Puanlı sağlık kartı, Tgcom24'te Bertolaso: “Önleme çok önemli”

Adanali

Member
“Tümörleri, meme kanserini, sindirim sistemi kanserini, prostat kanserini, rahim ağzı kanserini düşünüyorum. Bunlar ciddi hastalıkların önlenmesine yol açan noninvaziv testlerdir ve biz bunları tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunuyoruz. Şu anda bu önlemler kullanılmaktadır. Uygun olanların yüzde 50'si ile yüzde 100'e ulaşmak istiyoruz. Bu şekilde hayat kurtarıyoruz ve sağlık hizmetlerinden tasarruf ediyoruz. Kişisel olarak herhangi bir dezavantaj görmüyorum.”

Bertolaso'dan Kovid yıllarından bir anı: “Bu, nihayet arkamızda bıraktığımız bir dram, ancak varyantlar çok yakında olduğu için gardımızı yüksek tutmalıyız. Lombardiya'daki epidemiyolojik gözetim açısından bakıldığında, biz Pandemi sürecinde yaşananları unutamasak da çok iyi donanımlıyız, sağlık çalışanlarının tamamı kendini feda etti, mucizeler yarattı, onları kahraman olarak tanımladık ama sonra bu fedakarlıkların ekonomik açıdan gerçek anlamda bir karşılığı olmadı. Biz Lombardiya'da bunu unutmuyoruz, onları ekonomik açıdan da teşvik etmeye kararlıyız”.

Son olarak, mükemmel ve işlevsel bir sağlık sistemi için neyin önemli olması gerektiğine dair bazı tavsiyeler: “Kamu sağlık tesislerinde çalışan herkese daha iyi maaş vermek” diye ekliyor Lombard Sosyal Yardım konseyi üyesi, doktorlara ve hemşirelere bir bakış açısı kazandırarak bunun bir proje olduğunu gösteriyor. Her şeyin temeli olan işbirlikçi ilişkiyi garanti altına almak için tüm vatandaşların güvenini yeniden kazanmamız gerekiyor.”