Senato’nun Ukrayna için 40 milyar dolarlık bir yardım paketini Biden’e göndermesi bekleniyor.

urfali

Global Mod
Global Mod
ABD, Rus işgaline karşı giderek daha maliyetli ve uzun süreli bir mücadeleye verdiği desteği derinleştirirken, Senato Perşembe günü Ukrayna için 40 milyar dolarlık acil askeri ve insani yardım paketine nihai onay vermeye hazırlanıyor.

Önlem, Kongre tarafından en az yirmi yıl içinde geçirilen en büyük dış yardım paketidir ve yasalaşması, Amerikan savaş yatırımını iki aydan biraz fazla bir süre içinde kabaca 54 milyar dolara getirecektir. Senato’nun, geçen hafta Meclis’ten harcama paketini sevk eden Ukrayna’nın savaş çabalarına büyük bir yatırım için Capitol Hill’deki dikkate değer iki partili desteğin son yansımasında, ezici bir çoğunlukla onaylaması bekleniyordu.

Başkan Biden’ın yasayı hızla imzalaması bekleniyordu. Yönetimi ve Ukraynalı liderler, Kongre’nin harekete geçmemesi halinde Perşembe gününe kadar yardımlarının tükeneceği konusunda uyararak, yasanın hızlı bir şekilde yürürlüğe girmesi için çok baskı yaptılar.

Tedbirin Kongre boyunca nispeten yumuşak yolu, Ukrayna’daki ıstırabın yakıcı görüntülerinin, Rus saldırganlığının ülke sınırlarının ötesine yayılmasıyla ilgili korkularla birleştiğinde, en azından şimdilik, her iki tarafın da yurtdışındaki savaşa katılımına karşı direnişin üstesinden geldiğini gösterdi.

Bir düzineden az Cumhuriyetçi, Pazartesi günü yapılacak bir test oylamasında tasarının gündeme getirilmesine karşı çıktı; ABD’nin enflasyon da dahil olmak üzere ekonomik zorluklarla mücadele ettiği bir zamanda, sonu bilinmeyen bir çatışma için yurtdışına milyarlarca dolar gönderme konusundaki endişeleri dile getiren birkaç kişi.

Her iki taraftaki liderler, paketin kapsamı hakkındaki şüpheciliğin paketin geçişini engellememesini sağlamaya çalıştılar. Kentucky Cumhuriyetçisi ve azınlık lideri Senatör Mitch McConnell, geçen hafta sonu Ukrayna’ya sürpriz bir ziyarette kendi partisinde bir senatör heyetine liderlik etti ve ülkenin Rusya’ya karşı mücadelesine iki partiden destek sözü verdi.

Bay McConnell bir basın toplantısında, “ABD’nin yardım etmesinin önemli olduğunu, özgür dünyanın yardım etmesinin önemli olduğunu, Ukraynalıların kazanmasının önemli olduğunu ve umarım partimin pek çok üyesinin bu konuyu politize etmeyi seçmeyeceğini düşünüyorum” dedi. Pazar günü Stockholm’den arayın.

Mevzuat, Bay Biden’ın, Kongre’nin Ukrayna için askeri ve insani yardım arasında kabaca eşit olarak bölünmüş 13.6 milyar dolarlık bir yardım paketini onaylamasından sadece haftalar sonra gelen 33 milyar dolarlık talebinden önemli ölçüde daha büyük. Perşembe günü geçecek olan yasa tasarısında da benzer bir bölünme var.

Bay Biden’ın 11 milyar dolara kadar Amerikan silahı, teçhizatı ve savunma malzemesinin Ukrayna’ya hızlı bir şekilde transferine izin vermesine ve bu stoğu yenilemek için yaklaşık 9 milyar dolar tahsis etmesine izin verecek.

Şimdiye kadar yapılan transferler arasında Kiev’e verilen 5.500 Javelin tanksavar güdümlü füze ve 1.400 Stinger uçaksavar füzesi gibi nispeten pahalı silahların yanı sıra Donbas’ta uzun süreli bir topçu savaşı için Ukrayna’ya sağlanan 184.000 155 milimetrelik mermiler gibi daha az maliyetli mühimmat yer aldı. .

Pakette ayrıca, Ukrayna hükümetinin işlevini sürdürmesine yardımcı olmayı amaçlayan özel bir fon için 8,8 milyar dolar ve savaşın bir sonucu olarak küresel gıda zincirindeki bozulmayı önleme çabasının bir parçası olan uluslararası afet yardımı için 4,4 milyar dolar da yer alıyor. 900 milyon dolar daha, travma ve destek hizmetleri, İngilizce dil eğitimi ve barınma dahil olmak üzere Ukraynalı mülteciler için yardıma gidecek.

John Ismay raporlamaya katkıda bulundu.
-