Ukrayna Düşerken, İşgal Altındaki Bölgelerde Hayat Kötüleşiyor

urfali

Global Mod
Global Mod
GÜNEY UKRAYNA – Bazıları yaya olarak kaçtılar, köyleri savaşırken yıkılan bir köprüyü aştılar. Diğerleri araba konvoyları halinde Rus askeri kontrol noktalarından geçti. Güvenlik arayışı içinde yaptıkları röportajlarda, bu ailelerin geride bıraktıklarının, savaşın çok önemli bir yüzleşmesinin baş gösterdiği Rus işgali altındaki Kherson bölgesinde ve çevresindeki bölgelerde artan tehlike ve zorluk olduğunu söylediler.

Geçen hafta öğleden sonra geç saatlerde Ukrayna’nın elindeki Zaporizhzhia kenti yakınlarındaki bir kontrol noktasında yarım düzine araba durduğunda yolcuların gergin yüzlerinde gerginlik görüldü. Bir kadın, bir askere sarılarak “Ukrayna’ya zafer” diye bağırdı. Anna, “Ukrayna bayrağını gördüm ve ağlamaya başladım” dedi. 7 yaşındaki oğlu sessizce arabanın penceresinden baktı.

Rusya’nın sınır kontrollerini sıkılaştırmasıyla birlikte, güney Ukrayna’da Rus işgali altındaki topraklardan ayrılan ve Ukrayna’nın kontrolündeki bir bölgeye geçen ailelerin sayısı, yılın başında 100’e yakın olan günde ortalama 20’ye düştü.

Bir kadın, Rus işgali altındaki bölgeden geçtikten sonra Zaporizhzhia yakınlarındaki bir kontrol noktasında “Ukrayna’ya Zafer” diye bağırdı ve bir Ukraynalı askeri kucakladı. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

Geçen haftayı atlatanlardan bazıları, tıbbi devaya ihtiyacı olan yolcuları getiriyordu, ancak çoğu, Ukrayna kuvvetleri karşı saldırılarını bastırırken ve Rus askerleri, ölümcül isabetli bombardımandan kaçmak için sivil evlere el koyarken, akıllarının sonuna geldiklerini söyleyen ailelerdi. .

Vadym adındaki bir adam, ağlamamak için yüzünü buruşturarak, “Gücümüz kalmadı,” dedi. Karısı ve kayınvalidesiyle birlikte, ön cephenin karşısındaki Vasylivka kasabasından, plastik torbalarda birkaç eşya ve bir evcil hayvan sepetinde zencefilli erkek kedi ile seyahat etmişti.

Eşi Iryna, ısınma, gaz, telefon hizmeti veya internet olmadığı için ayrıldıklarını söyledi. Son saman, Rus birliklerinin annesinin yaşadığı apartman kompleksini işgal etmeye başladığı zamandı.

Iryna, “Beş katlı apartmanda kalan tek kişi oydu ve taşınmaya başladılar” dedi. Savaş alanından kaçan hemen herkes gibi onlar da güvenlikleri için soyadlarının yayınlanmamasını istediler.

Rus işgali altındaki Enerhodar kentinden yerinden edilen insanlar, geçen hafta Ukrayna’nın Zaporizhzhia kentindeki bir insani yardım merkezinde gıda yardımı aldı. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

Başka bir aile grubu, Rus Ulusal Muhafızlarının Çeçen üyeleri bir hafta önce işgal ettiğinde, Kherson bölgesinin doğu tarafındaki Chervonoblahodatne köylerini terk etmeye karar verdiklerini söyledi.

Savaşın Durumu

• Savaş için Kherson Braketleri: Siviller ve Kremlin tarafından atanan işgal yetkilileri güney Ukrayna’daki şehirden kaçtı, ancak Rus birlikleri yoğun bir mücadele için kazıyor gibi görünüyor. İşte Kherson’ın kontrolünün her iki taraf için de bu kadar önemli olmasının nedeni budur.
  • Altyapı Saldırıları:Kiev’deki yetkililer, Rus füzeleri tarafından ağır hasar gören bir elektrik şebekesini korumak için mücadele ederken, daha önce düşünülemez bir olasılık için planlamaya başladıklarını söylüyorlar: Ukrayna başkentinin tahliyesini zorunlu kılacak tam bir elektrik kesintisi.
  • Diplomatik Cephede:7 ulustan oluşan Grup, Ukrayna’da Rusya ordusu tarafından tahrip edilen kritik altyapıyı yeniden inşa etmek ve bu tür siteleri başka saldırılara karşı korumak için birlikte çalışacaklarını duyurdu.
  • Mülteciler:Savaş, Avrupa’ya sığınan Ukraynalıların sayısını artırarak, sığınmacıları diğer çatışmalardan hattın sonuna kadar itti.
40 yaşındaki Lyudmyla, “Boş evlere taşındılar” dedi. Askerler kontrol noktaları kurdu ve sakinleri aramaya başladı, ateş açma ve top ateşi başladı. “Ateş nedeniyle dışarı çıkamadınız”

Rus birlikleri, Ukrayna kuvvetleri üs olarak kullandıkları okulları ve idari binaları hedef aldığından, bölgedeki yerleşim bölgelerine ve özel evlerin yanı sıra güç durumdaki Kherson şehrine giderek daha fazla sığınıyor. Kaçanların çoğu, Rus birliklerinin sivilleri Ukrayna ateşinden korunmak için kullandığından ve hatta köyleri bombalayarak kendilerini Ukrayna ordusuna yüklediğinden şikayet etti.

Hatta birkaçı, Ukrayna kuvvetlerinin Rus mevzilerinin giderek artan yoğun bombardımanını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Karışıklık ve çelişkili bilgiler arasında çoğu kişi, Ukraynalıların baskısı altında Rus birliklerinin, Rusya’nın bahardan beri işgal ettiği Kherson bölgesinde geri çekilmekte olduğunu söyledi.

Herson şehrinden bir inşaatçı olan 38 yaşındaki Vladimir, “Sadece gitmiyorlar, kaçıyorlar” dedi sırıtarak.

Şehirde, Rus yetkililerin tüm polis gücü ve ulusal muhafızların yanı sıra Rus yönetimiyle çalışan kişileri tahliye ettiğini söyledi.

Güney Ukrayna’da Rus işgali altındaki bölgeden kaçan Ukraynalılar, Zaporizhzhia yakınlarında evraklarını kontrol ediyor. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

Hastanelerden ve acil servislerden tüm ekipmanları alıyorlar” dedi. “Pedagoji enstitüsünün yakınında eve gidiyordum ve askerlerin belgeleri çıkardığını gördüm. Bunlara ne için ihtiyaç duyuyorlar, bilmiyorum.”

Ancak Ukraynalı inşaatçı Vladimir, Rus askeri güçlerinin şimdilik şehirde kaldığını ve Dnipro üzerindeki ana köprü geçişlerinin tehlikeye girmesi ve sıklıkla ateş altında olması nedeniyle daha ağır zırhlı araç ve tankların ayrıldığına dair çok az işaret olduğunu söyledi. Zırh sütunları geçmeye çalıştığı anda vurulacaklarını söyledi. “Sanırım kalacaklar,” diye ekledi.

Cumartesi günü Başkan Vladimir V. Putin de dahil olmak üzere Rus yetkililer, sivilleri beklenen şiddetli çatışmalar öncesinde batı Kherson’dan kaçmaya çağırdılar. Ayrılanların çoğunun Rusya tarafından kurulan yönetimle bağlantıları var ve Dnipro Nehri’nin doğu kıyısında, daha sıkı bir şekilde Rus işgali altındaki bölgeye taşınıyorlar.

Vladimir, Ukrayna’nın Rus üssü olarak kullanılan binalara yönelik giderek artan yıkıcı saldırılarını anlattı.

“Seni mutlu eden şey, adamlarımızın Rus birliklerinin mevzilerini çok hassas bir şekilde vurmaları” dedi. “Çok isabetli bir şekilde vuruyorlar.”

Rus işgali altındaki Enerhodar kentinden yerinden edilen Ukraynalı bir aile, Zaporizhzhia’daki bir insani yardım merkezinde kışlık kıyafet arıyor. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

Kherson şehrinin eski bir sakini, Eylül ayında Moskova yanlısı yetkililerin ilhak konusunda bir referandumu zorlaması ve Ukraynalıların karşı saldırıya başlamasıyla atmosferin daha baskıcı hale geldiğini söyledi.

Eylül ayı sonlarında şehri terk eden 29 yaşındaki aktivist Yevhen, “Vidaları sıkmaya başladılar” dedi. Rus birlikleri tarafından gözaltına alınmış ve Mayıs ayında kötü bir şekilde dövülmüş, önce Ukrayna ordusu için gözcülük yapmakla, sonra da Ukrayna istihbaratı için muhbirlik yapmakla suçlanmıştı.

Batı Ukrayna’dan yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Onlara yanlış cevap verirseniz, en az birkaç darbe alırsınız veya beş veya altı adam sizi ezmeye başlar” dedi. “Başımda bir çantayla küçük bir taburede oturuyordum. Tüm sırtım, kaburgalarım, başım maviydi.”

Yevhen serbest bırakılmadan önce bir propagandaya katılmak zorunda kaldı, ancak Kherson’da yaşamaya, gönüllü olarak çalışmaya ve ihtiyacı olanlara kaçak ilaç dağıtmaya devam etti.

Kachkarivka’dan kaçan siviller, Ukrayna topraklarının daha derinlerine inmeden önce bir parkta bekledi. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

Ancak Eylül ayında askerler evini ziyaret etti ve onu birkaç kez tekrar sorguladı. Ukrayna yanlısı pozisyonu, aktivistleri ve eski ordusu olan kişileri daha aktif bir şekilde aramaya ve gözaltına almaya başladılar” dedi. “Bir gün beni tekrar alıp götüreceklerinden korktum.”

Ukrayna kontrolündeki bölgeye ulaşmak için Yevhen ve eşi, Dnipro Nehri’ni geçmek ve Zaporizhzhia yakınlarındaki tek sınır kapısına seyahat etmek için geçiş başvurusunda bulunmak zorunda kaldılar. Geçmek için iki gün kuyrukta beklediklerini, çünkü sadece bir feribotun çalıştığını ve ordunun doğu yakasına zırhlı araç, kamyon, mühimmat ve asker tahliye ettiğini söyledi. Muhtemelen koruma sağlamak için sadece birkaç sivil aracın onlarla geçmesine izin verildiğini söyledi.

Yevhen, vapuru beklerken, Ukrayna füzelerinin kentte Rus ordusu tarafından kullanılan iki kamu binasına isabet ettiğini söyledi. Bir süre sonra yaralı askerlerle dolu beş altı otobüs önlerindeki vapura bindi.

Vladimir, Rus ordusuna yönelik cezalandırıcı saldırıların ve Rus yönetiminin sürekli tahliyesinin Kherson kentindeki havanın değişmesine yol açtığını söyledi. İnsanlar Ukraynalıların gelmesini bekleyemez” dedi.

Mağazalarda, satış personelinin Rus rublesi cinsinden ödemeyi açık bir şekilde reddettiğini söyledi. “Zaten Ruslarla açıkça dalga geçiyorlar.”

Vladimir, felç geçiren bir komşusunu ve karısını tıbbi tedavi için Zaporizhzhia’ya getirmek için birkaç gün önce Herson şehrinden ayrıldığını söyledi.

Kherson bölgesinden bir mülteci olan 46 yaşındaki Natalia, şimdi Zaporizhzhia’daki yerinden edilmiş insanlar için bir barınakta köpeğiyle birlikte yaşıyor. Kredi… The New York Times için Ivor Prickett

Yolculuk iki gün sürdü ve Vladimir, Rus askerlerinin hasta yolcusu ne olursa olsun her büyük kavşakta kendisine meydan okuduğunu söyledi.

“Hasta olduğunu söylemediler,” dedi. “Her kontrol noktasında bizimle uğraşıyorlardı. ‘Gençsin, 38 yaşındasın, silahlarla döneceksin’ diyorlardı.”

Vladimir, Zaporizhzhia şehrinde yaşam özgürlüğünün tadını çıkarırken, savaşın tehlikelerine rağmen, mümkün olan en kısa sürede Kherson şehrine dönmeyi planladığını söyledi.

“İlk başta endişeliydim ama artık değil. Endişelenmeye çalışıyorum” dedi. “Burada sadece hava saldırısı sirenleri var, ama orada her gün patlamalar oluyor. Burada insanlar füzeler ve kamikaze insansız hava araçları hakkında panikliyor, ama işte tüm eviniz titriyor.”

Ancak Ukrayna kuvvetlerinin pes etmesini istemediğini söyledi. “Ateş etsinler. Orası benim ülkem” dedi. “Topraklarından çalınan benim ülkem.”
-