tahribata yol açtı.”

Bay Biden geçen hafta sonu, Javelin tanksavar füzeleri ve Stinger uçaksavar füzelerinin yanı sıra küçük silah ve mühimmat içeren 350 milyon dolarlık bir silah paketine izin verdi; bu, ABD askeri depolarından tek yetkili en büyük silah transferini temsil eden bir sevkiyattı. başka bir ülkeye.

Pazartesi günü Polonya’nın Przemysl kentindeki Amerikan askerleri. Yalnızca ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Avrupa’ya 15.000’den fazla asker konuşlandırdı. Kredi… Erin Schaff/The New York Times

Birçok yasa koyucu daha ileri gitmek istiyor. Birkaç Cumhuriyetçi senatör, Ukrayna direnişini desteklemek için ayrı bir fon kurulmasını onaylayarak, Ukrayna’da hükümetleri düşse bile uzun süre savaşmaya istekli olanları silahlandırmaya devam etme iştahının sinyalini verdi.

Silahlı Kuvvetler Komitesi’nin en üst düzey Cumhuriyetçisi Idaho’dan Senatör Jim Risch, “Daha fazla Cirit görmek istiyorum” dedi. “Daha fazla Stinger görmek istiyorum.”

Rusya-Ukrayna Savaşı: Bilinmesi Gereken Önemli Şeyler

Kart 1 / 3

Siviller saldırılara yakalandı. Rusya, Ukrayna’daki sivil hedeflere ve altyapıya yönelik ayrım gözetmeyen saldırıları giderek artırırken, yardım gelmezse ve insani ateşkesler gerçekleşmezse, önümüzdeki günlerde binlerce Ukraynalı’nın ölebileceğine dair korkular artıyor.

Önemli şehirler. Rus topçusu Mykolaiv’deki yerleşim bölgelerini vurdu, ancak Ukrayna kuvvetleri bir başka şiddetli çatışma gününden sonra kontrolü sürdürdüklerini söyledi. Kiev’de bir Ukraynalı komutan, iki Rus uçağının düşürüldüğünü iddia etti. Diğer şehirlerdeki çatışmalar burada duruyor.

Ekonomik serpinti. Küresel hisse senetleri, ABD’li yetkililerin Kongre’de ve Biden yönetiminin, Başkan Vladimir V. Putin’i daha da cezalandırabilecek ve zaten yüksek olan gaz fiyatlarını daha da kötüleştirebilecek Rus petrol ithalatı yasağını tartmasıyla birlikte düştü ve enerji fiyatları sıçradı.

Cumartesi günü, devam eden Rus saldırıları karşısında cüretkar olan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin, ek silahlar için senatörlere yalvardı, davasına daha fazla destek verdi.

Teksas Cumhuriyetçisi Senatör Ted Cruz, Kongre’ye ek bir askeri yardım acil harcama faturası geçirmesi çağrısında bulundu. Ve New Jersey Demokrat Temsilcisi Tom Malinowski, Kongre’nin Doğu Avrupa müttefiklerine Ukrayna’ya uçak veya karadan havaya füze sağlamaları halinde tazmin edilecek finansmanı hızla onaylamasını önerdi.

“Polonyalılara, Rumenlere ve diğerlerine bunun, onlara yardım etmek istediğimiz bir şey olduğunu bildirmeliyiz,” dedi Bay Malinowski.

Milletvekilleri de Avrupa’da ve ötesinde uzun vadeli çözümler arıyor. Geçen hafta bir Silahlı Hizmetler Komitesi oturumunda hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, Baltık’taki ABD askeri varlığının artırılmasını onayladılar.

Michigan Demokratı ve eski bir Pentagon yetkilisi olan Temsilci Elissa Slotkin, Bay Putin’in işgalini “hem Savunma Bakanlığı hem de Dışişleri Bakanlığının Avrupa’daki varlığımız hakkında nasıl düşünmesi gerektiği” konusunda “büyük bir değişiklik” olarak nitelendirdi.

“Şu anda daha fazla güç koymaktan bahseden meslektaşlarımla daha fazla aynı fikirde değildim” dedi Slotkin, daha sonra ekledi, “Biz Caydırıcılığı ve onu nasıl yeniden kuracağımızı tamamen yeniden değerlendirmemiz gerekiyor.”

Ukrayna’daki savaş ayrıca, Bay Putin’in kampanyasının, uzun süredir Tayvan’ı Çin yönetimine geri döndürmeye çalışan Başkan Xi Jinping’i cesaretlendireceği ve bazı milletvekillerinin hem Avrupa’da hem de Avrupa’da ek askeri desteğin olduğu sonucuna varmasına yol açacağı endişelerini artırdı. doğuda gereklidir.

Indiana Cumhuriyetçi Senatör Todd Young, “Ukrayna’daki birleşik müdahalemiz, Tayvan’ı işgal etmeleri durumunda neler bekleyeceği konusunda Pekin’e bir caydırıcılık mesajı göndermelidir” dedi.

Dinamik, Washington’u kontrol eden Demokratlara, özellikle de bu konuda en açık sözlü olan savaş karşıtı liberallere – öncülük etmesi için askeri harcamaları kısmak için baskı yapanlara bir darbe indirdi.

İlerici bir savunuculuk grubu olan Just Foreign Policy’nin yönetici direktörü Erik Sperling, “Bu, en azından Capitol Hill’de biraz destek kazanma açısından ilerleme kaydeden ilericiler için kesinlikle bir meydan okuma” dedi. “Şimdi, daha önce güçlü bir şekilde bizimle olan birçok ilerici üyenin orada bir dengeleme eylemi yaparken biraz zorlanacağını düşünüyorum.”

Emily Cochrane raporlamaya katkıda bulundu.
-