Ukrayna ve Papa: “Zelensky ve Putin ile görüşmeye açığım”

kunteper

Global Mod
Global Mod
“Zamanda duralım, dünya kendi kendini yok ediyor”. Papa, Güney Sudan’dan dönüş uçuşunda düzenlediği basın toplantısında bunu uyardı. Bergoglio ile aynı zamanda Canterbury başpiskoposu ve İskoçya Kilisesi’nin moderatörü. Bergoglio, kendisinin her zaman olduğunu yineledi”hem Ukrayna hem de Rusya cumhurbaşkanı ile görüşmeye açığım, görüşmeye açığım. Kiev’e gitmediysem, o zamanlar Moskova’ya gitmenin mümkün olmadığı içindi ama diyalog halindeydim, aslında savaşın ikinci gününde Rus büyükelçiliğine gitmek istediğimi söylemek için gittim. Pazarlık için küçük bir pencere olması koşuluyla, Putin ile konuşmak için Moskova’ya gidin. Ardından Bakan Lavrov, bunu iyi düşündüğünü ancak ‘sonrasına bakalım’ yanıtını verdi. Bu jest, Putin’e hitaben ‘Bunu onun için yapıyorum’ diye düşündüğüm bir jest.

Ayrıca oku

Daha sonra Bergoglio’ya, dört yıl önce Güney Sudan liderleriyle Vatikan’da barış istemek için yaptığı gibi Kremlin liderinin önünde diz çökmeye hazır olup olmadığı soruldu: “2019 toplantısının jesti nasıl oldu bilmiyorum. , o düşünülmedi ve senin hakkında düşünmeyenler bir daha tekrarlanamaz, seni oraya götüren Ruh’tur, anlatılamaz nokta, ben de unuttum, o bir hizmetti, ben bir enstrümandım. planlı bir şey değil, içsel bir dürtüyle Bugün bu noktadayız, ama tek savaş değilHakkını vermek isterim: Suriye on iki-on üç yıldır savaş halinde, Yemen on yıldan fazla bir süredir savaş halinde; Anavatanlarından sürüldükleri için dünyayı dolaşan zavallı Rohingya halkı Myanmar’ı düşünün. Her yerde, Latin Amerika’da kaç tane savaş patlak veriyor?“.

“Evet, çıkardıkları gürültüden daha önemli savaşlar var ama, bilmiyorum, tüm dünya savaş halinde ve kendi kendini yok ediyor. Ciddi düşünmeliyiz: kendi kendini yok ediyor. Zamanında duralım, çünkü bir bomba daha büyüğünü gerektirir ve tırmanışta sonunun nereye varacağını bilemezsin” diye uyardı Papa.