Sıfırdan Modem Heyetimi Nasıl Yapılır?

ahmetbeyler

New member
Evinize gelen internet kontağını kullanmak için kesinlikle bir modeme gereksiniminiz var zira bu modem yardımıyla internet irtibatınız kullanılır bir kablolu ağa ya da kablosuz Wi-Fi ağına dönüşecektir. Birinci defa internet bağlattığınız vakit bir hayli internet servis sağlayıcı konuta gelir ve modem konseyimi yapar. Lakin kimileri ek fiyat talep ettiği için modem kurulumunu kullanıcı yapmayı tercih eder. Aynı biçimde yeni bir modem aldığınızda da bu suramı kendiniz yapmanız gerekir.

Peki, bu modem nasıl bağlanır? Haydi bağladık nasıl kurulur? Türk Telekom, Turknet, Turkcell Superonline, Vodafone üzere internet servis sağlayıcılarının verdiği ya da sizin aldığınız Zyxel, Airties, TP Link, Huawei üzere farklı marka modemlerin ufak farklılıkları olsa da genel olarak son derece benzeri suram biçimleri vardır. Gelin sıfırdan modem heyetimi nasıl yapılır yakından bakalım ve bu süreç sırasında dikkat etmeniz gereken değerli adımları bakılırsalim.

Modem suramı nasıl yapılır? İşte adım adım suram süreci:

• Adım #1: Modemin kablo temaslarını kurun ve çalıştırın.
  • Adım #2: İnternet tarayıcınıza 192.168.2.1 yazın ve bu adrese gidin.
  • Adım #3: Modem arayüzüne giriş yapın.
  • Adım #4: var ise kullanıcı hesap ayrıntılarınızı girin.
  • Adım #5: İnternet ayarlarını özelleştirin.
  • Adım #6: Modem ismi ve şifresini belirleyin.
  • Adım #7: Modemi bir daha başlatmanız gerekebilir.
Adım #1: Modemin kablo temaslarını kurun ve çalıştırın:

Modem kutusunu açtıktan daha sonra karşınıza birkaç tane temas kablosu çıkar. Bunlar genel olarak güç kablosu, ilişki kablosu ve ethernet kablosudur. Güç kablosunu prize, irtibat kablosunu ise internet kontağının geldiği girişe takın. Ethernet kablosu kablolu internet içindir, kullanmasanız da bulunsun. İlişki kablolarını taktıktan daha sonra modemi çalıştırın.

Adım #2: İnternet tarayıcınıza 192.168.2.1 yazın ve bu adrese gidin:

Modemi çalıştırdıktan daha sonra var iseyılan şifre ile modeme bağlanabilirsiniz. Bu ilişkiyi sağladıktan daha sonra bilgisayarınızda yüklü olan rastgele bir internet tarayıcısını açın ve adres çubuğuna 192.168.2.1 yazarak bu adrese gidin. Bu süreci taşınabilir internet tarayıcınızdan da yapmak mümkün fakat biraz karmaşık bir süreç olduğu için bilgisayarınızdan yapmanız en doğrusu olacaktır.

Adım #3: Modem arayüzüne giriş yapın:

İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna 192.168.2.1 yazarak bu adrese gittiğiniz vakit karşınıza modem arayüzünüz çıkacak. Kullandığınız modemin marka ve modeline bakılırsa bu arayüz değişiklik gösterebilir. Sizden birinci vakit içinderda modem arayüzüne giriş yapmanız için bir hesap ismi ve şifre istenecek.

Modem arayüzüne giriş yapmak için istenilen hesap ismi ve şifre değişiklik gösterecektir ama bir hayli modem arayüzü için hesap ismi olarak ‘admin’ kullanılır. Tırnak işareti olmadan hesap ismine ‘admin’ yazdıktan daha sonra şifre olarak ‘admin’, ‘password’ ya da ‘1234’ şifrelerinden birini kullanabilirsiniz.

Adım #4: var ise kullanıcı hesap ayrıntılarınızı girin:

Modem arayüzüne giriş yaptıktan daha sonra karşınıza bir epeyce özel ayarlama yapabileceğiniz bir ekran çıkacak. Her vakit istenmeyebilir ancak birtakım sistemler bu ayarlara ulaşmak ve düzenlemek için sizden bir şifre ve hesap ismi daha ister. Kelam konusu kullanıcı hesap ayrıntıları ilişki sağlayan internet servis sağlayıcınız tarafınca size daha evvel verilmiştir. Şayet bu ayrıntıları bilmiyorsanız internet servis sağlayıcınızla irtibata geçebilirsiniz.

Adım #5: İnternet ayarlarını özelleştirin:

Bu adımda kullanıcılara tavsiye edilen, bir fazlaca modem arayüzünde de bulunan Hazır Heyetim seçeneğini uygulamalarıdır. Hazır Heyetim seçeneği adından da anlaşılacağı üzere kullanıcının bir an evvel modemi kullanmaya başlaması için gerekli hazır ayarları süratle uygular.

Eğer internet ayarlarınızı özelleştirmek istiyorsanız bölge, vakit dilimi, DLC PVC, irtibat tipi, kullanıcı ismi ayrıntılarını girerek yedekleme, kablosuz irtibat, kanal, mod, güvenlik sistemi üzere ayarları düzenlemeniz gerekiyor. Şayet bunlar biraz baş karıştırıcı geldiyse en azından birinci suram için tüm bu ayarları var iseyılan modunda bırakmanız en doğrusu olacaktır.

Adım #6: Modem ismi ve şifresini belirleyin:

Çoğu vakit gözden kaçırılıyor olsa da modem ismi ve şifre belirlediğiniz bu adım son derece değerlidir. Zira internet güvenliğinizin birinci adımı eşsiz bir modem ismi ve şifreden geçer. Modem arayüzünün ayarlar sayfası üzerinden genel olarak modem üzerinde yazan şifreyi girdikten daha sonra kendi şifrenizi ve modem ismini belirleyerek kaydedin. Bu değişim daha sonrası modeme bağlı olan aygıtların irtibatlarının kopacağını ve bir daha bağlanmaları gerektiğini unutmayın.

Adım #7: Modemi bir daha başlatmanız gerekebilir:

Tüm bu adımları muvaffakiyetle yerini getirip de yeni ayarları kaydettikten daha sonra modem arayüzünde karşınıza çıkan bir ikaz sizden modemi bir daha başlatmanızı isteyebilir. Her modem için gerekli değildir fakat bu tıp bir teklif ile karşılaşıyorsanız modemi kapatıp açmaktan ziyan gelmez.

ADSL ve VDSL irtibat için modem suram kıymetleri:

• ADSL;
    • WAN ID Type – PPP Transfer Type – Ağ Protokolü – Kapsülleme: PPPoE
    • Aktarım Modu Modülasyon: ATM
    • VPI / VCI: 8/35
  • VDSL;
    • WAN ID Type – PPP Transfer Type – Ağ Protokolü – Kapsülleme: PPPoE
    • Aktarım Modu Modülasyon: PTM
    • VLAN ID: 35
Modem suramı sırasında ADSL ve VDSL bağlantılarınızı özelleştirmek için girmeniz gereken heyetim bedelleri bu türlü. Lakin unutmayın, internet servis sağlayıcınıza ve modeminizin markası ile modeline nazaran bu kıymetler değişiklik gösterebilir.

Modem suramı yapılamıyor, kusur veriyor:

Hızlı suram seçeneği hangi internet servis sağlayıcı ile çalışıyorsanız ya da hangi marka ve model modeme sahipseniz genel olarak işe yarayacaktır. Lakin kimi vakit sorun çıkabilir ve anlattığımız genel bilgiler o an işe yaramayabilir. Pekala ne yapmalı?

ilk vakit içinderda modemin üretici firmasının resmi internet sitesini ziyaret edin ve en şimdiki heyetim ayrıntılarını alın. Zira yeni modellerde uygulanması gereken farklı adımlar olabilir. Eğer yanılgı almaya devam ediyorsanız internet servis sağlayıcınız ile bağlantıya geçin. Davet merkezi yetkilisi uzaktan modem arayüzünüze bağlanarak gerekli ayarlamaları yapabilir ya da sizi en gerçek ve aktüel ayarlamaları yapmanız için yönlendirebilir.

İnternet kontağınız için şayet olmazsa olmaz modem heyetimi nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak bu süreci nasıl yapacağınızı adım adım tüm bilgileriyla anlattık. Rastgele bir sorun yaşadığınız vakit en yeni ayrıntıları modemin üretici firmasından ya da internet servis sağlayıcınızdan alabileceğinizi unutmayın.