Teremyağlı Kestaneli Pilav

Adanali

Member
Teremyağlı Kestaneli Pilav Tanımı İçin Malzemeler

• 1 küçük kase kestane(ortalama 20 tane)
  • 400 gram kadar tavuk göğsü
  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 adet orta uzunluk havuç
  • 50 gram teremyağ
  • 2.5 bardak tavuk suyu
  • 2 tatlı kaşığı tuz
Teremyağlı Kestaneli Pilav Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Öncelikle kestaneleri közleyelim.
  2. Bol suyla yıkadığımız kestanelerin bombeli kısmından çapraz çizelim ve yarım saat kadar suda bekletelim.
  3. ondan sonrasında yağlı kağıt serili fırın tepsisinde,evvelde 200 derece ısıttığımız fırında yarım saat kadar közleyelim. Çizilen yerler kıvrılmaya başlayınca olmuş sayılır. Denetim edersiniz.
  4. Bu sırada tavuğu haşlayalım ;Aldığım paketin üzerinde 560 gram yazıyordu. Hepsini haşladım lakin biraz kenara ayırdım.
  5. Tavuğun üzerini geçecek kadar suda haşlayalım. Soğuduktan daha sonra didikleyelim.
  6. Bol soğuk suda yıkadığımız pirincimizin üzerini geçecek kadar sıcak su ve 1 silme tatlı kaşığı tuz ekleyerek bekleyelim(süre fark etmez,ben ortalama 1 saat tutuyorum).
  7. Közlenip kabuğu soyulmuş kestaneleri tencerenin tabanına yerleştirelim;Biz bu tanımı epeyce seviyoruz,hatta kışın dondurucuya da kestane koyarım:) kestanenin büyüklüğü ne bakılırsa değişir olağan fakat ortalama 20 tane kâfi olur.
  8. Üzerine rendelenmiş havuç,didiklenmiş tavuk ve suyu süzülmüş pirinç eklenir. Bir su bardağının zıddıyla biraz bastırılarak materyaller sıkıştırılır.
  9. 2. 5 bardak tavuk suyunun içine 2 silme tatlı kaşığı tuz katılıp karıştırılır. Bunu tuz daha uygun karışsın diye yapıyorum. Siz üzerine de ekebilirsiniz. Benim pirincim pilavlık pirinçti, havuçta su salacağı için bu su ölçüsü kâfi geliyor. Tencerenin kenarından suyu yavaşça dökülür.
  10. Üzerine çay kaşığının ucuyla 4 5 modül teremyağ eklenir.
  11. Ocağın küçük gözünde evvel yüksek ateşte kaynamaya başlayınca da kısık ateşte pişirilir.
  12. Ateşi kıstıktan daha sonra 10 15 dk ortasında oluyor. Ben kahvaltı bıçağı ile denetim ediyorum. Fotoğraflarda de ekledim tabanında su olmayacak.
  13. Pişen pilavımız servis tabağına çevirilir.
  14. Üzerine 50 gram eritilmiş teremyağ gezdirilir.Afiyet olsun. ????.
Teremyağlı Kestaneli Pilav Tanımı Fotoğraflı Yapılışı