Strip böyle olacak

kunteper

Global Mod
Global Mod
A Gazze Şeridi “müreffeh, bağımsız, İsrail'e bağımlı olmadan kendi geleceğini hak ediyor”. Bu, kolay olmasa da hem Gazzeli Filistinliler hem de İsrailliler için en iyisi olacak bir ihtimal. uzun yıllar alacak''. Ancak bir önkoşulu var: “İsrail, Hamas'ın artık Gazze'yi yönetmemesi veya kontrol etmemesi gerektiği, hatta İsraillilerin komşusu olarak kalmaması gerektiği konusunda çok açık.” İşte bu yüzden “her şeyden önce askeri olarak Hamas'ın kökünü kazımak gerekiyor”. O buna ikna oldu emekli Tümgeneral İsrail Ziv İsrail'in en yetkili stratejik askeri ve savunma yorumcularından biri.

Sınır ötesi askeri operasyonlarda uzman, Roma'daki gazetecilerle yapılan bir toplantıda bunu açıkladı Hamas yenilgiye uğratıldığında, ''ama şu anda değil'', aynı zamanda ''İsrail'de yapılan siyasi ve askeri hataları da ele almamız gerekecek'' ve Hamas'ın saldırısına kim izin verdi? Genelkurmay Başkanı sorumluluğu üstlenmeli ama şimdi değil. Artık Hamas'la olan işi bitirmemiz gerekiyor'' dedi. Ve “çok riskli, bölgesel savaşa dönüşme riski taşıyan bir durumla” karşı karşıyayız.

Bu arada, ''Teknik olarak Gazze'deki savaş artık bir savaş değil, askeri bir operasyondur ve yedek güçlerin geri çekilmesi de bunu göstermektedir.'' Ordu için bu zaten 'ertesi gün' ama siyasi olarak hâlâ savaştayız. Ve kaçırılanların hepsini eve getirene kadar hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Demek ki, ''İsrail, 134 rehineyi eve getirmeden Gazze'yi terk edemez veya savaşı bitiremez'' hala yerleşim bölgesinde. ''Nerede olduklarını bilmesek de kimin hayatta olduğuna dair net bir bilgiye sahip değiliz''. İsrail'in bir numaralı aranan adamı, Gazze'deki Hamas liderinin nerede olduğu da belirsiz. Yahya Sinvar. ''Elimizdeki bilgilere göre Han Yunus'ta bulunuyor.''belki de bir tünelde saklanmıştır. Yakalanmamak veya öldürülmemek için saklanacağı yeri oluşturmak için çok zaman harcadı ama aynı zamanda insani yardım almak için de sıraya girmiş olabilir'' dedi Ziv, kendisinin 7. saldırının beyni olduğu hipotezini dışladı. Ekim ayında Mısır'a kaçtı.

Bu arada milyonlarca mültecinin barındığı Refah'ta da kara harekatı hazırlanıyor. ''Şimdilik kendisini tehdit ettik ama mültecilerin varlığı nedeniyle henüz oraya gitmedik, çünkü sivillerin olaya karışmasını istemiyoruz'' diye açıklıyor.

Ziv'e göre İsrail ile Hamas arasında bir anlaşma hayal etmek zor. ''Çatışma içinde olan iki ülke arasında siyasi çözüme ulaşılabilir ama diğer tarafta 'İsrail'in ve Yahudilerin yok edilmesi'ni' teorileştiren radikal, köktendinci ve dini bir örgüt olduğunda bu çözüm ''zor'' hale geliyor. noktalarda anlaşmaya varmak'' Dolayısıyla Hamas'ın yerini kimin alacağı sorusu ortaya çıkıyor. “Dürüst olmak gerekirse Gazze'yi yalnızca yerel Filistinlilerin yönetebileceğini düşünüyorum, tek seçenek bu”Analist, ancak yeni bir liderliğe doğru “olumlu bir geçişe rehberlik edebilecek uluslararası bir görev gücü yaratmanın” gerekli olduğuna inandığını da sözlerine ekledi. Bu Filistin Ulusal Otoritesi (PNA) başkanı Mahmud Abbas'ınki olamaz.

''2009'da arkadaşım Başbakan Ehud Olmert'le birlikteydim; o, Abu Mazen'le masaya otururken silahsız bir Filistin devletinin doğuşu için bir çözüm önerdi. Mülteciler için bile birçok çözüm vardı ama o imzalamak istemedi'' diye açıklıyor Ziv.

Eğer “ABD, Batı Şeria'da PNA'yı daha güçlü bir başbakanla yükseltmeli ve Abbas'tan daha otoriter bir başkan belirlemeli” ise, Gazze için uluslararası görev gücü, mültecilerle, “üçüncü nesle ulaştık ve bu artık durmalı” ve yeni nesil Filistinliler için okullarla ilgilenen siyasi ama aynı zamanda sosyal bir plan geliştirmelidir.. ''UNRWA'nın elinden alınması gereken bir rol, yani okul yönetimi görevi, çünkü çocuklara ne öğrettiklerini gördük: Yahudi karşıtlığı, İsrail'in ve Yahudilerin var olma hakkının olmaması… UNRWA ortadan kaybolmalı'' dedi askeri danışman açıkça. ''Hastanelerin yüzde 85'i Hamas tarafından silah depolamak, lojistik ve iletişim merkezi olarak elektrik sağlamak için kullanılıyor'' gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

Dünya çapında sürdürülebilir kalkınma projelerinde yer alan Ziv, halihazırda Gazze'nin savaş sonrası yeniden inşasını da düşünüyor. “Yeterli, müreffeh yapılarla, okullarla Gazze'nin refaha kavuşması için Emirliklerden bir katkı düşünüyorum. Şüphenin değil saygının olduğu bir geleceği hak ediyor”, iddia ediyor. “Gazze sınırında yaşayan İsrailliler ile 7 Ekim saldırısından önce yardım eden, tecavüz eden, öldüren ve evleri yakan Filistinliler arasında güveni yeniden tesis etmek imkansız olmasa da zor olacak”.

Ayrıca okuyun