Ukrayna ve Rusya, yeni ABD yardımı öncesinde saldırılarını yoğunlaştıracak: senaryo

kunteper

Global Mod
Global Mod
Rusya, yeni ABD yardımı gelmeden Ukrayna'ya saldırılarını artırabilir. Bu, Kiev'e 60,8 milyar dolarlık yardım sağlayan Ukrayna Güvenlik Ek Ödenek Yasası'nın Temsilciler Meclisi'nde onaylanmasının ardından Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW) tarafından yazıldı.

ISW bize tasarının “yardım gelmeye başlamadan önce Senato tarafından onaylanması ve başkan tarafından imzalanması gerektiğini” hatırlatıyor. Bu gereklilikler ve ABD teçhizatının Ukrayna'daki ön saflara taşınmasının lojistiği muhtemelen şu anlama gelecektir: Yeni ABD yardımı birkaç hafta boyunca cephedeki durumu etkilemeyecek. Bu nedenle cephedeki durum muhtemelen kötüleşmeye devam edecek, özellikle de Rus kuvvetleri yeni ABD yardımı gelmeden önce sınırlı pencereden yararlanmak için saldırılarını artırırsa.”

ABD araştırma merkezinden uzmanlar şu ana kadar “Rus kuvvetleri, enerji şebekesini çökertmek ve Kiev'in altyapısına ve savunma sanayii kapasitesine uzun vadeli zarar vermek amacıyla Ukrayna'nın zayıflamış hava savunma yeteneklerinden yararlanmaya çalıştı” diye hatırlatıyor. ISW, “Amerikan yardımının beklenen gelişi, iyi tedarik edilen Ukrayna kuvvetlerine karşı ulaşılması kesinlikle daha zor hale gelecek olan operasyonel açıdan önemli hedeflere ulaşmak için saldırı operasyonlarını ve füze ve drone saldırılarını muhtemelen yoğunlaştıracak” dedi.

Navalnaya: “Putin öngörülemez, nükleer silah kullanabilir”

Vladimir Putin'in ne yapacağı belli değil, bir noktada nükleer silah kullanmaya karar verebilir. Alexei Navalny'nin dul eşi Yulia Navalnaya, Dpa ile yaptığı röportajda alarmı bir kez daha yükseltti: Nükleer silah kullanma konusunda “Ondan ne bekleyeceğimizi bilmiyoruz, muhtemelen öyle yapardı”. İki yıl önce hiç kimse Rusya Devlet Başkanı'nın Ukrayna'ya saldırı emri vereceğini beklemiyordu, “ama bunu yapmaya karar verdi, insanları terörize ediyor, onları korku içinde tutuyor, Putin'in bundan sonra ne yapacağını kimse bilmiyor” diye uyarıyor.

Navalny'nin dul eşi daha sonra Avrupa'da Rus casusu olduğu iddia edilen kişilerin son zamanlarda tutuklanmasından bahsediyor: “Putin yeni başlamadı, her zaman yapıyor. Savaşları başlatıyor, rakiplerini öldürüyor. Her zaman Avrupa'da çok sayıda Rus casusu olduğunu düşünmüştüm, Rusları casusluk yapıyor, bu çok açık.”

Son olarak, 16 Şubat'ta bir Rus ceza kolonisinde ölen kocasının mirasını devralan Yulia Navalnaya, bir gün Rusya'ya dönme arzusunu itiraf ediyor: “Orada yaşamak istiyorum, çocuklarım oraya dönmeyi hayal ediyor, istiyorum” Alexey'in mezarına gitmek benim için çok önemli ve bunu çok çok yakında yapmayı umuyorum ve mümkün olan en kısa sürede Rusya'ya dönmeyi hayal ediyorum.”

Kiev: Zaporizhia'ya 390 Rus saldırısı, 124 insansız hava aracı kullanıldı

Bu arada bölgesel askeri idare başkanı Ivan Fedorov, Telegram'da Rusların dün Zaporizhzhia bölgesine “390 kez” saldırdığını, hedefleri vurmak için 124 insansız hava aracının kullanıldığını bildirdi.

Ayrıca okuyun